"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008
MILANÓWEK - Gimnazjum Społeczne MTE i Liceum nr 5 STO
Kim jesteśmy
MILANÓWEK - Gimnazjum Społeczne MTE i Liceum nr 5 STO
Karina, Kalina, Eliza, Jagoda: jesteśmy uczennicami milanowskiego gimnazjum oraz liceum, które wspólnie złączyły siły, aby podtrzymać pamięć o kulturze żydowskiej kiedyś silnie rozprzestrzenioniej na terenie dzisiejszej gminy Grodzisk Mazowiecki (i okolic).
Dlaczego realizujemy projekt
Ten projekt realizujemy, ponieważ interesujemy się historią oraz dziejami kultury żydowskiej. Chciałybyśmy, aby pamięć o tym narodzie przetrwała i postaramy się o to zadbać. Mamy nadzieję na udaną realizację projektu "Przywróćmy Pamięć".
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
W naszej miejscowośći - Milanówku nie ma zbyt wielu śladów kultury żydowskiej, za to w okolicznych miejscowościach są cmentarze i pozostałości po Żydach.
Ostatnio odwiedziłyśmy cmentarz w Błoniu. Było to bardzo interesujące przeżycie. Dużo zobaczyłyśmy, zrobiłyśmy dużo zdjęć. Cmentarz jest opuszczony, ale nadal ku naszemu wielkiemu zdziwieniu ktoś tam przychodzi. Macew było tam bardzo dużo, ale niestety większość w złym stanie. Obok jednej z macew Karina znalazła świeczki - made in Israel. Było to bardzo ciekawe, ponieważ na świeczkach były napisane modlitwy żydowskie. Zdjęcia z naszej wyprawy możecie oglądać w naszej galerii.
Co robimy w ramach projektu
Nasze szkoły działają od paru lat w programach związanych z tzw. historią mówioną.
Realizujemy różne programy: o polskim pańtwie podziemnym, o Jedwabniku i jego wpływie na losy ludzi w Milanówku.
Chcielibysmy tą samą metodą (czyli szukanie ludzi i nagrywanie wywiadów) poszukać śladów ludności żydowskiej na okolicznych terenach.
Uważamy, że Milanówek nie jest miejscem gdzie takie ślady można znależć, ale już położony obok Grodzisk Mazowiecki będzie dobrym terenem do poszukiwań.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
W następnym etapie planujemy wybrać się na cmentarz żydowski do pobliskiego Grodziska Maz., tam planujemy zrobić zdjęcia macewom, a potem opublikować je na stronie.
Kto nam pomaga
Dużą pomocą jest dla nas Pani Agata (nasza pani od historii). Poświęca nam swój czas i jeździ wraz z nami na cmentarze lub inne zabytki architektury żydowskiej. Poza tym jesteśmy w trakcie poszukiwań innych sojuszników naszego projektu!