home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

TORZYM - Gimnazjum Publiczne

linia


Kim jesteśmy

TORZYM - Gimnazjum Publiczne

Co robimy w ramach projektu

Uczniowie torzymskiego gimnazjum wspólnie ze swoją nauczycielką Joanną Pawlak Kopeć w ramach Koła Historycznego opiekują się cmentarzem żydowskim w swojej miejscowości. Koło historyczne w Publicznym Gimnazjum w Torzymiu rozpoczęło swą działalność w roku 2000. W ramach spotkań, które odbywają się raz w tygodniu, realizowane są tematy, wzbudzające największe zainteresowanie wśród młodzieży., a tkaże uczniowie przygotowywani są również do Konkursów historycznych.
Na spotkania z młodym pokoleniem zapraszane są osoby, pamiętające trudną przeszłość naszego kraju. Bardzo dobry kontakt z gimnazjalistami ma miejscowa poetka, którą wysiedlono w czasie wojny do Kazachstanu i gdzie spędziła wraz ze swoimi najbliższymi 6 lat.

Jedną z głównych form działalności koła historycznego jest również opieka nad miejscami pochowku oraz pamięć o Tych, co odeszli. O ludziach, których nikt już nie pamięta, bo czas zrobił już swoje (groby wielu z nich pochodzą nawet z poł. XIX w.). Przykładem może być zdewastowany Cmentarz żydowski w Torzymiu, który młodzież gimnazjalna odwiedza od lat. Zapalają znicze, składają kwiaty, gdyż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na pochodzenie i religię.

Cmentarz żydowski w Torzymiu
(kliknij, by zobaczyć powiększenie)


5 KWIETNIA 2006
5 kwietnia 2006 roku udaliśmy się na cmentarze, którymi się opiekujemy, aby zmówić modlitwę, zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach Tych, co odeszli. Możliwe, że wzbudza to pewne wątpliwości, że chrześcijanie modlą się na cmentarzu innego wyznania. Sądzimy jednak, iż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie i religię. Staramy się być wierni takim wartościom, jak tolerancja i akceptacja drugiego człowieka pomimo jego inności. Przykład czerpiemy od największego autorytetu naszych czasów, nieżyjącego już od roku Naszego Wielkiego Polaka - Jana Pawła II.

» powrót
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy