W skład Centrum wchodzą: Technikum im. Armii Krajowej i Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Armii Krajowej
Dlaczego realizujemy projekt
Chcemy odkrywać wielokulturowe dziedzictwo naszego miasteczka i przywracać pamięć o nim.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Żydzi osiedlili się w Wysokiem Mazowieckiem na przełomie XVII i XVIII stulecia. Od drugiej połowy XIX wieku ludność żydowska stanowiła większość mieszkańców miasta, przyczyniając się do jego rozwoju gospodarczego i kulturalnego. W okresie okupacji niemieckiej, w sierpniu 1941 roku, Żydzi z Wysokiego Mazowieckiego i okolicy zostali zmuszeni do osiedlenia się w getcie. 2 listopada 1942 roku getto zostało zlikwidowane; 2000 jego żydowskich mieszkańców wywieziono do obozu pracy w Zambrowie, a po jego likwidacji w styczniu 1943 roku - Treblinki i Auschwitz.
Co robimy w ramach projektu
Celem nowego projektu jest krzewienie wśród uczniów i mieszkańców miasta wiedzy na temat historii i kultury wysokomazowieckich Żydów.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Projekt miesiąca: stycznia 2007 r., października 2007 r.,kwietnia 2012 r.
W dniu 1 lipca 2007 r. nauczyciel z Wysokiego Mazowieckiego, Karol Głębocki został uhonorowany dyplomem, przyznawanym przez Ambasadę Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. W uzasadnieniu napisano: "Nauczyciel, zakochany w swym mieście, postanowił przypomnieć mieszkańcom, a zwłaszcza młodzieży o żyjących tu niegdyś Żydach. Jego program "Pod wspólnym niebem. Wielokulturowa przeszłość Wysokiego Mazowieckiego" doprowadził do uporządkowania cmentarza żydowskiego".