home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

Miejski Zespół Szkół linia

Strona www

http://www.sp7klodzko.edupage.org

Kim jesteśmy

 Miejski Zespół Szkół - Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Wyspiańskiego w Kłodzku

 

Jesteśmy czwórką wspaniałych przyjaciół tworzących zgraną paczkę. Uwielbiamy się śmiać, pomagamy sobie nawzajem i chętnie spędzamy wspólnie wolny czas. Wszyscy jesteśmy na swój sposób różni, ale jak puzzle łączymy się ze sobą tworząc spójną całość. Uczęszczamy do jednej klasy, 1ga MZS - Gimnazjum nr 2 im Stanisława Wyspiańskiego w Kłodzku. Są wśród nas wielbicielki muzyki. Miłośników sportu też nie zabraknie. Mimo to, każdy z nas czymś się charakteryzuje.

Kasia na przykład bardzo lubi języki obce, a nauka nie stwarza jej większego problemu. Trudno także znaleźć większego miłośnika muzyki – kocha wszystko co jest z nią związane. 

Marta jest typem sportowca – siatkówka i tenis to całe jej życie, choć ma w nim miejsce także dla Kasi – dziewczyny nie odstępują się nawet na krok.

Wojtek to typ ,,survivalowca". Jest dumnym rolkarzem, żądnym przygód i poszukiwania sensu istnienia. 

Piotrek to urodzony piłkarz zadający sobie wiele trudnych pytań i szukający na nie odpowiedzi. 

Warto też wspomnieć, że nasi chłopcy są Mistrzami Polski w rolkarstwie szybkim!!!

Bierzemy udział w projekcie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ''przywróćmy  pamięć" i zachęcamy Was do zapoznania się z treścią naszego bloga.

Mamy nadzieję, że praca przy projekcie zaowocuje nowymi doświadczeniami, a sama idea ,,przywracania pamięci" wywoła u Was jak i u nas pozytywne emocje.

  

Dlaczego realizujemy projekt

 • —Chcemy, aby inne osoby poznawały historię naszego miasta i uczyły się szacunku oraz tolerancji dla wszystkich ludzi,  którzy tu mieszkali dawniej i mieszkają obecnie, a także dla ich kultury i zwyczajów.
 • —Jako młodzi ludzie chcemy szerzyć pamięć i szacunek dla przeszłości, aby zbudować lepszą przyszłość.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Obecność Żydów w Kłodzku datuje się od 1300 r. Byli właścicielami domów, posiadali własną szkołę prowadzili własne interesy. Kłodzcy Żydzi cieszyli się względną tolerancją ze strony miejscowych władz.

W XV w. tę sytuację zmienił pobyt Jana Kapistrana na Dolnym Śląsku, który przyczynił się do wystąpień antysemickich. Zmusiły one kłodzkich Żydów do opuszczenia miasta. Odtąd Żydzi mogli przebywać w Kłodzku jedynie w celach handlowych bez stałego prawa pobytu.

Na mocy edyktu z dnia 11 marca 1812 r. ludność żydowska otrzymała prawo swobodnego osiedlania się na obszarze państwa pruskiego. Dotyczyło to także miasta Kłodzka. W 1825 r. w mieście żyło 57 Żydów, a w 1871 r. już 226. W 1885 r. zbudowano synagogę według projektu architekta Alberta Grau. W następnych latach nastąpił znaczny spadek liczebności Żydów i w 1910 r. w mieście żyło 150 Żydów.

W okresie międzywojennym prześladowania ludności żydowskiej zaczęły się od 1937 r. Odbierano Żydom warsztaty, sklepy i domy. Podczas Nocy Kryształowej (w listopadzie 1938 r.) Niemcy spalili synagogę i zdemolowali wszystkie żydowskie sklepy. W maju 1939 r. w Kłodzku mieszkało zaledwie 58 Żydów.

Po II wojnie światowej w Kłodzku osiedliło się około 2300 uchodźców żydowskich, stanowiących 4% ogółu mieszkańców. Powstała gmina żydowska i inne organizacje kulturalne. W następnych latach większość Żydów wyjechała za granicę i w 1960 r. w mieście mieszkało 190 Żydów. Na początku lat 70. XX w. rozwiązano wszystkie organizacje żydowskie w Kłodzku.

