home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Płock, ul. Mickiewicza, mazowieckie

Cmentarz żydowski w Płocku jest oddalony około 1,3 km na północny wschód od Starego Rynku, znajduje się przy ul. Mickiewicza.

Cmentarz powstał w 1845 r. Przed 1939 r. zajmował powierzchnię około 3,7 ha. Podczas drugiej wojny światowej oraz w latach późniejszych cmentarz uległ dewastacji, do której przyczyniły się niemieckie władze okupacyjne oraz niektórzy mieszkańcy.

W 1946 r. na cmentarzu odbył się pogrzeb 25 osób rozstrzelanych przez Niemców w 1940 r. w Imielnicy. Ich szczątki ekshumowano ze zbiorowego grobu w miejscu egzekucji. W 1949 r. na ich grobem odsłonięto pomnik zaprojektowany przez Beniamina Perelmutera. Do lat 60. cmentarz służył jako miejsce pochówku płockich Żydów, opiekowało się nim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

W 1964 r. urzędnicy miejscy poruszali kwestię rekonstrukcji pomnika na grobie ofiar Zagłady ze względu na jego zły stan techniczny oraz plany zamknięcia cmentarza. Pomnik wyburzono w 1967 roku. Prawdopodobnie pod koniec lat 70. wzniesiono drugi pomnik, którego projektantem był Lucjan Kot. W latach 1981-1982 Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego prowadził rozmowy z władzami Płocka w sprawie uporządkowania cmentarza i przekazania go w administrację miastu.

Obecnie większą część cmentarza zajmuje trawnik. W południowo-zachodniej części znajduje się wydzielona działka o przybliżonych wymiarach 40 x 70 m, z pomnikiem na grobie ofiar Zagłady, kwaterą grzebalną z lat 1945-1968 i murem, do którego przytwierdzono destrukty odnalezionych nagrobków.

Właścicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obiekt nie jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz do rejestru zabytków nieruchomych.

Autor: Krzysztof Bielawski

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy