home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

ADOPTUJ CMENTARZ ŻYDOWSKI
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ) rozpoczyna nowy projekt “Adoptuj cmentarz żydowski”, którego celem jest poszukiwanie sojuszników w walce o zachowanie cmentarzy żydowskich w Polsce.Zapraszamy osoby prywatne, rodziny, grupy, wspólnoty i organizacje zainteresowane upamiętnianiem cmentarzy żydowskich do podjęcia współpracy z naszą Fundacją i symbolicznego „adoptowania” cmentarza żydowskiego w dane miejscowości. Zakres tematyczny projektu może obejmować zarówno działania na małą skalę, takie jak przygotowanie i zainstalowanie na terenie cmentarza tablicy pamiątkowej, przypominającej turystom i mieszkańcom o charakterze tego miejsca (nawet, jeśli nie ma na nim macew), jak i szeroko zakrojone przedsięwzięcia w rodzaju budowy ogrodzenia, bramy, lapidarium czy pomnika.

Naszym celem jest znalezienie nowych partnerów, zainteresowanych sfinansowaniem działań zmierzających do fizycznego upamiętnienia cmentarza żydowskiego w danej miejscowości. Oferujemy takim osobom i organizacjom radę i pomoc w załatwianiu spraw logistycznych, organizacyjnych i prawnych.

Nasza Fundacja została założona w 2002 r. przez Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji (WJRO) i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Naszym celem jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce. Działamy na tych terenach, którymi, z racji zbyt dużej odległości, trudno jest zajmować się istniejącym gminom żydowskim. 

Nasze bogate, ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy na żydowskich cmentarzach, w połączeniu z naszą siatką kontaktów i dobrymi relacjami z miejscowymi władzami sprawiają, że nasza Fundacja jest idealnym partnerem dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym, by zabytkowe nekropolie – miejsca bezcenne i święte – nie pozostawały zapomniane i zrujnowane. Wszelkie prace na cmentarzach prowadzone przez FODZ są objęte nadzorem Komisji Rabinicznej.

W Polsce jest ponad 1200 cmentarzy żydowskich, z których większość jest w bardzo złym stanie – nie zachowały się na nich drogowskazy, ogrodzenia ani nawet nagrobki. Brakuje im opieki i utrzymania a dostęp do nich jest nieraz bardzo ograniczony. Niejednokrotnie sytuację tę zmienić mogą w znaczący sposób nawet tak proste działania, jak wybudowanie w mieście drogowskazu na cmentarz żydowski.

W ciągu ostatnich 10 lat FODZ prowadziła prace na ponad 200 cmentarzach na terenie Polski. Zakres prac obejmował zarówno proste prace porządkowe i naprawcze, jak i złożone projekty budowy ogrodzeń i bram, z których wiele kończyło się ceremoniami rededykacji cmentarzy z udziałem przedstawicieli władz, środowisk żydowskich i potomków miejscowych Żydów z Izraela i Ameryki. Ceremonie te cieszyły się znacznym zainteresowaniem mediów. W latach 2013-2014 FODZ zrealizowała projekty na ponad dwudziestu cmentarzach.

W ramach projektu FODZ umożliwia zrealizowanie projektu upamiętnienia, podjęcia opieki nad cmentarzem żydowskim w danej miejscowości. Zapewniamy obsługę prawną, logistyczną i budowlaną – za koncepcję i pozyskanie środków na jej realizację odpowiada Partner.

Fundacja służy także pomocą w zakresie organizacji ceremonii rededykacji, co obejmuje opracowanie koncepcji, zaproszenie gości, w tym przedstawicieli władz i gmin wyznaniowych żydowskich, oraz przeprowadzenie ceremonii. Możemy także zorganizować wycieczkę po miejscach związanych z przedwojennymi gminami żydowskimi.

Zapraszamy do podjęcia współpracy z naszą Fundacją! 

Prosimy zainteresowanych o kontakt na adres fodz@fodz.pl.  Aktualną listę "adoptowanych" cmentarzy można znaleźć tutaj. » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy