W ramach Szlaku Chasydzkiego Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, we współpracy z Urzędem Miasta Kraśnik, realizuje projekt rewitalizacji kompleksu synagogalnego w Kraśniku i stworzenia w nim centrum kulturalnego dla młodzieży i turystów, które stanie się, obok synagogi w Zamościu, najważniejszym elementem Szlaku Chasydzkiego.
Kraśnicki zespół synagogalny tworzą dwie bożnice. Większa, barokowa, we wnętrzu której zachowały się fragmenty cennych polichromii, wzniesiona została w XVII w. Druga, mniejsza, zwana przyszkółkiem, pochodzi z I połowy XIX w.
REWITALIZACJA
W wyniku konsultacji społecznych Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wspólnie z Urzędem Miasta przygotowała dla kompleksu synagogalnego spójną koncepcję funkcjonalną, odpowiadającą potrzebom lokalnej społeczności. Ideą przewodnią centrum będzie promocja wielokulturowości.
W budynku mniejszej synagogi mieścić się będzie nowoczesna biblioteka multimedialna, połączona z multimedialnym Muzeum Żydów Kraśnika i Okolic. Drugi, większy budynek będzie pełnił kilka funkcji: znajdzie się w nim centrum lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, a także sala przeznaczona na koncerty, konferencje i wystawy; jeden z babińców służyć będzie jako sala warsztatowa przeznaczona na zajęcia plastyczne.
Działania w odrestaurowanych synagogach prowadzone będą przez naszych partnerów: Urząd Miasta Kraśnik, Miejską Bibliotekę Publiczną, Centrum Kultury i Promocji, Fundację "Za Bramą" oraz Centrum Wolontariatu.
Fundacja już teraz podejmuje liczne działania edukacyjne, mające na celu zaangażowanie mieszkańców Kraśnika w opiekę nad wielokulturowym dziedzictwem ich miasta. W ostatnich latach aż pięć kraśnickich szkół uczestniczyło w programie „Przywróćmy Pamięć”, stworzonym i realizowanym przez Fundację. W ramach programu młodzi ludzie odkrywają wielokulturową historię swojej miejscowości, poznają dzieje kraśnickich Żydów oraz tradycję i kulturę żydowską. Przygotowują również działania publiczne, dzięki którym rezultaty ich pracy stają się dostępne dla mieszkańców miasta.
I ETAP PRAC
Z radością informujemy, że w 2010 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przeprowadziła realizację I etapu prac remontowych w zespole synagogalnym w Kraśniku.
W ramach I etapu prac w budynkach przeprowadzone zostały następujące prace:
- rozbiórki posadzek, schodów i stropów wykonanych w latach 80. XX w.;
- podbicie fundamentów;
- wykonanie nowych stropów;
- wykonanie nowych klatek schodowych;
- wykonanie izolacji poziomej i pionowej;
- wykonanie wzmocnień ścian;
- wykonanie żelbetonowego wieńca wokół budynków;
- remont więźb dachowych;
- wykonanie nowych pokryć dachowych;
- wykonanie nowych tynków zewnętrznych i malowanie elewacji;
- wykonanie antywłamaniowej stolarki okiennej w budynku wielkiej synagogi.
Działanie „Restauracja zespołu synagogalnego w Kraśniku – etap I (prace zabezpieczające przed dalszą degradacją)” zrealizowane zostało w ramach projektu „Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności”, który uzyskał wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
WIĘCEJ INFORMACJI O HISTORII KRAŚNICKICH ŻYDÓW: "Szlak Chasydzki. Kraśnik"
Wszystkich, którzy chcieliby bezpośrednio przyczynić się do uratowania synagogi, prosimy o kontakt lub wpłatę darowizny „na rzecz zespołu synagogalnego w Kraśniku” na jedno z podanych niżej kont:
PLN: PL23 1030 1508 0000 0005 0294 3006
USD: PL98 1030 1508 0000 0005 0294 3014 » powrót