Nasze kino, pamiętające doskonale poprzedni wiek, kino naszych rodziców i dziadków, stało się świadkiem ważnego wydarzenia. To nie był zwykły seans filmowy.
UKRYTY PAMIĘTNIK HOLOCAUSTU
Byliśmy dumni, że mogliśmy obejrzeć premierę filmu dokumentalnego BBC w będzińskim kinie "Nowość" zainspirowanego pamiętnikiem 14-letniej Żydówki Rutki Laskier, która mieszkała w naszym mieście do 1943 roku.
Na uroczystej premierze byli: Stanisława Sapińska, która przechowała pamiętnik, David Peleg, ambasador Izraela w Polsce i Anne Hall, konsul generalny USA.
- Opis dorastania Rutki w tych wyjątkowych czasach i zdjęcia, na których pokazane są tysiące jej rodaków, uświadamiają, że takich jak ona, młodych chłopców i dziewcząt, którzy swoją młodość przeżywali w tragedii, były tysiące. Ten film to przypomina - powiedział ambasador Dawid Peleg.
„Pamiętnik Rutki Laskier” – nasza lektura na taśmie filmowej
Tak rozpoczęło się nasze spotkanie z historią. Historią inną niż ta wykładana w szkole, czy ta z kart szkolnych podręczników. Prawdziwa historia napisana ręką 14-letniej będzińskiej Żydówki, a opowiedziana przez telewizję BBC.
Nasze wrażenia…
Marta: Ten film nauczył mnie jeszcze większej tolerancji. Nie można tylko patrzyć na siebie, gdyż historia naszej małej ojczyzny jest bardzo ważna. My przecież chodzimy po tych samych ulicach, na których Rutka zostawiła swój ślad.
Sylwia: Myślałam, że to będzie film fabularny. Gdy okazało się, że to dokument… Nie mogłam przez cały dzień zapomnieć o tym, co zobaczyłam.
Natalia: Poznaliśmy historię Rutki, o której nie wiedzieliśmy. Śmierć dziewczynki była inna niż myśleliśmy. Nie zginęła w komorze gazowej. To choroba ją zabiła. Chciała rzucić się na druty, prosiła koleżankę o pomoc… Wywiozła ją na taczce. Przecież Rutka była młodsza od nas!
Nicole: Dobrze, że film nie był emitowany we współczesnym multipleksie. Stare będzińskie kino wtopione w klimat. Szkoda, że tylko raz BBC pozwoliło na projekcję. Wszyscy uczniowie będzińskich szkół powinni poznać tę historię.
Agnieszka: Doskonałe połączenie archiwalnych filmów i fotek z Będzina lat wojny.
Sonia:Czułyśmy się wyróżnione. Ten film powinien iść w telewizji ogólnopolskiej. Nasza rodaczka. Jestem oburzona, że świat wie a Polska nie. Nie chce nam się wierzyć, że historia Rutki nie jest znana w naszej ojczyźnie.
Dorkas: Ambasador Izraela powiedział, że Będzin ma specjalne miejsce w jego sercu. Był tu wielokrotnie i zawsze chętnie wracał. Obiecał przecież, że będzie szukał dla Będzina miasta partnerskiego. Przecież „Pamiętnik Rutki Laskier” jest w Izraelu.