home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2016-05-25 Podsumowanie naszych dotychczasowych działań.

O godz. 12, w samo południe, rozpoczęła się uroczystość, którą przygotowywaliśmy od października ubiegłego roku. Po powitaniu przedstawicieli- władz wojewódzkich, Kuratorium Oświaty, samorządowych, gości ze Stanów Zjednoczonych i zaprzyjaźnionej szkoły w Kalwarii na Litwie oraz świadków historii, głos zabrali szacowni potomkowie dąbrowskich Żydów - dr Michael Nevins (autor "Księgi Pamięci o Dąbrowie" i dr Mark Podwal - lekarz i światowej sławy artysta malarz.

Dr Nevins opowiadał o swoich dziadkach Niewiadomskich pochodzących z Dąbrowy, bohaterskiej Soni Grabińskiej, która uciekła podczas buntu więźniów w Treblince oraz Polakach ratujących Żydów. Z kolei dr Podwal prezentował swoje prace inspirowane tradycją żydowską, legendami i Holokaustem.

Następnie odbyła się konferencja naukowa dotycząca przeszłości miasta i społeczności żydowskiej, badań genealogicznych oraz tematyki Holokaustu w literaturze polskiej. 

Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie p. J. Krzywickiego - syna Sprawiedliwych, który jako chłopiec pomagał rodzicom ukrywać rodzinę Trachtenbergów. 

Zebrani goście i uczniowie obejrzeli dokumentalny film "Nieobecna rodzina" w reżyserii T. Wiśniewskiego, który powstawał wiele miesięcy i zawiera relacje 12 świadków, odszukanych m.in. dzięki staraniom młodzieży z projektu. Film prezentuje nostalgiczny, sentymentalny obraz przedwojennego sztetla, w którym zgodnie żyli Żydzi (ponad 80 %), Polacy i Tatarzy.

Kulminacyjnym punktem uroczystości  była modlitwa wieloreligijna - rabina J. Ellisa, imama A. Bazarewicza i ks. J. Budkiewicza w intencji zmarłych spoczywających na dąbrowskim kirkucie, ofiary Szoah oraz o tolerancję i pokój.

Na zakończenie dnia zagrała w centrum miasta "Kapela Jankiela", które na moment stało się ponownie żydowskim miasteczkiem sprzed ponad 80 lat.

Centrum im. L. Zamenhofa z Białegostoku zaprezentowało wspaniałą wystawę o drewnianych synagogach.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy