home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

2016-05-30 Wspólnie z litewską młodzieżą.

Tematyką i głównym przesłaniem projektu jest dziedzictwo kulturowe wyrażone poprzez odkrywanie śladów przedwojennej Dąbrowy w kontekście mieszkających tu Żydów. W Zespole Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej rozpoczęła się wymiana młodzieży w ramach projektu finansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W piątek 20 maja do Dąbrowy przyjechało dziesięciu uczniów i dwóch opiekunów z Gimnazjum w Kalwarii. Litwini razem z grupą uczniów dąbrowskiego ogólniaka sprzątali cmentarz żydowski i przeprowadzili inwentaryzację macew. W niedzielę 22 maja wszyscy wybrali się na wycieczkę do Knyszyna, Tykocina i Warszawy zwiedzając miejsca poświęcone społeczności żydowskiej. 

- W Knyszynie zwiedzaliśmy żydowski kirkut - opowiada uczestniczka projektu Aleksandra Raducha. - Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych kirkutów w województwie podlaskim. Powstał w XVIII wieku na groblach rezydencji króla Zygmunta Augusta. W Tykocinie obejrzeliśmy piękną synagogę, jest to jeden z najstarszych takich obiektów w Polsce. Wzniesiono ją w 1642 roku, teraz mieści się tu muzeum. Wnętrze jest bardzo oryginalnie wyposażone, znajdują się tu liczne malowidła ścienne i hebrajskie teksty modlitewne. W Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zapoznaliśmy się z historią Żydów od ich przybycia na ziemie polskie aż po historię najnowszą.

Młodzież będzie także uczestniczyć w podsumowaniu projektu „Odczytywanie popiołów - śladami dąbrowskich Żydów”, które odbędzie się jutro w Dąbrowie Białostockiej. Należy dodać, że współpraca z litewska szkołą to element naszych działań projektowych. Niestety Białorusini przyjadą do nas we wrześniu.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy