home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2007-09-30 Rynek Wysokiego Mazowieckiego w starej fotografii.

Wielu z nas wertując domowe szafki, pełniące rolę rodzinnych archiwów najdłużej zatrzymuje wzrok na starych fotografiach. Dawna fotografia ma ten walor, że przenosi nas w dawno miniony świat i, nie wymagając od nas specjalistycznej wiedzy, sama opisuje realia czasu. Dzięki niej możemy interpretować dzieje miasta czy wybranej grupy społecznej. Studiowanie takiego materiału można porównać do analizowania dawnych planów urbanistycznych. Pozwala porównywać to, co było, z tym co jest. Dostrzegamy wtedy nieistniejącą już tkankę miasta, ale też odnajdujemy budynki trwające dziś, a będące tu kiedyś i możemy dociekać dlaczego nasze otoczenie wygląda tak, a nie inaczej.

Wysokie Mazowieckie to jedno ze starszych miast Podlasia. Pierwotna osada rozwijała się na niewielkim wzniesieniu, po północnej stronie rzeki Brok. Lokacja miasta w 1492/4 r. i nadanie mu prawa magdeburskiego w 1503 r., spowodowały zmiany w dotychczasowej zabudowie przestrzennej – miasto przeniesiono na lewy brzeg rzeki, rozbudowując w kierunku południowym. Centralnym punktem stał się Rynek, zbliżony do kwadratu, z którego wychodziły ulice: Długa – w kierunku zachodnim; Dworska – w kierunku wschodnim i Zarzeczna (Krzywa) przecinająca Brok w kierunku północnym. Istniejąca już wcześniej ulica Kościelna została połączona prostopadle z ulicą Długą. Dwudziestolecie międzywojenne:

W Rynku koncentrowało się życie miasta. Tu znajdowały się przeważnie wszystkie sklepy – większość była w rękach żydowskich; tu odbywały się w poniedziałki i czwartki targi, na które przyjeżdżali rolnicy z całej okolicy. W Rynku znajdował się też Bet Ha Midrasz ( patrz czerwona strzałka na zdjęciach).

Karol Głębocki. 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy