home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2005-2006

BYCZYNA - Zespół Szkół

linia


Kim jesteśmy

BYCZYNA - Zespół Szkół

Co robimy w ramach projektu

Młodzież z Zespołu Szkół w Byczynie od kilku lat opiekuje się cmentarzem żydowskim w swojej miejscowości.
Prace porządkowe na cmentarzu wykonują dwa razy w roku. W czasie prac wycinają krzewy, młode drzewka, zbierają śmieci Pod koniec września 2005r. ponownie pojechali uporządkować cmentarz żydowski, którym opiekuje się ich szkoła. W sprzątaniu brały udział klasy II c i II f.

Oto jak sami piszą o swojej wyprawie na cmentarz:
Po dotarciu na miejsce od razu wzięliśmy się do pracy. Ślady po naszej ostatniej wizycie zostały niewielkie. Musieliśmy zacząć wszystko od początku, bo rośliny urosły w zastraszającym tempie. Podzieliliśmy między siebie role, głównie według posiadanych narzędzi i zaczęliśmy swoje zajęcia. Praca szła nam sprawnie - wyrywaliśmy chwasty, wycinaliśmy krzaki i drzewka, oczyszczaliśmy nagrobki, chłopcy palili gałęzie. Na wypadek, gdyby ogień wymknął się spod kontroli były przygotowane butle z wodą. Wkrótce było posprzątane. Zarośnięty przedtem zabytek prezentował się dużo lepiej.
Za jakiś czas będziemy musieli przyjechać ponownie, ponieważ kirkut wymaga stałej opieki. Bardzo przydatne były by tu środki chemiczne do zwalczania chwastów, jednak nie mamy sponsora, który mógłby sfinansować ich zakup. Na razie muszą wystarczyć nasze dotychczasowe starania by zachować cmentarz w jak najlepszym stanie.


Najbliższe plany to poprowadzenie zajęć o tematyce żydowskiej przez uczniów gimnazjum dla dzieci z podstawówki. Tematem zajęć będzie: "Los dziecka w czasie Zagłady". Pod tym samym tytułem zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny. Ponadto planowany jest konkurs literacki - napisanie wiersza lub "kartki z pamiętnika" (2xA4).

6 kwietnia na apelu szkolnym młodzież biorąca udział w programie "Przywróćmy Pamięć" opowie kolegom ze szkoły o swoich działaniach. Apel ten będzie także sposobem uczczenia powstania w Getcie Warszawskim.

W szkole jest też rozwieszona gazetka ścienna o tematyce żydowskiej, a jej twórcy współpracują z lokalną gazetą, by na jej łamach pojawiały się informację o dawnych mieszkańcach Byczyny i okolic.

» powrót
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy