home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

USTRZYKI DOLNE - Gimnazjum nr 1

linia


Kim jesteśmy

USTRZYKI DOLNE - Gimnazjum nr 1

Co robimy w ramach projektu

Projekt: Ocalić od zapomnienia. Historia cmentarza w Ustrzykach Dolnych.

Uczniowie Klasy IIId z Gimnazjum nr 1 z Ustrzykach Dolnych wspólnie ze swoimi nauczycielkami postanowili zaopiekować się cmentarzem żydowskim w swojej miejscowości. Postanowili, że oprócz opieki nad cmentarzem będą poznawać jego historię.
Ich pierwsza wizyta na cmentarzu była jesienią, wiosną planują kolejną wyprawę na cmentarz połączoną z jego sprzątaniem.
Przez zimę zbierali informacje o żydowskich mieszkańcach Ustrzyk Dolnych, a na wiosnę planują powrócić do prac w terenie.

W ramach realizacji projektu "Przywróćmy Pamięć", zorganizowaliśmy w szkole spotkanie z Dyrektorem Muzeum - Miejscem Pamięci w Bełżcu Robertem Kuwałkiem na temat historii Zagłady Żydów na Podkarpaciu i w naszej miejscowości. Otrzymaliśmy wiele cennych materiałów, które wykorzystamy w dalszej pracy nad Projektem.
Na miejscowym kirkucie odbyły się też zajęcia na temat żydowskich symboli na pomnikach nagrobnych i tradycji religijnych związanych z grzebaniem zmarłych. Zajęcia poprowadzili pracownicy Muzeum w Bełżcu.
Nawiązaliśmy też współpracę z Ustrzystrzyckim Stowarzyszeniem Turystycznym "Bieszczady", które stara się rozpocząć pracę nad dziedzictwem kultury żydowskiej w naszym regionie, a na wiosnę planujemy powrócić do prac w terenie..


» powrót
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy