"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011
Kraśnik, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
Strona www
http://www.1lo.krasnik.plKim jesteśmy
Kraśnik, I LO im. Tadeusza Kościuszki
Dlaczego realizujemy projekt
- zainteresowanie dziejami społeczności żydowskiej w naszej szkole
- udział w programie Zachowac pamiec - ORE i Yad Vashem
- wymiana z partnerską szkołą DROR z Jerozolimy
- wielokulturowośc Krasnika
- dbałośc o nieliczne zabytki kultury żydowskiej w naszym mieście
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
W okresie międzywojennym Kraśnik był jedną z ważniejszych gmin żydowskich na Lubelszczyźnie. W Kraśniku w 1921 r. żyło 4200 Żydów, stanowiąc 50,6 % ogółu mieszkańców. Rozwijała się działalność kulturalna wśród społeczności żydowskiej. W 1924 r. rozpoczęła działalność Biblioteka Żydowska im. L. Pereca. W 1935 r. w Kraśniku wybudowano szkołę dla dzieci polskich i żydowskich. W 1939 r. uczęszczało do niej 314 żydowskich dzieci, co stanowiło 40 % wszystkich uczniów.
Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w Kraśniku już na początku 1940 roku getto. W mieście było wtedy ok. 15 500 mieszkańców, w tym ponad 5 000 Żydów, a na terenie powiatu żyło ich ponad 12 000. W Kraśniku funkcjonowały obozy pracy przymusowej dla Żydów „Synagoga” i „Wifo”. W Budzyniu pod Kraśnikiem utworzono obóz zagłady - podobóz Majdanka, który później stał się samodzielnym obozem koncentracyjnym. W Kraśniku okupanci zdewastowali tereny dawnych cmentarzy żydowskich. Do Kraśnika i Zaklikowa Niemcy kierowali Żydów z całego powiatu, których stopniowo wywozili do obozów śmieci. Byli oni kierowani m.in. do obozów w Budzyniu, Majdanku i Bełżcu. Niemcy wymordowali prawie wszystkich mieszkańców gminy żydowskiej Kraśnika. Ocaleli tylko nieliczni.
Co robimy w ramach projektu
-przygotowanie uczniów do wymiany ze szkołą z Jerozolimy - wzbogacenie wiedzy na temat historii, kultury Izraela - zapoznanie z podstawami Judaizmu - propagowanie wspólnej historii Polaków i Żydów w Kraśniku - opieka nad miejscami związanymi z Żydami ( synagogi, kirkut) - propagowanie i upowszechnienie informacji o Żydach kraśnickich w środowisku
19 X - uczniowie wraz z opiekunem brali udział w sprzątaniu cmentarza żydowskiego w Kraśniku. W pracach porządkowych wzięło udział 20 uczniów, którzy z zachowaniem wszelkich nakazów gminy żydowskiej przygotowali kirkut na wizytę partnerskiej szkoły z Jerozolimy.
21 X - wizyta uczniów DROR z Jerozolimy - opis na www.1lo.krasnik.pl
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Realizacja programu:
Plan realizacji projektu „Żydzi w Kraśniku – razem ale osobno” w ramach projektu „Historia i kultura dwóch narodów - Bliżej siebie” oraz „ Przywróćmy Pamięć”.
1. Od Kanaanu do państwa żydowskiego – dzieje narodu żydowskiego.
2. Żydzi w Polsce – dzieje diaspory.
3. Historia Żydów kraśnickich.
4. Miejsca kultu – synagoga i kirkut. Zwiedzanie.
5. Podstawy Judaizmu.
6. Święta żydowskie.
7. Chrześcijaństwo a Judaizm.
8. Współczesna literatura izraelska.
9. Kultura Izraela. Malarstwo, muzyka.
10. Stereotypy i uprzedzenia.
11. Holokaust.
12. Polacy i Żydzi w Kraśniku – razem ale osobno - warsztaty: Kazimierz Wielki i Esterka, Tadeusz Kościuszko i Berek Joselewicz, Janusz Korczak, Hanja Pomeranz
Kto nam pomaga
Starostwo Powiatowe w Kraśniku
Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku
Muzeum Regionalne w Krasniku
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Z nawiązania współpracy z wieloma instytucjami społecznymi i kulturalnymi w Krasniku
- zainteresowania naszym programem władz samorządowych
- nawiązanie serdecznej współpracy ze szkołą DROR z Jerozolimy