Od 1 do 27 lutego 2014 r. w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego prezentowana była wystawa Magdaleny Szyszkowskiej, „Sztuka Włókna Roślinnego”. 5 lutego odbyło się spotkanie artystki z uczniami Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu.
Magdalena Szyszkowska urodziła się w 1972 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida. Dyplom z grafiki warsztatowej obroniła w 1997 r. na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Obecnie pracuje jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz współzałożycielka „Otwartej Grupy” skupiającej nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Artystka pisze o wystawie:
„Roślina – krucha, delikatna, jednocześnie stawiająca opór żywiołom, wytrwała. Jej włóknista struktura tkanek zadziwia swymi walorami, ale w procesie obróbki stawia opór, wymaga cierpliwości i pokory. Włókna roślinne dają nieograniczone możliwości ich kreacji, można je kształtować nadając pracom rozmaite formy. Posługując się tą samą, starą, od wieków nie zmienioną techniką przeistaczamy roślinę w ręcznie czerpany papier. Wykorzystując różnorodność struktury materii roślinnej jej chropowatość, szorstkość, łamliwość, zwartość i miękkość nadaję tej kruchej materii własny wymiar artystyczny. Tworzenie dzieł z papieru ręcznie czerpanego niesie ze sobą pewien pierwiastek tajemniczości i zaskoczenia, ponieważ nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego. Dzięki temu zbliżamy się do natury, która przecież nie zawsze jest przewidywalna.”
» powrót