home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

ADOPTUJ CMENTARZ ŻYDOWSKI
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ) rozpoczyna nowy projekt “Adoptuj cmentarz żydowski”, którego celem jest poszukiwanie sojuszników w walce o zachowanie cmentarzy żydowskich w Polsce.Zapraszamy osoby prywatne, rodziny, grupy, wspólnoty i organizacje zainteresowane upamiętnianiem cmentarzy żydowskich do podjęcia współpracy z naszą Fundacją i symbolicznego „adoptowania” cmentarza żydowskiego w dane miejscowości. Zakres tematyczny projektu może obejmować zarówno działania na małą skalę, takie jak przygotowanie i zainstalowanie na terenie cmentarza tablicy pamiątkowej, przypominającej turystom i mieszkańcom o charakterze tego miejsca (nawet, jeśli nie ma na nim macew), jak i szeroko zakrojone przedsięwzięcia w rodzaju budowy ogrodzenia, bramy, lapidarium czy pomnika.

Naszym celem jest znalezienie nowych partnerów, zainteresowanych sfinansowaniem działań zmierzających do fizycznego upamiętnienia cmentarza żydowskiego w danej miejscowości. Oferujemy takim osobom i organizacjom radę i pomoc w załatwianiu spraw logistycznych, organizacyjnych i prawnych.

Nasza Fundacja została założona w 2002 r. przez Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji (WJRO) i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Naszym celem jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Działamy na tych terenach, którymi, z racji zbyt dużej odległości, trudno jest zajmować się istniejącym gminom żydowskim. 

Nasze bogate, ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy na żydowskich cmentarzach, w połączeniu z naszą siatką kontaktów i dobrymi relacjami z miejscowymi władzami sprawiają, że nasza Fundacja jest idealnym partnerem dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym, by zabytkowe nekropolie – miejsca bezcenne i święte – nie pozostawały zapomniane i zrujnowane. Wszelkie prace na cmentarzach prowadzone przez FODZ są objęte nadzorem Komisji Rabinicznej.

W Polsce jest ponad 1200 cmentarzy żydowskich, z których większość jest w bardzo złym stanie – nie zachowały się na nich drogowskazy, ogrodzenia ani nawet nagrobki. Brakuje im opieki i utrzymania a dostęp do nich jest nieraz bardzo ograniczony. Niejednokrotnie sytuację tę zmienić mogą w znaczący sposób nawet tak proste działania, jak wybudowanie w mieście drogowskazu na cmentarz żydowski.

W ciągu ostatnich 10 lat FODZ prowadziła prace na ponad 200 cmentarzach na terenie Polski. Zakres prac obejmował zarówno proste prace porządkowe i naprawcze, jak i złożone projekty budowy ogrodzeń i bram, z których wiele kończyło się ceremoniami rededykacji cmentarzy z udziałem przedstawicieli władz, środowisk żydowskich i potomków miejscowych Żydów z Izraela i Ameryki. Ceremonie te cieszyły się znacznym zainteresowaniem mediów. W latach 2013-2014 FODZ zrealizowała projekty na ponad dwudziestu cmentarzach.

W ramach projektu FODZ umożliwia zrealizowanie projektu upamiętnienia, podjęcia opieki nad cmentarzem żydowskim w danej miejscowości. Zapewniamy obsługę prawną, logistyczną i budowlaną – za koncepcję i pozyskanie środków na jej realizację odpowiada Partner.

Fundacja służy także pomocą w zakresie organizacji ceremonii rededykacji, co obejmuje opracowanie koncepcji, zaproszenie gości, w tym przedstawicieli władz i gmin wyznaniowych żydowskich, oraz przeprowadzenie ceremonii. Możemy także zorganizować wycieczkę po miejscach związanych z przedwojennymi gminami żydowskimi.

Zapraszamy do podjęcia współpracy z naszą Fundacją! 

Prosimy zainteresowanych o kontakt na adres fodz@fodz.pl.  Aktualną listę "adoptowanych" cmentarzy można znaleźć tutaj. » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy