W dniach 1 - 4 lipca 2016 w Krakowie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katedrę UNESCO ds. Edukacji o Holokauście Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Europeistyki UJ, Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie i Taube Foundation for Jewish Life and Culture,Stiftung "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft".
Szkołę Letnią oficjalnie otworzyli goście: ambasador Izraela Anna Azari, konsulowie Niemiec, Francji i USA oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spośród 80 zgłoszeń wybrano dwudziestu nauczycieli i edukatorów z całej Polski, którzy uczestniczyli w wykładach i warsztatach prowadzonych przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Polski.
Wykład inauguracyjny Muzea i miejsca pamięci Holokaustu: upamiętnienie, ochrona
dziedzictwa i znaczenie wygłosił wygłosił prof. Michael Berenbaum (USA). Zajęcia odbywały się w salach wykładowych i przestrzeni miasta Krakowa (na terenie dawnego getta). Poruszana tematyka była bardzo szeroka: wykorzystanie filmów fabularnych i dokumentalnych, zastosowanie aplikacji mobilnych i technologii informacyjnej w nauczaniu o zagładzie i Holokauście. Poszukiwano odpowiedzi na pytania: jak połączyć historię regionalną z wizytą edukacyjną w miejscu pamięci? i jaka jest rola świadka historii w przekazywaniu wiedzy o zagładzie? Nauczyciele mieli okazję zaprezentować swoje dobre praktyki przywracania pamięci w społecznościach lokalnych.
W czasie pierwszego wspólnego wieczoru z uczestnikami projektu spotkał się Pan Dziekan UJ dr hab. Andrzej Porębski i poszukiwał podpowiedzi, w jaki sposób uniwersytet ma docierać do uczniów. Padły także ciekawe propozycje współpracy dla miast, które reprezentowali nauczyciele uczestniczący w szkoleniu.
Uczestnicy szkolenia brali także udział w koncercie finałowym Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu.
Spotkanie ze spacjalistami było cennym i wyjątkowym doświadczeniem. więcej »