home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2007-12-19 11.12.2007 - Wieczór Kultury Żydowskiej

11 grudnia odbył się w naszym gimnazjum niecodzienny wieczorek. W całości był bowiem poświęcony kulturze żydowskiej. Przygotowali go uczniowie zaangażowani w działalność kółka historycznego, pod kierunkiem opiekuna – pani mgr Ewy Saternus. Spotkanie to było prawdziwym spotkaniem integracyjnym uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W spotkaniu uczestniczyła także pani dyrektor mgr Marietta Grabowska.
W programie wieczoru znalazły się m.in. krótkie informacje na temat świątecznych zwyczajów w judaizmie – zwłaszcza związanych ze świętem Chanuka, z którym zbiegł się termin wieczorku. Goście mogli m.in. skosztować tradycyjnych żydowskich potraw podawanych w czasie tego święta. Były więc pączki, ciasto i kugiel, słodycze, rodzynki i pomarańcze.
Po krótkim wprowadzeniu, uczestnicy spotkania zostali zaproszeni w wirtualną podróż po Ziemi Świętej. Opowieść pani Saternus, ubarwiona fotografiami z podróży do Izraela, pozwoliła na kilkadziesiąt minut przenieść się na uliczki Jerozolimy, Betlejem, Nazaret oraz odbyć podróż na Pustynię Judzką i nad Jezioro Genezaret.
Najciekawszym punktem programu okazała się nauka tańca żydowskiego. Nie co dzień bowiem można zobaczyć pląsających nauczycieli i rodziców. Kroki tańca na pozór łatwe, niejednemu przysporzyły kłopotów i co chwilę wybuchały salwy śmiechu, gdy tej czy innej osobie zaplątały się nogi. Wielu rozrywki dostarczyła także zabawa bączkiem chanukowym, tzw. drajdlem. Gra toczyła się o cukierki, które w mgnieniu oka zniknęły z suto zastawionego stołu i bardzo szybko okazało się kto ma żyłkę do hazardu i szczęście w grze.
Śmiechu i radości nie brakowało tego wieczoru. Organizatorzy na zakończenie zapowiedzieli, że w marcu ponownie zorganizują podobne spotkanie. Planów i pomysłów mają bowiem dużo, tylko trzeba czasu na ich realizację.
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy