home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasionówce linia

Strona www

http://www.jasionowka.edu.pl

Kim jesteśmy

Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasionówce

Dlaczego realizujemy projekt

Celem naszych działań jest poznanie historii społeczności żydowskiej w naszej okolicy oraz propagowanie w społeczności lokalnej wiedzy na temat wielokulturowości naszej miejscowości w przeszłości.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Do czasów II wojny światowej społeczność żydowska bardzo licznie zamieszkiwała Jasionówkę i jej okolice. Pod koniec XIX wieku stanowiła ona aż 73,7% całej populacji, a informacje z 1939r. wskazują, iż wyznanie mojżeszowe zadeklarowało 1980 osób. W wyniku wydarzeń wojennych, Żydzi na zawsze opuścili naszą miejscowość. Ci, którym udało się  przetrwać czas holocaustu, wyjechali zagranicę i nigdy tu nie wrócili. Obecnie na terenie gminy Jasionówka nie ma mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Pozostały jedynie ślady ich dawnej bytności.

Co robimy w ramach projektu

Projekt "Śladami dawnych sąsiadów - w poszukiwaniu "zagubionej” przeszłości" podzielony będzie na działy tematyczne, realizowane w grupach zadaniowych: 1. Odkrywamy historię Żydów jasionowskich. 2. Wędrujemy śladami społeczności żydowskiej. 3. Poznajemy tradycję i kulturę żydowską. 4. Opiekujemy się cmentarzem żydowskim. Uczniowie zgromadzą informacje, opracują je oraz zaprezentują społeczności szkolnej i lokalnej. Nawiążą współpracę z władzami samorządowymi, jak również podejmą próby współdziałania z instytucjami zajmującymi się ochroną dziedzictwa żydowskiego. Efekty naszej pracy będziemy prezentować poprzez: - informacje na stronach internetowych; - artykuły prasowe w mediach lokalnych; - prezentację mapy "Jasionówka dawniej i dziś"; - wystawy zdjęć i prac plastycznych; - udostępnienie wywiadów ze świadkami historii; - przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów naszej szkoły; - przedstawienie i pokaz wokalno-taneczny; - degustację specjałów kuchni żydowskiej. Mamy nadzieję, że zaplanowane działania przyczynią się do odkrycia dziedzictwa wielokulturowego naszej gminy i przywrócą pamięć o "zagubionej" przeszłości.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Grudniowe działania ukierunkowane będą na poznanie żydowskich świąt i tradycji z nimi związanych.

Kto nam pomaga

Do tej pory skorzystaliśmy z pomocy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasionówce, biblioteki szkolnej, Kierownika USC w Jasionówce oraz mieszkańców naszej gminy. 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Nasze pierwsze działania ukierunkowane były na poznanie historii jasionowksich Żydów.

Przeprowadziliśmy wywiad z jedną z najstarszych mieszkanek naszej miejscowości, która opowiedziała nam o niezwykłej przyjaźni, łączącej ją z żydowską dziewczynką Haną oraz o dalszych losach jej rodziny.  Rozmowa ta pokazała nam również realia życia społeczności żydowskiej, jej obyczajowość i zaangażowanie w lokalne działania. Spotkania z innymi mieszkańcami gminy pozwoliły nam na dotarcie do dokumentów zawierających informacje o losach Żydów podczas okresu okupacji.

Jednym ze źródeł informacji były publikacje autorstwa mieszkańca naszej gminy, Pana Jana Hryniewickiego. Odwiedziliśmy też USC w Jasionówce. Jego pracownik poinformował nas o istnieniu ksiąg zawierających dane o narodzinach, zgonach, zawartych małżeństwach i rozwodach. Ze względu na ochronę danych osobowych, nie mieliśmy możliwości przejrzenia wyżej wymienionych dokumentów.

 

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy