home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Sochaczew, ul. Sierpniowa, mazowieckie

Cmentarz żydowski w Sochaczewie jest oddalony około 600 m na południowy zachód od centrum miasta, znajduje się pomiędzy ul. Sierpniową a korytem Bzury i zajmuje działkę na planie zbliżonym do prostokąta, o powierzchni około 2,8 ha.

Cmentarz został założony przypuszczalnie na przełomie XV i XVI w., pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1564 r. Pochowano na nim m.in. rabinów Mosze Charifa i Eliezera ha-Kohena Lipskera, cadyka Awrahama Nachuma Bornsteina i członków jego rodziny. Prawdopodobnie ostatnim pochowanym był Pinkas Weinberg – wiceburmistrz Sochaczewa i przewodniczący Komitetu Żydowskiego, zamordowany 20 maja 1945 roku.

Podczas drugiej wojny światowej cmentarz był miejscem egzekucji. W tym czasie rozpoczęła się dewastacja obiektu. Na polecenie Niemców część macew wykorzystano do prac budowlanych, m.in. na lotnisku w Bielicach. Zniszczono także ohele. W procesie destrukcji uczestniczyła okoliczna ludność. W latach PRL na cmentarzu urządzono boisko, okresowo odbywały się pokazy cyrkowe. W wyniku zniszczeń niemal wszystkie naziemne elementy cmentarza uległy zatarciu.

W latach 80. historyk Paweł Fijałkowski odnalazł i ustawił na cmentarzu kilkanaście macew. W latach 1989-1992 staraniem ziomkostwa Żydów sochaczewskich i Jehudy Widawskiego teren ogrodzono i uporządkowano, odsłonięto dwa pomniki ku czci ofiar Zagłady i odbudowano ohel cadyków z dynastii Bornsteinów. Na cmentarzu zachowało się około 10 macew, z których najstarsza datowana jest na 1810 r. Dodatkowo kilkadziesiąt fragmentów nagrobków użyto do budowy lapidarium.

Cmentarz jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obiekt jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych.

Autor: Krzysztof Bielawski

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy