"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008
BIAŁYSTOK - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
Kim jesteśmy
BIAŁYSTOK - Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 im.Komisji Edukacji Narodowej
Dlaczego realizujemy projekt
Realizujemy projekt ,,Przywróćmy Pamięć'', ponieważ chcemy poznać dzieje Żydów mieszkających w Białymstoku i okolicach. Chcemy uwrażliwić siebie i innych na odmienność kulturową naszego regionu, chcemy poznać zabytki kultury żydowskiej. Pragniemy uczyć tolerancji.
Pamięć po Żydach powinna w nas pozostać, ponieważ ,,nie było w świecie Żydów bardziej od białostockich pracowitych, zaradnych, serdecznych''.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Geneza osadnictwa żydowskiego na terenach Podlasia sięga XV wieku, kiedy to w Bielsku Podlaskim odnotowano pierwsze, jeszcze niezorganizowane w postaci samodzielnej gminy, próby zasiedlenia miasteczka przez starozakonnych. Przełomowym momentem okazała się decyzja podjęta przez wojewodę trockiego - Olbrachta Gasztołda w 1522 r. o sprowadzeniu do Tykocina pierwszych dziewięciu rodzin żydowskich. To właśnie Tykocin stał się wkrótce prężnie rozwijającym się ośrodkiem żydowskim, obejmującym swym kulturalno-demograficznym oddziaływaniem większość prywatnych osad i miasteczek na Podlasiu.
Pierwsza archiwalna wzmianka o Żydach zamieszkujących białostockie włości (folwarki i wioski) pochodzi z 1658 roku. W 1661 roku pogłówne uiściło 75 wyznawców judaizmu, a w 1692 roku istniał już przykahałek białostocki podlegający gminie okręgowej w Tykocinie. Zapewne znaczny wpływ na przyrost liczby wyznawców judaizmu w Białymstoku miały magnackie aspiracje rodu Branickich i związana z tym rozbudowa ich siedziby...
Co robimy w ramach projektu
Od września 2007 roku uczniowie naszej szkoły realizowali projekt ,,Przywróćmy Pamięć''. W projekcie wzięła udział młodzież klas I, II i III Liceum i Technikum.
- 13 października 2007 roku w gimnazjum przy ul.Konopnickiej odbyło się szkolenie w ramach projektu. Brały w nim udział uczennice naszej szkoły: Elżbieta Andrulewicz i Paulina Budnik.Warsztaty prowadzili animatorzy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, studenci hebraistyki oraz historii UW. Szkolenie uświadomiło uczestnikom, że współpracą można osiągnąć zdecydowanie więcej.
- W czasie wycieczki ulicami Białegostoku uczniowie klas I poznali zapomniane miejsca, związane z ludnością żydowską. Poznali również sylwetkę twórcy esperanto - Ludwika Zamenhoffa.
- Uczennice klasy I A LO - Katarzyna Małyszczuk i Marlena Szymczuk - przeprowadziły wśród młodzieży naszej szkoły i mieszkańców Białegostoku ankietę pt.: ,,Co wiemy o historii Żydów Białegostoku?''.
- Młodzież klas II Technikum, przy wsparciu Pani Katarzyny Ambrożko, podjęła prace przy porządkowaniu cmentarza żydowskiego.
- Uczniowie klas III zajęli się problemem Holokaustu. Swoją wiedzę i przemyślenia ukazali w albumach ,,Tragizm II wojny światowej'' i ,,Ludność żydowska Podlasia''.
- Uczniowie przygotowali również strony internetowe, prezentacje multimedialne oraz plakaty dramowe.
- W sali historycznej została zaprezentowana wystawa na temat Holokaustu.
- Informacje o Holokauście zostały wzbogacone przez nauczycielki historii - Katarzynę Szczęsnowicz i Beatę Żałobę, które przeprowadziły zajęcia na powyższy temat.
- 23 października 2007 roku w naszej szkole została otwarta wystawa pt: ,,Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat... Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w województwie białostockim''. Wystawa została przygotowana przez Panią Beatę Żałobę i uczniów klasy III E LO, przy współpracy z IPN. W otwarciu uczestniczyła młodzież klas maturalnych, która wysłuchała wykładu, przygotowanego przez przedstawiciela IPN Panią Magdalenę Dzienis. Wystawa została zorganizowana w hołdzie Polakom ratującym Żydów.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
- Z pracy przy organizowaniu wystawy ,,Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat...''
- Z publikacji dotyczących życia Żydów na Podlasiu.
- Z udanej współpracy i sympatycznej atmosfery, która trwała przez cały czas pracy w ramach projektu.