home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
        start        projekt        galeria        media        kontakt        zwiedzanie    
     


2018-10-01 Wystawa Marka Sołowieja

Przez cały październik 2018 w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Marka Sołowieja pt. "Przyszłość - Cisza - Nic? ...". Jest to zbiór malarstwa, instalacji i obiektów artystycznych Idea - Art. Jak określa sam Autor - jest to "lekcja malarstwa inaczej".

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 11 października 2018 o godz. 17:00 w Centrum "Synagoga" FODŻ przy ul. Pereca 14 w Zamościu. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

O wystawie:

"PRZYSZŁOŚĆ – CISZA – NIC ? …....

WYSTAWA MARKA SOŁOWIEJA - malarstwo, instalacje i obiekty, IDEA - ART lekcja malarstwa inaczej w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Istnieje wiele bytów, materialnych i niematerialnych. Niektóre z nich stanowią sferę ograniczoności, inne stymulują człowieka, jego miejsce i czas. Zobrazowanie pewnego obszaru życia bywa trudne. Twórcy od lat zmagają  się w doskonaleniu wizualizacji świata zewnętrznego i wewnętrznego. Takim artystą koncepcyjnym jest Marek Sołowiej.

Cechą wyróżniająca twórczość  Sołowieja jest jej nieschematyczność. Marek z wielką pasją tworzy cykle prac, które zawsze stanowią pewną zamkniętą opowieść.

Artysta niczym nieograniczony ewokuje wewnętrzny zachwyt nad rozlicznymi zjawiskami natury. Maluje pejzaże, portrety ale także tworzy instalacje i obiekty.

W idei wszelkich działań  zawsze widoczny jest  człowiek i jego miejsce w świecie współczesnym. Sołowiej -  to artysta niezwykle dynamiczny w swoich działaniach.           Dowodem jest kolejna wystawa pt. „ Przyszłość - Cisza - Nic ? ” w Centrum „Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Malarstwo, instalacje i prezentowane obiekty uruchamiają nową epokowość artysty. Ukazują niezwykłą błyskotliwość w posługiwaniu się różnymi strukturami, które nakładają się, przenikają przestrzeń, a przede wszystkim intrygują. Za pomocą szlachetnych barw w różnych natężeniach szarości, koloru nakładanego gładko wręcz przejrzyście czasami zamaszystym duktem pędzla ukazuje beztroskę a zarazem tęsknotę za idealnym bytem i lepszym światem. Wprowadza czystą formę półfigur, anonimowych rozmówców, często je geometryzując. Wprowadzony kolor symbolizuje rozproszony wszechświat, który za chwilę, w kolejnych dziełach poprzez zastosowanie głębokiej, błyszczącej czerni, zieleni, akcentu czerwieni kadmowej, scala tenże świat i niweluje nicość. Miejscami dynamizuje obraz skośnymi liniami. W instalacjach  rodzi się światło. Gra cieni podkreśla  ten bardzo interesujący przekaz formalny i wzrusza niecodzienną, nieco spontaniczną, w zależności od promieni słonecznych, efektywnością wykorzystaną świadomie przez artystę . Biel cynkowa i tytanowa w połączeniu z autonomicznym szkłem przenika i współżyje ze światem realnym. Tworzy  obiekty z wielką precyzją i oddaniem. Bardzo dojrzałe przemyślenia formalne i kolorystyczne, przybliżają „ikonosferę” strefy i wieku współczesnego człowieka. Redukuje rzeczywistość, na rzecz refleksji i syntezy formy.

Cykle obrazów Marka, przeplatają świat rzeczywisty, od pełnej figuratywności do symboliki. Świat, widziany jego oczyma, jest prosty. Marek jest malarzem niepowtarzającym się w swoich realizacjach plastycznych. Zawsze Jego nowe artystyczne przedsięwzięcie zawiera głęboki sens życia a zarazem bezkompromisowość. Nieustanie powraca do cyklu „Obrazy Zapamiętane” i „Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy”, które są permanentną próbą jak sam określa: „ przedstawienia krajobrazu i próbą określenia miejsca współczesnego człowieka w pejzażu - w pejzażu, który można objąć wzrokiem, pokonać wyobraźnią ramy obrazu i znaleźć się w przestrzeni, dającej się zmierzyć przestrzenią własnej wyobraźni”.

Jednak odchodzi od bogactwa fakturowego, barwnego na rzecz rozwiązań innowacyjnych, form autonomicznych. Jego droga artystyczna IDEA  ART  jest bardzo konsekwentna natomiast przekaz plastyczny tej idei wciąż się zmienia, bo to artysta bardzo kreatywny, ekspresyjny, poszukujący nowych eksperymentów i doświadczeń artystycznych.

Na ekspozycji obejrzymy obrazy, instalacje, obiekty. Przestrzeń wnętrza zabytkowej synagogi  wypełnia sztuka współczesna, wnętrze zaanektowane w całości przez artystę wprowadza w przyszłość, ciszę i w zamyślenie. Kolekcja Marka ma charakter ponadczasowy, stawia przed widzem pytania. Przyszłość, cisza, nic ?  - to tytuł wystawy a zarazem pytanie otwarte do nas, odbiorców sztuki Marka. Twórczość Marka Sołowieja to ciągłe zagłębianie i analizowanie  drogi artystycznej. Dąży do perfekcji w swoich zamierzeniach. Jego „ IDEA  ART - lekcja malarstwa inaczej ” ciągle trwa zaskakuje i dostarcza nowych treści.

Należy podkreślić znaczący dorobek artysty. To autor ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i Europie, laureat nagród międzynarodowych i konkursów ogólnopolskich, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizator plenerów artystycznych w Zamościu i na Roztoczu. Popularyzator i kurator wystaw zbiorowych.

Hanna Maziarczyk

historyk sztuki

październik 2018 r."

 » powrót
linia
The Cahnman Foundation

linia


linia

Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando


Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska


Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Pracownia Badań Dziejów i Kultury Żydów


Stowarzyszenie Studnia Pamięci


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Zakład Kultury i Historii Żydów

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu

Gmina Żydowska w Trondheim w Norwegii (Det Mosaiske Trossamfunn, Trondheim)
gora
linia
  Polecamy
  Oferta edukacyjna Centrum "Synagoga"  
  Szlak Chasydzki  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce wyd. II"  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
 

RAPORT ROCZNY 2013

 
 

Broszura "Rewitalizacja synagogi w Zamościu"

 
  Broszura "Stworzenie zespołu pracowników kultury w Centrum "Synagoga""  


   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje  
   
   

Dotacje on-line
copy