home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
        start        projekt        galeria        media        kontakt        zwiedzanie    
     


2019-06-28 Renata Kamińska - Zjawa / Phantom Monument

Wystawa Zjawa w Centrum "Synagoga" w Zamościu jest kolejną odsłoną projektu Renaty Kamińskiej Phantom Monument poświęconego Róży Luksemburg. Równolegle odsłony projektu są prezentowane w Zurychu (Kunst im öffentlichen Raum) i w Berlinie w Kunstverein am Rosa Luxemburg Platz, a wystawa inauguracyjna odbyła się w Warszawie, w Galerii STUDIO w PKiN. W tych czterech miastach mieszkała i pracowała Róża Luksemburg (1871–1919).

Wystawa czynna: 28 czerwca – 31 sierpnia 2019 
Wystawa czynna: 28 czerwca – 31 sierpnia 2019 

Renata Kamińska zajmuje się postacią Luksemburg od kilku lat, badając towarzyszące jej konteksty historyczne i współczesne. Na wystawie zobaczymy instalację z fragmentów skutych chodników i nawierzchni Placu Róży Luxemburg w Berlinie, projekt fotograficzny poświęcony domowi Luksemburg przy ul. Kościuszki (dawnej Ogrodowej) w Zamościu oraz instalacje rzeźbiarskie. W dniu wernisażu, z okazji stulecia śmierci Luksemburg, zostanie odczytany wywiad ze zleceniodawcą jej zabójstwa.

Róża Luksemburg była działaczką socjaldemokratyczną. Została zamordowana na zlecenie policji niemieckiej w nocy z 15 na 16 stycznia 1919 w Berlinie a jej ciało wrzucono do kanału. Morderstwo wyszło na jaw wiele miesięcy później, jego zleceniodawca, szef sztabu paramilitarnej formacji Freikorps, Waldemar Pabst początkowo nie został osądzony. W jej „symbolicznym“ pogrzebie uczestniczyło 150 tysięcy osób.

W Polsce tablice upamiętniające Luksemburg są dzisiaj usuwane, dom jej urodzenia w Zamościu jest w bardzo złym stanie i czeka na remont. Ze społecznej pamięci zaczynają znikać wydarzenia i postacie związane z ruchem robotniczym. Natomiast w Berlinie - jeden z głównych placów oraz ulica noszą jej imię. W 2006 powstał tam projekt Hansa Haacke Memorial Rosa Luxemburg. Inaczej było kiedyś. Po dojściu nazistów do władzy o działaczach lewicy socjalistycznej miano zapomnieć. Hitler nakazał zburzyć pomnik poświęcony Luksemburg oraz zamordowanemu wraz z nią Karolowi Liebknechtowi i innym działaczom, wzniesiony w 1926 przez Miesa van der Rohe na cmentarzu w dzielnicy Lichtenberg. W obszarze wpływów ZSRR Luksemburg też nie miała wiele szczęścia. W tradycji ruchu rewolucyjnego, jako przeciwniczka Lenina, uważana była za postać kontrowersyjną.

Urodzona w Zamościu Luksemburg, założycielka polskiej, a potem niemieckiej socjaldemokracji powraca w wystawie Renaty Kamińskiej do Polski. Prace zainspirowane są zarówno herbarium działaczki, skompletowanym z chwastów porastających mury i dziedzińce więzień, w których przebywała w latach 1913–1918, jak i inicjowanymi przez nią demonstracjami pacyfistycznymi. Luksemburg studiowała botanikę w Zurychu, porzuciła ją dla ekonomii i polityki. Projekt materializuje niezrealizowane feministyczne i pacyfistyczne postulaty, pragnienia i obawy – polityczne, prywatne, socjalne i ekonomiczne – obecne w jej pismach i zadziwiająco aktualne do dziś.

Renata Kamińska
Urodzona w Hrubieszowie, dorastała w Zamościu, mieszkała w kilku różnych krajach, przy ulicach Róży Luxemburg. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wystawiała m.in. w Gallery Monique Goldstrom w Nowym Jorku, gościnnie w Pawilonie Luksemburga na 55. Biennale Sztuki w Wenecji, Galerie CHERT w Berlinie, czy biennale sztuki w przestrzeni publicznej Aurora w Dallas.

Partnerzy:
Galeria STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Kunstverein am Rosa Luxemburg Platz, Berlin
Kunst im öffentlichen Raum, Zurych
Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Zamość» powrót
linia
The Cahnman Foundation

linia


linia

Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando


Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska


Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Pracownia Badań Dziejów i Kultury Żydów


Stowarzyszenie Studnia Pamięci


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Zakład Kultury i Historii Żydów

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu

Gmina Żydowska w Trondheim w Norwegii (Det Mosaiske Trossamfunn, Trondheim)
gora
linia
  Polecamy
  Oferta edukacyjna Centrum "Synagoga"  
  Szlak Chasydzki  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce wyd. II"  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
 

RAPORT ROCZNY 2013

 
 

Broszura "Rewitalizacja synagogi w Zamościu"

 
  Broszura "Stworzenie zespołu pracowników kultury w Centrum "Synagoga""  


   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje  
   
   

Dotacje on-line
copy