home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Suchowola, podlaskie

Cmentarz żydowski w Suchowoli jest oddalony około 1,3 km na północ od Rynku, znajduje się za skrzyżowaniem dróg do Augustowa i Pokośna, po wschodniej stronie ul. Augustowskiej.

Data założenia cmentarza jest nieznana, przypuszczalnie powstał w XIX wieku. Przed 1939 r. cmentarz był otoczony kamiennym murem, jego teren był porośnięty drzewami. Na cmentarzu znajdował się drewniany dom przedpogrzebowy.

Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. W obrębie cmentarza można odnaleźć pojedyncze relikty zniszczonych nagrobków. Teren porasta las.

Na skraju cmentarza, od strony ul. Augustowskiej znajduje się współczesny, zwieńczony krzyżem pomnik z napisem: „Miejsce uświęcone krwią bestialsko pomordowanych przez bolszewików 9 VIII 1920 r. Mietko Fabian, Naumowicz Władysław, Rudakowski Piotr, Zaniewski Feliks, Zimnoch Franciszek. Zginęli za Polskę. Pamiętamy”. Obok ustawiono kamienną tablicę z napisem: „Cmentarz żydowski w Suchowoli, założony w XVII w. Zniszczony przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Odrestaurowany w 2010 r. Przechodniu, uszanuj miejsce pamięci zmarłych. TNCBH”.

W lipcu 2020 r. z inicjatywy Centrum Trzech Kultur na cmentarzu urządzono lapidarium, w którym umieszczono odnalezione fragmenty macew.

Cmentarz jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Bieżące prace porządkowe są wykonywane przez Centrum Trzech Kultur i Urząd Gminy Suchowola.

To jeden z ponad 150 cmentarzy, które posiada Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Prosimy, pomóż nam utrzymać to miejsce pochówku Żydów z Suchowoli. Napisz do nas, aby omówić formę Twojego wsparcia: fodz@fodz.pl.  

Autor: Krzysztof Bielawski

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy