Tematyką i głównym przesłaniem projektu jest dziedzictwo kulturowe wyrażone poprzez odkrywanie śladów przedwojennej Dąbrowy w kontekście mieszkających tu Żydów. W Zespole Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej rozpoczęła się wymiana młodzieży w ramach projektu finansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W piątek 20 maja do Dąbrowy przyjechało dziesięciu uczniów i dwóch opiekunów z Gimnazjum w Kalwarii. Litwini razem z grupą uczniów dąbrowskiego ogólniaka sprzątali cmentarz żydowski i przeprowadzili inwentaryzację macew. W niedzielę 22 maja wszyscy wybrali się na wycieczkę do Knyszyna, Tykocina i Warszawy zwiedzając miejsca poświęcone społeczności żydowskiej.
- W Knyszynie zwiedzaliśmy żydowski kirkut - opowiada uczestniczka projektu Aleksandra Raducha. - Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych kirkutów w województwie podlaskim. Powstał w XVIII wieku na groblach rezydencji króla Zygmunta Augusta. W Tykocinie obejrzeliśmy piękną synagogę, jest to jeden z najstarszych takich obiektów w Polsce. Wzniesiono ją w 1642 roku, teraz mieści się tu muzeum. Wnętrze jest bardzo oryginalnie wyposażone, znajdują się tu liczne malowidła ścienne i hebrajskie teksty modlitewne. W Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zapoznaliśmy się z historią Żydów od ich przybycia na ziemie polskie aż po historię najnowszą.
Młodzież będzie także uczestniczyć w podsumowaniu projektu „Odczytywanie popiołów - śladami dąbrowskich Żydów”, które odbędzie się jutro w Dąbrowie Białostockiej. Należy dodać, że współpraca z litewska szkołą to element naszych działań projektowych. Niestety Białorusini przyjadą do nas we wrześniu.