home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
        start        projekt        galeria        media        kontakt        zwiedzanie    
     


2015-08-31 RECYKLING SZKICU

Od 2 do 30 sierpnia 2015 r. w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy ul. Pereca 14 w Zamościu prezentowana była wystawa prac Iwony Stachury.

Motyw architektoniczny jako pretekst do malowania jest mi bliski od dawna. Dałam temu wyraz w pracy dyplomowej pod tytułem: „Pejzaż szkicu/Szkic pejzażu” (1996), posługując się uproszczonymi wizerunkami kamienic poznańskich i warszawskich.
Od mniej więcej 15 lat formą architektoniczną, która najbardziej mnie intryguje są domki, altanki, przybudówki działkowe. W mojej najnowszej pracy pod tytułem: „Recykling szkicu” postanowiłam nie tylko podjąć malarską grę z tym motywem, ale także zastosować zasady działkowego działania, które określił Roch Sulima w „Antropologii codzienności” (2010). W myśl haseł: „rzeczy szukają miejsca”, „wszystko się przyda” i „zrób to sam”, zdecydowałam się wykorzystać trzy obrazy, które wchodziły w skład pracy dyplomowej i które od wielu lat niszczały w piwnicy. W ten sposób powstało 12 obrazów, w których między dwiema warstwami malatury mieści się przestrzeń nieomal dwudziestu lat. Zależało mi na zachowaniu obrazu pierwotnego razem ze śladami uszkodzeń powstałych w tym czasie. W ten sposób w moich malarskich poszukiwaniach wyrazu dla pojęcia „dom” rozumianego jako budynek dający schronienie, dołącza „przemijanie” jako jedna z podstawowych kategorii określających ludzkie życie i działanie.
Iwona Stachura

Iwona Stachura (1968, Kielce), absolwentka PWSSP w Poznaniu – w 1996 roku obroniła pracę dyplomową w zakresie malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego.
Zajmuje się malarstwem, tkaniną użytkową, projektowaniem graficznym. Pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Aktualnie studentka studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Współpracuje z firmą Art Office w Warszawie, galerią Krebsen w Kopenhadze, fundacją Autoped w Rotterdamie. W latach 2008-2014 uczestniczyła w dorocznych wystawach okręgowych ZPAP Okręg Kielecki, a w latach 2009-2014 brała udział w wystawach pokonkursowych "Przedwiośnie" organizowanych przez galerię BWA w Kielcach. Wystawia swoje prace indywidualnie, a także uczestniczy w wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Jest również kuratorem kilku wystaw krajowych.» powrót
linia
The Cahnman Foundation

linia


linia

Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando


Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska


Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Pracownia Badań Dziejów i Kultury Żydów


Stowarzyszenie Studnia Pamięci


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Zakład Kultury i Historii Żydów

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu

Gmina Żydowska w Trondheim w Norwegii (Det Mosaiske Trossamfunn, Trondheim)
gora
linia
  Polecamy
  Oferta edukacyjna Centrum "Synagoga"  
  Szlak Chasydzki  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce wyd. II"  
 

Broszura "Rewitalizacja synagogi w Zamościu"

 
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
 

RAPORT ROCZNY 2013

 
  Broszura "Stworzenie zespołu pracowników kultury w Centrum "Synagoga""  


   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje  
   
   

Dotacje on-line
copy