home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Przysucha, ul. Wiejska, mazowieckie

Cmentarz żydowski w Przysusze jest położony między ulicami Wiejską i Cmentarną. Cmentarz powstał przypuszczalnie na początku XVIII w. Był wzmiankowany w aktach z 1723 r., w których sąd kościelny oskarżył miejscowego proboszcza za „pozwolenie na pogrzeby lutrów i żydów”.

W 1806 r. na cmentarzu pochowano Awrahama z Przysuchy, jednego z pierwszych propagatorów chasydyzmu w centralnej Polsce; w 1813 r. cadyka Jaakowa Icchaka z Przysuchy – twórcę miejscowej dynastii chasydzkiej, a w kolejnych latach członków jego rodziny.

Cmentarz był czynnie użytkowany do drugiej wojny światowej. W 1942 r. w zbiorowych grobach pochowano ciała osób zastrzelonych przez Niemców: 11 członków Judenratu oraz 19 osób zabitych na podwórzu zarządu gminy. Na polecenie Niemców część nagrobków użyto do utwardzania ulic i budowy posterunku żandarmerii. Proces dewastacji był kontynuowany w okresie powojennym.

9 maja 1955 r. Minister Gospodarki Komunalnej podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza. W dołączonej dokumentacji podano: „Powierzchnia jego wynosi 3 ha. [...] Teren cmentarza jest zupełnie zdewastowany, ogrodzenia nie ma, nagrobki zniszczone przez Niemców. Mogiły zrównane są z ziemią, na cmentarzu nie ma żadnych drzew ani krzewów. Ostatni pogrzeb odbył się w r. 1942”. Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Przysusze planowało urządzić na cmentarzu zieleniec. Jego teren wykorzystywano jako szkolny plac gimnastyczny.

W 1987 r. rabin Nachum Elbaum i Fundacja Rodziny Nissenbaumów doprowadzili do ogrodzenia cmentarza i odbudowy dwóch oheli. Pojedynczy ohel z prawej strony chroni grób zmarłego w 1806 r. Awrahama z Przysuchy. Podwójny ohel stoi nad grobami miejscowych cadyków: Jaakowa Icchaka „Świętego Żyda” z Przysuchy (zm. w 1813 r.); Symchy Bunima (zm. w 1827 r.); Jerachamiela z Przysuchy (zm. w 1836 r.), Jaakowa Icchaka Elchanana (zm. w 1873 r.); Jerachamiela Jehudy Meira (zm. w 1897 r.); Cwi Hirsza Mordechaja (zm. w 1865 r.).

W obrębie cmentarza zachowało się kilkadziesiąt destruktów macew, z których najstarszy jest datowany na 1771 r. Jedynie pojedyncze nagrobki znajdują się in situ.

Cmentarz jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Administratorem cmentarza jest fundacja Taferet Dawid. Od kilku lat z inicjatywy Radosława Ptaszyńskiego są organizowane akcje porządkowania cmentarza i odzyskiwania nagrobków.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego. Klucze do bramy i oheli są przechowywane przy ul. Wiejskiej 50a.

Krzysztof Bielawski

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy