W dniach 2 listopada - 2 grudnia 2013 r. w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu prezentowana była wystawa fotografii Adama Bujaka i Marcina Bujaka z albumu „Renesans Lubelski”.
Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują niezwykłe dzieła sztuki, jakie na przełomie XVI i XVII wieku powstały na Lubelszczyźnie w wyniku przyswojenia dwóch nurtów renesansu europejskiego: niderlandzkiego i włoskiego. Efektem było powstanie oryginalnej i niepowtarzalnej architektury odznaczającej się charakterystycznymi i wyrazistymi cechami. Renesans lubelski to nie tylko zjawisko regionalne. Dzieła sztuki inspirowane jego dokonaniami powstawały w różnych częściach dawnej Polski, a tak zwane lubelskie dekoracje sklepień upowszechniły się w całym kraju.
Zdjęcia ukazują nie tylko obiekty znane i wielokrotnie opisywane przez badaczy, ale także to, co wraz z architekturą składa się na niezwykle bogate, lecz jednolite oblicze artystyczne renesansu lubelskiego: detale wystroju, nagrobki, ołtarze, elementy wyposażenia.
Autorami zdjęć są Adam Bujak i Marcin Bujak. Zdjęcia zostały zrobione z niezwykłą starannością, a prace nad nimi trwały blisko dwa lata. Zdecydowana większość obiektów została sfotografowana po gruntownych pracach renowacyjnych i konserwatorskich, dzięki którym odzyskały one dawny blask i piękno.
Album „Renesans lubelski” został wydany przed wydawnictwo Boni Libri.
» powrót