"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
BIRCZA - Publiczne Gimnazjum im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza
Kim jesteśmy
BIRCZA - Publiczne Gimnazjum im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza
Dlaczego realizujemy projekt
Bircza była przed II Wojną Światową miejscowością, w której żyła wielokulturowa społeczność. Mieszkali tu Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Żyli w symbiozie, tworząc małe miasteczko, które tętniło życiem. Chcielibyśmy przypomnieć młodzieży oraz mieszkańcom, że historia naszej miejscowości jest barwna i ciekawa, że tworzyli ją ludzie różnych wyznań i narodowości, którzy pozostawili ślady na tej ziemi. Pragniemy zachować te ślady, utrwalić na papierze, fotografiach, a przede wszystkim w świadomości ludzkiej. Uważamy, że wielokulturowość i róznorodność uczą postaw tolerancji dla odmienności i dlatego ważne jest prowadzenie takich działań.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Obecność Żydów odnotowano po raz pierwszy w 1570 r. W połowie XIX wieku rabinem w Birczy był Szmuel Szapiro, syn cadyka Elimelecha z Dynowa. W 1870 r. birczańska gmina wyznaniowa liczyła 528 Żydów, a w 1900 r. już 2063. W samej Birczy Żydzi stanowili wówczas 50,7% ogółu mieszkańców a w 1921 r. - 54% mieszkańców, w tym czasie mieli do dyspozycji trzy domy modlitwy - do chwili obecnej nie zachował się żaden. W okresie międzywojennym działało Stowarzyszenie Rzemieślników Jad Charuzim, kasa kredytowa Gemilas Chesed oraz Korporacja Kupiecka.
W 1941 r. na terenie Birczy utworzone zostało getto, w którym zgromadzono ludność żydowską z całej okolicy. W lipcu 1942 r. na pobliskiej Kamiennej Górce stracono w egzekucjach ponad 800 mieszkańców birczańskiego getta. Resztę ludności żydowskiej wysłano do obozu zagłady Bełżec. Cmentarz żydowski położony jest obok cmentarza komunalnego. Znajduje się na nim 70 nagrobków - na najstarszym zachowała się data 1808 r.
Co robimy w ramach projektu
W ramach projektu planujemy prowadzenie zajęć koła historycznego, dofinansowanego z Programu Integracji Społecznej, przygotujemy gazetkę na temat historii wielonarodowej społeczności Birczy, obejmiemy opieką miejscowy kirkut, weźmiemy udział w szkoleniach, przygotujemy Dzień Pamięci, zbierzemy relacje starszych osób.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Realizacja programu:
- podział na grupy zadaniowe,
- pozyskanie sojuszników do realizacji projektu, t.j. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, "Życie Podkarpackie", Urząd Gminy. Uczniowie napiszą petycję do Wójta z prośbą o objęcie opieką miejscowego kirkutu.
- udział uczniów w szkoleniu przeprowadzonym przez ekspertów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ,
- zbieranie materiałów związanych z tematyką projektu, tj. fotografii, dokumentów, wywiady ze starszymi mieszkańcami miejscowości, dotarcie do stron internetowych poświęconych tej tematyce,
- opieka nad cmentarzem żydowskim znajdującym się w naszej miejscowości,
- przedstawienie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu,
- rajd pieszy ,,Śladami żydowskich mieszkańców Birczy'',
- współpraca ze środkami masowego przekazu w celu promocji działań szkoły w nauczaniu różnorodności,
- wykonanie przez uczniów gazetki tematycznej na temat Holokaustu,
- umieszczanie materiałów dokumentujących projekt na stronie internetowej szkoły i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,
-udział uczniów i nauczycieli w ogólnopolskiej prezentacji programu,
- uczestnictwo nauczycieli szkoły w warsztatach i konferencjach poświęconych tematyce projektu,
- wycieczka edukacyjna do Muzeum w Oświęcimiu, Majdanku.
- spotkanie z osobą (Władysław Gerula), której rodzice podczas wojny zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów. Zostali oni odznaczeni pośmiertnie medalem ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata’’.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Nasza uczennica zajęła pierwsze miejsce w konkursie na ulotkę promującą wielokulturowość miejscowości.