Co robimy w ramach projektu

Plany na początku projektu:

 • zebranie informacji i dokumentów związanych z obecnością społeczności żydowskiej w Kłodzku,
 • zdjęcia i opis zabytków,
 • poznanie legend,
 • odnalezienie miejsca, gdzie stała synagoga,
 • porównanie tradycji i kultury Żydów niemieckich i polskich,
 • poznanie muzyki żydowskiej,
 • zorganizowanie wystawy,
 • informacja o mieszkających Żydach w Kłodzku przed II wojną światową oraz po wojnie,
 • oprowadzenie uczniów szkoły po miejscach, gdzie znajdują się zabytki związane ze społecznością żydowską.

Blogerzy przywracają pamięć:

http://spolecznosc-zydowska-w-klodzku.blogspot.com/

19 lutego 2016 r założyliśmy bloga, na którym umieściliśmy wszystkie zebrane dotychczas informacje:

 • informacje o dziejach społeczeństwa Żydowskiego na terenie naszego miasta
 • wywiady z przedstawicielami społeczości Żydowskiej, który chętnie opowiedzieli nam o losach Żydów polskich oraz niemieckich, zarówno przed wojną jak i po niej
 • zdjęcia i informacje o w.w. osobach
 • muzykę żydowską, aby pomóc czytelnikom wczuć się w klimat tej ciekawej społeczności
 • zdjęcia przedstawiające nasze dotychczasowe działania
 • podstawowe informacje o projekcie oraz o nas :)

Nasz blog przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - liczba jego wyświetleń przekroczyła już 1500 osób, a nawet obcokrajowców (ponad 30 ze Stanów Zjednoczonych, kilka z Niemiec, Estonii, Indii, Kanady, Indonezji, Irlandii, Włoch oraz Holandii)! Jesteśmy dumni, że udało nam się znaleźć sposób dotarcia do tak licznej grupy odbiorców. Cieszymy się, że dzięki nam tak wielu ludzi mogło poznać tradycje, kulturę Żydów oraz dowiedzieć się sporo o działalności Żydów na terenie Kłodzka.

20.04.16

2500 wyświetleń naszego bloga!

 

20.05.16

3000 wyświetleń naszego bloga! 

 

17.01.17

Wciąż zachęcamy do odwiedzania naszego bloga, wiele osób z wielu krajów odpowiedziało na nasze zaproszenie!

35000 wyświetleń, w tym prawie 150 we Francji oraz 50 z USA!

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Planujemy zebrać cenne informacje dotyczące społeczności żydowskiej w naszym mieście na przestrzeni wieków i przygotowujemy się do stworzenia prezentacji oraz bloga.

Kto nam pomaga

TAMARA WŁODARCZYK – autorka dwudziestu artykułów naukowych i współautorka kilku publikacji dotyczących historii Żydów polskich po II wojnie światowej. Od 1999 r. współpracuje z organizacjami żydowskimi; doktorantka w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie przygotowuje doktorat dotyczący emigracji Żydów z Dolnego Śląska w latach 1945–1970.

 

 

Dr n. med. IGNACY EINHORN (ur. 1946 w Kłodzku) –  lekarz i działacz społeczny, lider dolnośląskich  organizacji  żydowskich, w latach 2003–2006 przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, autor publikacji i wielu artykułów dotyczących problematyki żydowskiej.  14 listopada 2000 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną na rzecz społeczności żydowskiej.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

 • —Dzięki  udziałowi w konkursie poznamy wspaniałych ludzi .
 • —Dowiemy się bardzo dużo na temat historii Kłodzka i ludzi którzy tę historię tworzyli.
 • —Zrozumiemy jak bogata jest historia naszego miasta i jak wielki wkład w jego rozwój wnieśli Żydzi niemieccy i polscy.
 • —Dowiemy się, że  w przypadku Kłodzka słowa „na wspólnej ziemi…” znaczą wyjątkowo dużo.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy