home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-01-21 warsztaty z edukatorami w Olsztynie

21 stycznia 2016 r. w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie uczniowie naszej szkoły i gościnnie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie uczestniczyli w warsztatach z edukatorami z Warszawy w związku z realizowanym programem edukacyjnym Przywróćmy Pamięć.

W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które dzięki pokojowemu współistnieniu stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo. Śladem ich obecności są dziś nie tylko liczne zabytki architektury oraz zaniedbane cmentarze - ale także ważny wkład w rozwój kultury i sztuki polskiej. W naszym mieście możemy napotkać pozostałości życia i bytności różnych społeczności, w tym także Żydów. Chcemy razem z uczniami odkrywać to wielokulturowe dziedzictwo i przywracać pamięć o nim - bo wierzymy, że w ten sposób lepiej zrozumiemy siebie nawzajem i otaczający świat.

Obecna edycja programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Celem realizowanego od 2005 r. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć” jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do realizacji projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.

Warsztaty trwały pięć godzin i opierały się na praktycznym działaniu i współdziałaniu w grupie w celu określenia możliwych sposobów realizacji projektu i form przedstawienia naszej pracy lokalnej społeczności. Uczniowie wspólnie z edukatorami określali możliwe sposoby działania w lokalnej społeczności i prezentowania efektów swojej pracy. Wypracowano na konkretnych przykładach możliwości upubliczniania prac i wzajemnego współdziałania.

Nasze spotkanie utrwaliła TVP 3 Olsztyn i dziś wieczorem zaprezentuje materiał na swojej antenie  oraz szkolna telewizja FROG13, która z warsztatów przygotuje film. Uczniowie miło spędzili czas przy słodkim co nieco ufundowanym przez organizatora.  

Grupa uczniów naszej szkoły po lekcjach realizuje projekt Przywróćmy Pamięć pod tytułem „Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości". W tym roku skupiamy się na społeczności żydowskiej zamieszkałej w Olsztynie i śladach ich bytności do dziś w mieście. Analizujemy stare mapy, zdjęcia Olsztyna, odnajdujemy i utrwalamy fotograficznie te dawne miejsca w dzisiejszej przestrzeni miejskiej, ale także od tego roku dbamy o cmentarz żydowski przy ul. Zyndrama z Maszkowic, przy dawnym domu przedpogrzebowym według projektu Ericha Mendelsohna. Uczestniczyliśmy również w wydarzeniach w mieście, które są związane z tematyką wielokulturowości (Wama Film Festival, Dni Kultury Żydowskiej), zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Czekają nas jeszcze warsztaty z pracownikiem IPN i wiosenne porządki na cmentarzy żydowskim.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy