"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007
JASŁO - Zespół Szkół nr 4
Kim jesteśmy
JASŁO - Zespół Szkół nr 4
Dlaczego realizujemy projekt
Społeczność żydowska przez wiele dziesięcioleci funkcjonowała w Polsce jako jedna z ważniejszych grup narodowościowych, wnosząc do kultury Polski wielki wkład. Obecnie ślady tej obecności w wielu wypadkach niszczeją i popadają w zapomnienie. Nasza wiedza o przeszłości nie będzie pełna bez świadomości wielowiekowego współistnienia Polaków i Żydów.
Cmentarz żydowski w Jaśle jest pięknym przykładem braterstwa narodów. Obok siebie spoczywają Żydzi i Polacy. Może nigdy się nie spotkali za życia. Połączył ich wspólny cmentarz. Teraz jedni i drudzy zasługują na naszą pamięć i troskę o miejsce ich pochówku.
Co robimy w ramach projektu
Projekt ten ma na celu uzupełnienie ubytków muru cmentarnego, odnowienie i ewentualne pokrycie tynkiem frontowej części ogrodzenia, odnowienie bramy cmentarza, umieszczenie nowej tablicy informacyjnej oraz uporządkowanie terenu samego cmentarza. Odrębnym zagadnieniem jest zapoznanie uczestniczącej młodzieży ze wspólną historią naszych narodów, szczególnie w odniesieniu regionalnym. Liczymy też, że we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi doprowadzimy do uporządkowania bezpośredniego sąsiedztwa cmentarza.
30. marca 2007 r.Dziś rozpoczęliśmy szeroko zakrojone prace porządkowe. Wykonaliśmy mnóstwo roboty, sam się dziwię ile. Znaczna część zarośnięta dotąd zaroślami została odsłonięta, zebraliśmy także warstwę posuszu i ściółki z większości zakrytych dotąd nagrobków, oczyściliśmy i wyplewili dojście do postumentu. Wycinka objęła kilka arów na których znajdowały się nagrobki, prawdopodobnie od wielu lat zasłonięte i pokryte ściółką. Wykonaliśmy dość obszerną dokumentację fotograficzną nagobków, a także fragmentów macew użytych po wojnie do odbudowania muru cmentarnego.
Urząd Miasta zabezpieczył dostawę sprzętu niezbędnego do prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Planowane jest wykonanie uzupełnienia ubytków muru cmentarnego. Pani Bożena Molska ustaliła właścicieli posesji obok cmentarza. Odnieśli się oni z życzliwością do projektu uporządkowania otoczenia cmentarza i zadeklarowali zagospodarowanie i oczyszczenie pozostałości budynków gospodarczych dawnej lecznicy zwierząt.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Przygotowujemy do konsultacji tablicę informacyjną, ktorą obiecała sfinansować FODZ. Projekt techniczny jest już gotowy.
Odrębną kwestią jest przygotowanie planu inwentaryzacyjnego z naniesieniem wszystkich elementów materialnych cmentarza na plan oraz wykonanie spisu dających się zidentyfikować nazwisk. W związku z odsłonięciem tablic nagrobnych dotąd pozostających zasłonietymi przez roślinność i ściółkę może to pomóc osobom poszukującym grobów swoich bliskich.
Kto nam pomaga
Projekt spotkał się z przychylnym przyjęciem ze strony Pani burmistrz Marii Kurowskiej. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Jaśle współpracuje z nami Pani Bożena Molska, ktora z radością i zaangażowaniem przywitała nasze przedsięwzięcie.
Zarówno Pani burmistrz Marii Kurowskiej jak i Pani Bożenie Molskiej serdecznie dziękujemy i liczymy, że nasza współpraca będzie się nadal dobrze układać.
Nawiązaliśmy współpracę ze znakomitym jasielskim historykiem-regionalistą, a jednocześnie radnym gminy miejskiej Jasło - Wiesławem Hapem, który zaopatrzył nas w materiały dotyczące historii społeczności żydowskiej Jasła oraz zaoferował pomoc w opracowaniu opisu, który ma znaleźć się na tablicy informacyjnej cmentarza. Serdecznie dziękujemy.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Odnaleźliśmy nagrobki rodziny Steinhausów (słynny matematyk Hugo Steinhaus pochodził z Jasła) oraz nagrobek dyrektora Sądu Okręgowego w Jaśle, zmarłego w maju 1939 roku.