"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
ZBĄSZYŃ - Gimnazjum
Kim jesteśmy
ZBĄSZYŃ - Gimnazjum
Co robimy w ramach projektu
W siedemdziesiątą rocznicę wydarzeń związanych z Nocą Kryształową chcemy przypomnieć młodzieży i społeczności lokalnej te ważne wydarzenia, pragniemy wrócić pamięcią do 1938 roku. W październiku w okolicach dworca PKP młodzież ułoży z polnych kamieni kurhan upamiętniający wydarzenia 1938 roku. Pomiędzy kamienie zostaną włożone listy i wiersze młodych ludzi do wypędzonych Żydów. Młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach teatralnych, których efektem będzie spektakl pt. „Nie pozostanie po nas nikt” poruszający problematykę tolerancji we współczesnym świeci, przeplatany fragmentami listów Grety Schiffmann – szesnastoletniej dziewczyny, która znalazła się w kilkutysięcznej grupie Żydów deportowanych z III Rzeszy, a przygarniętych przez mieszkańców Zbąszynia.
W październiku dla nauczycieli odbędzie się sesja naukowa o perforamatyzacji pamięci polsko – żydowskiej. W szkole czynna będzie wystawa: „Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy?” (współpraca ze Stowarzyszeniem Centrum Polsko – Niemieckiego w Krakowie).
W kinie miejskim „Obra” odbywać się będzie Replika Festiwalu „Żydowskie Motywy” (współpraca ze Stowarzyszeniem „Żydowskie Motywy”). Do udziału w uroczystościach zaprosimy młodzież z całej Wielkopolski, zaprezentowane zostaną efekty wielomiesięcznej pracy młodzieży naszej gminy. Będzie możliwość spotkania z artystami, z wybitnymi osobowościami narodu żydowskiego oraz ludźmi nauki zajmującymi się tematyką Holokaustu.
Przez cały rok szkolny realizowany będzie projekt „Tolerancja poprzez poznanie i zrozumienie”: Praca zbiorowa uczniów - wykonanie makiet synagog, spotkania z przedstawicielem Gminy Żydowskiej w Poznaniu, wystawa projektów edukacyjnych uczniów „Wkład Żydów w rozwój światowej nauki, kultury i sztuki”, w dalszym ciągu uczniowie będą poszukiwali śladów społeczności żydowskiej w Zbąszyniu.
Uczniowie przygotują w zespołach prezentacje na temat: „Historia i dzień dzisiejszy Izraela”.
Poprzez proponowane działania chcemy:
• podjąć próbę dialogu międzykulturowego
• przypomnieć społeczności lokalnej, a zarazem upamiętnić ważne historycznie wydarzenia
• uświadomić fakt współistnienia i współdziałania różnych kultur na przełomie dziejów małej ojczyzny
• stworzyć młodzieży doznanie przeżyć wartości artystycznych i kulturowych w oparciu o żydowskie dziedzictwo kulturowe przez uczestnictwo w warsztatach artystycznych, spotkaniach
• nauczyć młodych ludzi tolerancji poprzez poznanie i zrozumienie.