W tym roku przygotowujemy się do nadania szkole imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża. Zaplanowaliśmy szereg działań: - sesja naukowa z udziałem uczniów i nauczycieli: 1) Kalendarz i święta żydowskie, 2) Filozofia życiowa Edyty Stein? 3) Dlaczego Wrocław nie należał niegdyś do Polski?, - pokaz filmu biograficznego i dyskusja, - wycieczki edukacyjne do Lublińca (Muzeum Edyty Stein) i Wrocławia (cmentarz na Ślężnej, siedziba Towarzystwa im. Edyty Stein, Dzielnica Czterech Świątyń), - przygotowanie fotorelacji, gazetek ściennych, kroniki, - redagowanie gazetki przez koło dziennikarskie nt. życia i dorobku świętej oraz recepcji jej myśli wśród młodzieży, - ogłoszenie konkursu na esej będący interpretacją wybranej sentencji św. Teresy, - opracowanie mapy "Śladami Edyty Stein", - przygotowanie uroczystości nadania szkole imienia i poświęcenia sztandaru, - nawiązanie kontaktów ze szkołami imieniem świętej i instytucjami kultywującymi pamięć o niej i jej dorobku.
Co robimy w ramach projektu
Śladami Edyty Stein. Żydowskie korzenie świętej
W ostatnim tygodniu marca uczniowie klas pierwszych i drugich podążali śladami Edyty Stein. Na początku tygodnia wysłuchaliśmy prezentacji o świętach żydowskich oraz przyglądaliśmy się mapom historycznym, próbując umiejscowić na nich Lubliniec, Wrocław oraz inne miejsca związane z biografią Edyty Stein. Na podstawie fragmentów „Pianisty” Romana Polańskiego rozmawialiśmy również o holokauście. Niezwykłą lekcję zakończyła projekcja filmu „Edyta Stein – patronka Europy”według scenariusza i reżyserii Bogusławy Stanowskiej - Cichoń.
Wycieczki do Lublińca i Wrocławia
Uczniowie klas pierwszych i drugich w ramach przygotowań do uroczystości nadania szkole imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża wybrali się na wycieczki edukacyjne do Lublińca i Wrocławia. Pierwszoklasiści zwiedzili multimedialne Muzeum Edyty Stein w Lublińcu i spacerowali ulicami miasta w poszukiwaniu miejsc, w których pamięć o świętej jest wciąż żywo kultywowana. Drugoklasiści wybrali się do Wrocławia. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Cmentarnej – stary cmentarz żydowski przy ul. Ślężnej, na którym pochowani są rodzice Edyty Stein oraz wielu wybitnych intelektualistów, ludzi nauki i działaczy kultury pochodzenia żydowskiego, w tym kilku noblistów. Innym ważnym punktem programu było centrum wrocławskiej gminy żydowskiej – Synagoga pod Białym Bocianem w dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Świątyń. Pan Jerzy Kichler oprowadził nas po tym wyjątkowym miejscu, a jednocześnie zajmująco opowiedział o istocie judaizmu i kultury żydowskiej. Wycieczka zakończyła się w siedzibie Towarzystwa im. Edyty Stein – domu niegdyś należącym do Steinów przy ul. Nowowiejskiej. Obszerna fotorelacja z obu wycieczek w galerii.