home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
        start        projekt        galeria        media        kontakt        zwiedzanie    
     


2022-09-29 "Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół"

Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w imieniu swoim i Autorów ma przyjemność zaprosić na wystawę pod tytułem „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół". Przyjaciółmi są dwaj Artyści: grafik i fotograf, Alan Metnick oraz Jerzy Tyburski, tworzący malarstwo i grafikę. Ich prace, choć pochodzące z różnych dziedzin sztuki, będzie można zobaczyć w jednym miejscu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września 2022 o godz. 17:00 w Centrum „Synagoga" przy ul. Pereca 14 w Zamościu.
Wystawa będzie prezentowana do końca listopada 2022.

Zapraszamy serdecznie!

Tak o wystawie pisze Alan Metnick:
Jerzy i ja tworzymy w różnych dziedzinach; on maluje, ja fotografuję. On używa koloru, ja czerni i bieli. Jego twórczość jest surrealistyczna. Moja często nieoczekiwana.
Obie są jednak zaskakujące, ukazują nasze myśli oraz sposoby widzenia i rozumienia świata, w którym żyjemy; odnajdywanie i wyrażanie własnego pojmowania miłości, patosu, tragedii, wiary i nadziei poprzez środki wizualne.
Obaj stawiamy wyzwanie naszym odbiorcom. To swego rodzaju zagadki: dlaczego stół jest krzywy i wygięty, dlaczego są tylko usta a nie ma całej twarzy, czy gdzieś w tych drzewach jest ukryta twarz, czy to lustro czy okno, to odbicie czy przycieniony kadr, jak ten gołąb pojawił się w tym miejscu tak nagle... I być może najważniejsze: czy zmieni to jakkolwiek sposób odczuwania i postrzegania u odbiorcy? Czy nastąpi oddziaływanie, które przeniesie widza w inne miejsce?
Czy te prace mają wartość emocjonalną, sugestywną?
Wyzwaniem jest stworzenie obrazów, które sprawią, że ludzie będą stawiać pytania. Rozważać i kwestionować własne doznania oraz otwierać się na inne sposoby postrzegania rzeczywistości.
Pokazanie naszych prac razem zwiększa to wyzwanie ze względu na różnice w naszym indywidualnym sposobie tworzenia, co powoduje większą złożoność i uwypukla niuanse.
Obaj to respektujemy."

Alan Metnick - urodził się w 1941 roku w Chicago, jego rodzina pochodzi ze Sławatycz. Z wykształcenia historyk i fotograf. Od 50 lat tworzy obrazy i przedmioty przy użyciu różnych technik: fotografii, sitodruku, witrażu, malarstwa, rysunku i tkaniny. Katalizatorem jego twórczości są konteksty historyczne, biblijne i osobiste. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się m. in. W Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Autor serii grafik ukazujących konflikty na Bliskim Wschodzie. W jego pracach można też odnaleźć wątki odzwierciedlające dzieje współczesnej Europy i losy żyjących w niej Żydów.

www.alanmetnick.com

Jerzy Tyburski - Urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 r. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od 2002 roku dyrektor BWA - Galerii Zamojskiej. Związany z "zamojskim środowiskiem plastycznym", skupiającym około 50 - mniej lub bardziej zaangażowanych twórczo osób z terenu Zamościa i Zamojszczyzny.
Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki.

www.jerzytyburski.pl» powrót
linia
The Cahnman Foundation

linia


linia

Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando


Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska


Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Pracownia Badań Dziejów i Kultury Żydów


Stowarzyszenie Studnia Pamięci


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Zakład Kultury i Historii Żydów

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu

Gmina Żydowska w Trondheim w Norwegii (Det Mosaiske Trossamfunn, Trondheim)
gora
linia
  Polecamy
  Oferta edukacyjna Centrum "Synagoga"  
  Szlak Chasydzki  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce wyd. II"  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
 

RAPORT ROCZNY 2013

 
 

Broszura "Rewitalizacja synagogi w Zamościu"

 
  Broszura "Stworzenie zespołu pracowników kultury w Centrum "Synagoga""  


   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje  
   
   

Dotacje on-line
copy