home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Izbica, lubelskie

Cmentarz żydowski w Izbicy został założony w XVIII wieku. Izbica była przed wojną zamieszkała niemal w 100% przez Żydów. Podczas okupacji mieścił się tu obóz przejściowy. Na terenie cmentarza znajduje się grób masowy 10 000 osób mieszkańców Izbicy, Słowacji, oraz Żydów z Austrii i Niemiec. Miejsce grobu nie jest dokładnie zlokalizowane. Cmentarz został zdewastowany podczas wojny, dzieło zniszczenia dopełniono po wojnie. W centralnej części cmentarza miejscowa ludność urządziła wysypisko śmieci.. Odpadkami zasypywane są nierówności terenu (doły) na cmentarzu. Cmentarz jest zarośnięty, zostało niewiele nagrobków. Macewy są zamazane wulgarnymi napisami, wokół nich porozrzucane butelki. Jedyną w miarę uporządkowaną częścią cmentarza jest ścieżka znajdująca się na skraju cmentarza. Wzdłuż, której znajdują się pomniki upamiętniające pomordowanych na cmentarzu Żydów, ohel cadyka Mordechaja Josefa Leinera i przedśmiertnie postawiony nagrobek ks. Grzegorza Pawłowskiego. Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków.

Od 13 do 18 września 2006 Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, wspólnie z TV Schoen, niemieckim producentem filmowym, realizuje projekt rozbiórki budynku dawnego więzienia gestapo w Izbicy koło Zamościa, wybudowanego wczasie wojny z macew wywiezionych z żydowskiego cmentarza w Izbicy. Po zakończeniu prac rozbiórkowych macewy zostaną przeniesione na cmentarz, a następnie wmurowane w ściany ohelu cadyka Józefa Mordechaja Leinera. Wszystkie prace zostaną sfimowane przez TVSchoen; powstałe w ten sposób materiały zostaną umieszczone w filmie dokumentalnym, który wyświetlony będzie przez niemiecką telewizję ARD.

16 listopada 2006 r. na cmentarzu żydowskim w Izbicy (województwo lubelskie) odbyła się zorganizowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ceremonia odsłonięcia pomnika upamiętniającego żydowską społeczność  miejscowości. Pomnik ufundowany został przez Ambasadę Niemiec we współpracy z Fundacją.

Uroczystość zaszczycił swą obecnością ambasador Izraela, David Peleg, ambasador Niemiec, Reinhard Schweppe, reprezentant Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Załuska, Naczelny Rabin Galicji, Edgar Gluck, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, Mieczysław Cisło, a także reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych oraz wójt gminy Izbica. Świadkami odsłonięcia pomnika byli też licznie zgromadzeni mieszkańcy Izbicy, a także uczniowie Zespołu Szkół w Izbicy, biorący udział w naszym programie "Przywróćmy Pamięć".

Więcej informacji:

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy