Problematyką wielokulturowości w naszym mieście uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włodawie zajmują się od kilku lat. Pracujemy w ramach koła zainteresowań w dwudziestosześcioosobowej grupie. Jesteśmy świadomi wielokulturowej przeszłości naszego miasta, a szczególnie obecnej w niej kultury żydowskiej. I chociaż we Włodawie nie ma już ani jednego Żyda, staramy się poznawać kulturę tej mniejszości narodowej, pokazywać innym jej piękno i bogactwo, łamiąc w ten sposób stereotypy i uprzedzenia.
Wszystkie działania w roku szkolnym 2005/2006 podporządkowane są uroczystości ( maju ), która będzie podsumowaniem naszych całorocznych działań dotyczących poznania historii miasta i jego wielokulturowych korzeni. Na początku października przygotowaliśmy trasę wycieczki po naszym mieście dla uczniów gimnazjum w Sieniawie. W tym celu opracowano karty zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc świadczących o wielokulturowej historii miasta ( cerkiew, zespół synagogalny ). Okazało się, że byliśmy doskonałymi przewodnikami i wykazaliśmy się ogromna wiedzą na ten temat.
W listopadzie i grudniu nasze działania skupiły się na wzięciu udziału w przygotowaniach odbywającego się corocznie Festiwalu Trzech Kultur. Wykonaliśmy ozdoby, które wykorzystaliśmy do udekorowania witryn sklepowych na trasie trzech kultur, a w czasie festiwalu, w przebraniach nawiązujących do stroju charakterystycznego dla Żydów, włączyliśmy się do ulicznego happeningu.
W styczniu, w celu przygotowania wystawy prac plastycznych ( wycinanki żydowskiej ), dwie uczennice opracowały scenariusz lekcji plastyki dla klasy I na temat techniki wykonania wycinanki żydowskiej. Lekcje na ten temat przeprowadzą we wszystkich klasach pierwszych. Najlepsze prace uczniów zostaną zaprezentowane na wystawie.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem inscenizacji zainspirowanej opowiadanie I. Singera pt. "Igła", która zostanie przedstawiona ( prawdopodobnie na terenie Małej Synagogi we Włodawie ) całej społeczności lokalnej w maju b.r. W tym celu uczymy się kolejnego tańca żydowskiego oraz piosenki w jidysz, przygotowujemy dekoracje, kostiumy itp. Przygotowujemy też prezentację multimedialną zatytułowaną "Społeczność żydowska we Włodawie w latach 1918 - 1943".
Nie mamy możliwości objęcia opieką cmentarza żydowskiego. Po dawnym kirkucie znajdującym się we Włodawie nie pozostało nic. Szczątki macew znajdują się obecnie w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego, którego siedzibą jest zespół synagogalny
» powrót