Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego prowadzi projekt “Adoptuj cmentarz żydowski”, którego celem jest poszukiwanie sojuszników w walce o zachowanie cmentarzy żydowskich w Polsce.Zapraszamy osoby prywatne, rodziny, grupy, wspólnoty i organizacje zainteresowane upamiętnianiem cmentarzy żydowskich do podjęcia współpracy z naszą Fundacją i symbolicznego „adoptowania” cmentarza żydowskiego w dane miejscowości. Zakres tematyczny projektu może obejmować zarówno działania na małą skalę, takie jak przygotowanie i zainstalowanie na terenie cmentarza tablicy pamiątkowej, przypominającej turystom i mieszkańcom o charakterze tego miejsca (nawet jeśli nie ma na nim macew), jak i szeroko zakrojone przedsięwzięcia w rodzaju budowy ogrodzenia, bramy, lapidarium czy pomnika.
Naszym celem jest znalezienie nowych partnerów, zainteresowanych sfinansowaniem działań zmierzających do fizycznego upamiętnienia cmentarza żydowskiego w danej miejscowości. Oferujemy takim osobom i organizacjom radę i pomoc w załatwianiu spraw logistycznych, organizacyjnych i prawnych.
Nasza Fundacja została założona w 2002 r. przez Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji (WJRO) i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Naszym celem jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Działamy na tych terenach, którymi, z racji zbyt dużej odległości, trudno jest zajmować się istniejącym gminom żydowskim.
Bogate doświadczenie w pracy na żydowskich cmentarzach, w połączeniu z naszą siatką kontaktów i dobrymi relacjami z miejscowymi władzami sprawiają, że Fundacja jest idealnym partnerem dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym, by zabytkowe nekropolie – miejsca bezcenne i święte – nie pozostawały zapomniane i zrujnowane. Wszelkie prace na cmentarzach prowadzone przez FODŻ są objęte nadzorem Komisji Rabinicznej.
W Polsce jest ponad 1200 cmentarzy żydowskich, z których większość jest w bardzo złym stanie – nie zachowały się na nich drogowskazy, ogrodzenia ani nawet nagrobki. Brakuje im opieki i utrzymania a dostęp do nich jest nieraz bardzo ograniczony. Niejednokrotnie sytuację tę zmienić mogą w znaczący sposób nawet tak proste działania, jak wybudowanie w mieście drogowskazu na cmentarz żydowski.
W ciągu ostatnich lat FODŻ prowadziła prace na ponad 200 cmentarzach na terenie Polski. Zakres prac obejmował zarówno proste prace porządkowe i naprawcze, jak i złożone projekty budowy ogrodzeń i bram, z których wiele kończyło się ceremoniami rededykacji cmentarzy z udziałem przedstawicieli władz, środowisk żydowskich i potomków miejscowych Żydów z Izraela i Ameryki. Ceremonie te cieszyły się znacznym zainteresowaniem mediów.
W ramach projektu FODŻ umożliwia zrealizowanie projektu upamiętnienia, podjęcia opieki nad cmentarzem żydowskim w danej miejscowości. Zapewniamy obsługę prawną, logistyczną i budowlaną – za koncepcję i pozyskanie środków na jej realizację odpowiada Partner.
Fundacja służy także pomocą w zakresie organizacji ceremonii rededykacji, co obejmuje opracowanie koncepcji, zaproszenie gości, w tym przedstawicieli władz i gmin wyznaniowych żydowskich, oraz przeprowadzenie ceremonii. Możemy także zorganizować wycieczkę po miejscach związanych z przedwojennymi gminami żydowskimi.
Zapraszamy do podjęcia współpracy z naszą Fundacją!
Prosimy zainteresowanych o kontakt na adres
fodz@fodz.pl. Aktualną listę "adoptowanych" cmentarzy można znaleźć
tutaj.
» powrót