"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010
Kalisz - Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów
Strona www
http://www.gim3.kalisz.plKim jesteśmy
Kalisz - Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów
Dlaczego realizujemy projekt
Zainteresowaliśmy się przedwojenną historią naszej szkoły, która kształciła dzieci zarówno polskie jak i żydowskie. Pragnąc upamiętnić ten fakt szukaliśmy ludzi związanych z jej historią, odnaleźliśmy postać rabina Ezechiela Lipszyca, którego grób jest zniszczony, zaniedbany i troszkę zapomniany przez kaliszan. By przywrócić pamięć o kaliskim rabinie postanowiliśmy upamiętnić postać rabina a także zaopiekować się miejscem, w którym spoczywa.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Społeczność Żydowska istniała w Kaliszu już w II połowie XIIw.Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziedzinie początków żydowskiego osadnictwa w Polsce było nadanie w 1264r. przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego przywileju immunitetowego, określającego w punktach kwestie dla Żydów szczególnie istotne. Książę kaliski zagwarantował Żydom przywileje i warunki spokojnego życia. Statut był szczególnym dokumentem, który zapewniał pełne bezpieczeństwo starozakonnym, ich społecznościom i majątkom.
Po wojnie w Kaliszu zarejestrowało się 2225 osób. Do początku lat pięćdziesiątych pozostało w mieście około 100 Żydów, którzy i tak opuścili nasze miasto.
Co robimy w ramach projektu
Pragniemy zaadoptować grób Rabina Ezechiela Lipszyca (związanego z naszą szkołą)znajdujący się na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu. Do naszych czasów szczęśliwie zachował się ohel rabina, przy którym przyjeżdżający do Kalisza Żydzi modlą się i zostawiają swoje prośby, razem z małymi kamyczkami. Grób rabina jest zaniedbany, zniszczony brak na nim kopuły. Pragniemy zaadoptować grób, odrestaurować go jeśli będzie to możliwe, a w przyszłości zająć się innymi zapomnianymi grobami znajdującymi się na tym cmentarzu.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Planujemy adopcję grobu,ufundowanie tablicy pamiątkowej w j. jidisz i polskim, odrestaurowanie grobu, poznanie wielokulturowej historii Kalisza, wizytę we wrocławskiej synagodze a także zwiedzenie tamtejszych cmentarzy. Planujemy konkurs fotograficzny pt. "Miejsca związane ze społecznością żydowską w Kaliszu dawniej i dziś."
Kto nam pomaga
Nasz ekspert - przedstawicielka Wyznaniowej Gminy Zydowskiej z Wrocławia - opiekun cmentarza w Kaliszu, FŻP, CEO,sojusznicy - pracownicy Archiwum
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Dumni to może za duże słowo jak na razie ale udało nam się zdobyc kilka ważnych informacji dot. naszego rabina.