"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
KOZIENICE - I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego
Kim jesteśmy
KOZIENICE - I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, w tym roku we wrześniu obchodziliśmy 90 rocznicę powstania naszej szkoły.
Dlaczego realizujemy projekt
W Kozienicach przed II wojną światową żyło wielu mieszkańców pochodzenia żydowskiego, dlatego teraz warto przywrócić o nich pamięć. Wielu młodych ludzi tak mało zna tę część historii naszego miasta. Chcemy również za sprawą tego projektu zaszczepić wśród naszej młodej i starszej społeczności lokalnej tolerancję wobec innych kultur.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Pierwsza wzmianka o ludności żydowskiej w Kozienicach pochodzi z roku 1596. W 1607r. w Kozienicach mieszkało 5 rodzin żydowskich. szybki rozwój osadnictwa żydowskiego rozpoczał się w XVIIIw. W 1794r. z inicjatywy Izreala zwanego Magidem pobudowano w Kozienicach piętrową bożnicę.Magid był osobą dzięki której Kozienice zasłynęły jako ośrodek chasydyzmu znany nie tylko w Polsce.
Co robimy w ramach projektu
Przybliżenie młodzieży szkolnej kultury żydowskiej, przygotowanie prelekcji oraz wystawy prezentującej kulturę, etykę i zwyczaje żydowskie. Uporządkowanie terenu wokół cmentarza żydowskiego w Kozienicach. Zorganizowanie wycieczki edukacyjnej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W ramach projektu odbyły się warsztaty dla młodzieży naszej szkoły, gdzie została przybliżona społeczność żydowska naszego mista w okresie międzywojennym. Uczniowie zapoznali się również z licznymi terminami należącymi do kultury żydowskiej. Na początku grudnia został uporządkowany teren wokół Cmentarza Żydowskiego w Kozienicach.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
- Wieczór przy szabasowych świecach, na który złożą się: wspólna kolacja szabatowa oraz inscenizacja humoru żydowskiego,
- spotkania i przeprowadzenie wywiadu z najstarszymi mieszkańcami Kozienic i ich opracowanie,
- historia mojej miejscowości - opracowanie prezentacji multimedialnej,
- warsztaty z nauką tradycyjnego tańca żydowskiego.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Cieszymy się, że przystąpiliśmy do projektu i będziemy dumni z tego co uda nam się zrealizować.