home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2012-06-26 Sobków. Podsumowanie projektu

Zakończyliśmy kolejny rok pracy nad projektem. Społeczność uczniowska dzięki audycjom przez radiowęzeł szkolny, wystawce w bibliotece, gazetkom w klasach i na szkolnym korytarzu, lekcjom historii i zajęciom plastycznym poszerzyła wiedzę o kulturze żydowskiej, jej obyczajach i symbolice.

                                          

Uczniowie zgodnie z Terminarzem Świąt Żydowskich przygotowywali informacje na ten temat. Zaprezentowali oni w formie książeczki wiadomości o Święcie Światła – Chanuka. Uwzględnili w niej historię powstania święta, rytuał zapalania świateł, wyjaśnili nazwę i datę powstania święta. Ponadto zaprezentowali potrawy żydowskie przygotowywane na to święto, np. smażone na oliwie kruche placki kartoflane zwane lateks podawane z musem jabłkowym, pączki, wspomnieli również o tzw. chanukowych pieniądzach w postaci monet czekoladowych lub prawdziwych. Z okazji tego święta popularna jest gra w drajdel. Dzieci puszczają bączka, który zatrzymując się wskazuje, które dziecko wygrało cukierki, ciastka czy monety. Zwyczajem tego święta jest odśpiewanie hymnu Maoz Cur,który przypomina kolejne wygnanie narodu żydowskiego i wychwala Boga. Uczniowie przygotowali również w formie gazetki ściennej informacje o kolejnym święcieżydowskim- Purim, które upamiętnia uchronienie Żydów od zagłady w Persji. Obowiązkiem Żydów w tym dniu jest wysłuchanie Zwoju Estery – historii ocalenia Żydów od zagłady. Kolejnym elementem tegoświęta jest uczta purimowa, w czasie której należy pić dużo wina oraz zakładać maski i kostiumy.

Ponadto uczniowie przygotowali cenne informacje dotyczące innych świąt żydowskich: Pesach, Jom HaSzan– Izraelski Dzień Pamięci o Holocauście, Jom Jeruszalajm –Dzień Jerozolimy, Szawnot – Święto Tygodni- Zielone Świątki. To już tradycja w naszym gimnazjum.

Ostatnim etapem spotkania z projektem było odwiedzenie cmentarza żydowskiego w Sobkowie. Uczniowie klasy drugiej uporządkowali go oraz wysłuchali lekcji historii. Zadawali wiele pytań, np: Czy Żydzi też obchodzą Dzień Wszystkich Świętych? Kiedy odbył się ostatni pochówek? Co oznaczają poszczególne symbole na macewach. Byli zdziwieni, że niektóre nagrobki zachowały się w tak dobrym stanie. Z wielkim zainteresowaniem oglądali i fotografowali symbolikę i napisy nagrobne. To bezcenna lekcja historii dla młodych ludzi.

Udział w projekcie pozwolił tym młodym ludziom poszerzyć wiedzę oraz zdobyć wiele nowych, cennych informacji na tematżycia Żydów. Cieszymy się, że wielu uczniów klas pierwszych wzięło w nim udział.

R.Blicharska, D. Gryń

 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy