home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

JASIENICA ROSIELNA - Gimnazjum

linia


Kim jesteśmy

JASIENICA ROSIELNA - Gimnazjum

Co robimy w ramach projektu

Młodzież naszej szkoły od lat opiekuje się żydowskim cmentarzem w Jasienicy Rosielnej. W czasie II wojny światowej w Jasienicy było getto, do którego przywieziono ludność żydowską z okolicy. 10 sierpnia 1942r. na kirkucie Niemcy wymordowali ok. 600 Żydów. Pochowano ich w zbiorowej mogile. Macewy zostały zniszczone i zużyte do utwardzenia dróg. Obecnie na cmentarzu znajduje się płyta upamiętniająca tragedię ludności żydowskiej. Obok niej złożono nieliczne odnalezione fragmenty starych nagrobków. Teren cmentarza jest otoczony drzewami. Władze gminy w okresie letnim dbają o koszenie trawy; młodzież szkolna regularnie odwiedza cmentarz, czyści płyty wokół mogiły i zapala znicze.
  2 marca 2006r. grupa uczniów biorących udział w projekcie. Wyjechała do pobliskiego Brzozowa. Najpierw odwiedziliśmy dawny cmentarz żydowski. Jest on otoczony ogrodzeniem, na którym został umieszczony symbol judaizmu - gwiazda Dawida. Wewnątrz znajduje się jedyna ocalała w całości macewa oraz fragmenty innych, zniszczonych. O dziejach tego miejsca opowiedziała nam później p. Kaznowska.
  Następnym celem naszej wycieczki - było miejscowe Muzeum Regionalne im. A. Fastnachta, w którym znajduje się ekspozycja poświęcona Żydom z Brzozowa i okolic. Pani Kaznowska opowiedziała nam o dziejach osadnictwa żydowskiego w naszym rejonie, o religii i obyczajach Żydów, a przede wszystkim o zagładzie ludności żydowskiej w czasie wojny. Dowiedzieliśmy się też, że brzozowski kirkut został w czasie wojny zniszczony przez Niemców, a potłuczone macewy były używane do budowy dróg, a także - publicznych toalet. Aby jeszcze bardziej upokorzyć Żydów, Niemcy właśnie ich zmuszali do wykonywania tych prac. Kiedy po wojnie toalety rozebrano, ocalone fragmenty macew złożono w lesie obok zbiorowej mogiły z czasów wojny (masowy mord został dokonany przez Niemców, podobnie jak w Jasienicy, w sierpniu 1942r. zginęło ponad 1000 osób). Później przeniesiono je na teren dawnego żydowskiego cmentarza, gdzie znajdują się do dzisiaj.
  Pojechaliśmy też do pobliskiego lasu, aby odwiedzić zbiorową mogiłę i zapalić znicz. Obecnie znajduje się tutaj pomnik ufundowany i zaprojektowany przez pana Natana Weissa, jednego z nielicznych ocalałych Żydów brzozowskich. W tej mogile spoczywa prawie cała jego rodzina.
  Odwiedziliśmy też pomnik, upamiętniający wydarzenie z 1942r. znajdujący się w pobliżu mogiły, przy drodze Brzozów - Malinówka.
  W tym roku szkolnym grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła też udział w konkursie organizowanym przez fundację Shalom pisząc prace na temat: "Na wspólnej ziemi" - Historia i kultura Żydów polskich.

» powrót
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy