"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasionówce
Strona www
http://www.jasionowka.edu.plKim jesteśmy
Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasionówce
Dlaczego realizujemy projekt
Celem naszych działań jest poznanie historii społeczności żydowskiej w naszej okolicy oraz propagowanie w społeczności lokalnej wiedzy na temat wielokulturowości naszej miejscowości w przeszłości.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Do czasów II wojny światowej społeczność żydowska bardzo licznie zamieszkiwała Jasionówkę i jej okolice. Pod koniec XIX wieku stanowiła ona aż 73,7% całej populacji, a informacje z 1939r. wskazują, iż wyznanie mojżeszowe zadeklarowało 1980 osób. W wyniku wydarzeń wojennych, Żydzi na zawsze opuścili naszą miejscowość. Ci, którym udało się przetrwać czas holocaustu, wyjechali zagranicę i nigdy tu nie wrócili. Obecnie na terenie gminy Jasionówka nie ma mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Pozostały jedynie ślady ich dawnej bytności.
Co robimy w ramach projektu
Projekt "Śladami dawnych sąsiadów - w poszukiwaniu "zagubionej” przeszłości" podzielony będzie na działy tematyczne, realizowane w grupach zadaniowych: 1. Odkrywamy historię Żydów jasionowskich. 2. Wędrujemy śladami społeczności żydowskiej. 3. Poznajemy tradycję i kulturę żydowską. 4. Opiekujemy się cmentarzem żydowskim. Uczniowie zgromadzą informacje, opracują je oraz zaprezentują społeczności szkolnej i lokalnej. Nawiążą współpracę z władzami samorządowymi, jak również podejmą próby współdziałania z instytucjami zajmującymi się ochroną dziedzictwa żydowskiego. Efekty naszej pracy będziemy prezentować poprzez: - informacje na stronach internetowych; - artykuły prasowe w mediach lokalnych; - prezentację mapy "Jasionówka dawniej i dziś"; - wystawy zdjęć i prac plastycznych; - udostępnienie wywiadów ze świadkami historii; - przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów naszej szkoły; - przedstawienie i pokaz wokalno-taneczny; - degustację specjałów kuchni żydowskiej. Mamy nadzieję, że zaplanowane działania przyczynią się do odkrycia dziedzictwa wielokulturowego naszej gminy i przywrócą pamięć o "zagubionej" przeszłości.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Grudniowe działania ukierunkowane będą na poznanie żydowskich świąt i tradycji z nimi związanych.
Kto nam pomaga
Do tej pory skorzystaliśmy z pomocy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasionówce, biblioteki szkolnej, Kierownika USC w Jasionówce oraz mieszkańców naszej gminy.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Nasze pierwsze działania ukierunkowane były na poznanie historii jasionowksich Żydów.
Przeprowadziliśmy wywiad z jedną z najstarszych mieszkanek naszej miejscowości, która opowiedziała nam o niezwykłej przyjaźni, łączącej ją z żydowską dziewczynką Haną oraz o dalszych losach jej rodziny. Rozmowa ta pokazała nam również realia życia społeczności żydowskiej, jej obyczajowość i zaangażowanie w lokalne działania. Spotkania z innymi mieszkańcami gminy pozwoliły nam na dotarcie do dokumentów zawierających informacje o losach Żydów podczas okresu okupacji.
Jednym ze źródeł informacji były publikacje autorstwa mieszkańca naszej gminy, Pana Jana Hryniewickiego. Odwiedziliśmy też USC w Jasionówce. Jego pracownik poinformował nas o istnieniu ksiąg zawierających dane o narodzinach, zgonach, zawartych małżeństwach i rozwodach. Ze względu na ochronę danych osobowych, nie mieliśmy możliwości przejrzenia wyżej wymienionych dokumentów.