home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2007-12-16 O wielokulturowości przed kamerą telewizyjną w Czerwionce...


Prowadząca program, pani Edyta Brzozowska powiedziała nam, że przyjechała do naszego gimnazjum ponieważ dowiedziała się, że podejmuje się w nim wiele interesujących działań: prowadzi się cykl konfesyjny-sesji: "Śląsk- jako miejsce przenikania się trzech konfesjii: katolicyzmu, wyznania ewangelicko-augsburskiego i judaizmu." i wystaw oraz realizuje się projekt edukacyjny; „Śladami Żydów na Górnym Śląsku.”

Całe to spotkanie z telewizją stało się pretekstem do zaproszenia osób, które wcześniej z nami współpracowały przy organizacji sesji , okazały nam wsparcie w naszych działaniach. Myślę tutaj o : ks. Dziekanie Antonim Szczypce - Proboszczu Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce, o ks. Henryku Reske - Proboszczu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Czerwionce i panu Włodzimierzu Kacu - Przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Młodzież zaangażowana w projekt, przygotowała wizualizację wszystkich realizowanych przez siebie zadań. Bartek Radwan- przedstawiciel grupy poszukiwaczy przedstawił prezentację multimedialną poświeconą postaci Oskara Troplowitza. Magda Urban a swoim kolorowym fartuszku zachęcała do degustacji przygotowywanych przez siebie specjałów kuchni żydowskiej. Grupa historyków w składzie: Sandra Łaska, Alicja Koczubik Agnieszka Pyszny, Bartek Radwan zaprezentowała symulacje pracy z tekstami źródłowymi. Artyści z grupy wycinanki żydowskiej ( Magdalena Wasiak, Marcelina Blinda, Kamil Piątek) pod przewodnictwem Vanessy Piekielnik – odkryli tajniki tworzenia wspaniałym dzieł z papieru. Przewspaniała grupa kulturoznawców- śpiewacy i tancerze: uświetniła naszą prezentację piosenkami wykonanymi w języku jidysz i hebrajskim oraz tańcami. Grupa filmowców natomiast wprowadziła nas w klimat objętej II wojną światową Czerwionki. Jednym słowem było pięknie.

Ogromne podziękowania za współudział w przygotowaniu spotkania kieruję na ręce pani Małgorzaty Pyszny i pana Marcina Gorzawskiego.

Opracowała: p. Małgorzata Mazur-Zając


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy