home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH

Podejmując ideę roku 2008, który został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dialogu Międzykulturowego, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego jako oficjalny partner Narodowego Centrum Kultury włącza się w obchody ERDM poprzez realizację autorskiego Programu "Porozmawiajmy - Europejskie debaty o wartościach". Celem programu jest propagowanie dialogu międzykulturowego i rozmów o wartościach, jako procesu umożliwiającego poprawę umiejętności funkcjonowania w środowisku, w którym współistnieją różne tożsamości kulturowe. W całej Polsce przeszkolona przez zespół Fundacji młodzież w roku 2008 prowadziła otwarte debaty wokół tematyki wartości. Zachęcamy do wymiany zdań również online. Na stronie każdej miejscowości biorącej udział w projekcie uruchomione zostały fora internetowe. Najciekawsze wątki miały szansę stać się tematami trzech debat regionalnych, które były kulminacja projektu.

GŁOSOWANIE NA TEMATY DEBAT

W drodze internetowego głosowania zostały wyłonione 3 tematy debat:

1. Czy wielokulturowość stanowi zagrożenie dla tożsamości narodowej? Temat zaproponowany przez Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie otrzymał 1315 głosów.

2. Czy mniejszości stanowią zagrożenie dla kultury polskiej? Temat zaproponowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, otrzymał 1283 głosy.

3. Czy można mówić o śląskiej tożsamości narodowej? Temat zaproponowany przez Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach, otrzymał 1015 głosów.

Na powyższe tematy uczniowie w/w szkół dyskutowali podczas debat regionalnych, które odbyły się w grudniu 2008 r. w Warszawie, Radomiu i Katowicach.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom Projektu „Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach” oraz dziękujemy Internautom za udział w głosowaniu!

DEBATY REGIONALNE

W ramach projektu „Porozmawiajmy - Europejskie debaty o wartościach" w dniach 16, 17, 18 grudnia 2008 r. odbyły się debaty regionalne połączone z konferencjami metodycznymi dla nauczycieli.

16 grudnia 2008 r. (wtorek) - Warszawa
17 grudnia 2008 r. (środa) - Radom
18 grudnia 2008 r. (czwartek) - Katowice

Celem konferencji  było podsumowanie całorocznej realizacji projektu oraz przygotowanie nauczycieli, którzy projektu nie realizowali, do podejmowania tego typu działań w swoich szkołach. Udział w konferencjach był bezpłatny.

Osobom, które wzieły udział w konferencjach, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przekaże zaświadczenia uczestnictwa.

Programy poszczególnych konferencji:

WARSZAWA, 16 grudnia 2008 r., Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)
Plan konferencji:
13.00 - 14.00 Wykład, Bella Szwarcman-Czarnota „Kto jest Żydem - dawniej i dziś"
14.00-14.40 Debata uczniów z Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie na temat „Czy wielokulturowość stanowi zagrożenie dla tożsamości narodowej?"
14.40-15.20 - poczęstunek
15.20 - 17.20 - warsztaty dla nauczycieli uczestniczących w konferencji oraz dla uczniów prowadzących debatę.

RADOM, 17 grudnia 2008 r., Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu (ul. Kościuszki 5a)
Plan konferencji:
10.00 - 11.00 Wykład: prof. Barbara A. Markiewicz „Czy tożsamość jest wartością?"
11.00-11.40 Debata uczniów III Liceum Ogólnokształcącym im. Plk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu na temat „Czy mniejszości narodowe stanowią zagrożenie dla kultury polskiej?"
11.40-12.10 - poczęstunek
12.10 - 14.00 - warsztaty dla nauczycieli uczestniczących w konferencji oraz dla uczniów prowadzących debatę.

KATOWICE, 18 grudnia 2008 r., Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach (ul. Jagiellońska 18)
Plan konferencji:
10.00 - 11.00 Wykład, Magdalena Gawin „Wielokulturowość jako wyzwanie dla współczesnej Europy”
11.00-11.40 Debata uczniów z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach na temat „Czy można mówić o śląskiej tożsamości narodowej?"
11.40-12.10 - poczęstunek
12.10 - 14.00 - warsztaty dla nauczycieli uczestniczących w konferencji oraz dla uczniów prowadzących debatę.

Informacje o prowadzących:
Dominika Cieślikowska - psycholożka i trenerka międzykulturowa. Pracuje w Kate­drze Psychologii Międzykulturowej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Studia i praca w Pekinie zaowocowały zainteresowaniem problematyką wielokulturowości i adaptacji do życia w nowej kulturze. Zajmuje się profesjonalnie projektami eduka­cyjnymi poświęconymi tematyce międzykulturowej oraz treningowymi wspierającymi adaptację. Publikuje artykuły naukowe i popularno-naukowe („Studia Psychologiczne", „Charaktery", „Psychologia w Szkole"), oraz jest współautorką podręcznika „Doradztwo zawodowe i wyzwania międzykulturowe".

Magdalena Gawin - filozofka i nauczycielka etyki. Obecnie doktoryzuje się pod opieką prof. B. Markiewicz. Zainteresowania oscylują wokół polityki i etyki, w szczególności dylematów związanych z prawami człowieka. Współtwórczyni projektów edukacyjnych i społecznych takich jak: „Warsztaty teatralno-filozoficzne dla młodzieży na podstawie bajek Kołakowskiego”, „Kobiecość w międzyczasie”. Poza pracą w placówkach edukacyjnych (LXII LO w Warszawie, SCEK) pełni funkcję sekretarza olimpiady filozoficznej.

Barbara Anna Markiewicz - absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; profesor zwyczajny, Kierownik Zakładu Filozofii Polityki w Instytucie Filozofii UW. Opublikowała ponad 200 prac naukowych; jej teksty ukazały się także w języku niemieckim, angielskim i hebrajskim. Wykładała i wygłaszała odczyty m.in. w Turynie, Bochum, Zurichu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie i Barcelonie. Działa w Polskim Towarzystwie Filozoficznym, od lat z jego ramienia zaj­muje się Olimpiadą Filozoficzną dla młodzieży. Jako członek Zarządu Association In­ternationale des Professeurs de Philosophie (Bruksela) wspiera starania, także w skali międzynarodowej o umocnienie roli filozofii w procesie kształcenia. Jest współautorką międzynarodowego podręcznika do filozofii, którego polska wersja "Między mitem i logo­sem. Europejski podręcznik do filozofii" ukazała się w 2000 r.

Bella Szwarcman-Czarnota - publicystka, redaktor, tłumacz i filozof. Znawczyni te­matu dotyczącego kobiet żydowskich. Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Tłu­maczka z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Autorka haseł do Encyklopedii PWN z zakresu literatury jidysz. Redaktorka i felietonistka miesięcznika „Midrasz".

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami zdjęć z debat w Warszawie, Radomiu i Katowicach na portalu POLIN, oraz wysłuchania wywiadu radiowego z koordynatorką projektu.

Szczegółowe informacje o projekcie znaleźć można na stronie projektu.

36m_64 "Porozmawiajmy - Europejskie Debaty o Wartościach" - materiały do pobrania » powrót
Narodowe Centrum Kultury
  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy