home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

NOWE MUZEUM ŻYDOWSKIE W SYNAGODZE W ŁĘCZNEJ
XVII-wieczna Wielka Synagoga w Łęcznej przy ul. Bożniczej jest jedną z najlepiej zachowanych synagog na Lubelszczyźnie i materialnym reliktem nieistniejącej łęczyńskiej gminy żydowskiej. Poważnie uszkodzony podczas wojny, w latach późniejszych budynek synagogi ucierpiał z powodu zaniedbań i rabunku. W latach pięćdziesiątych rozważano rozbiórkę synagogi, jednak na szczęście decyzja ta została zmieniona i rozpoczęto remont budynku, który zakończył się w połowie kolejnego dziesięciolecia. Mimo wprowadzenia zmian w architekturze budynku, zachowano większość elementów charakterystycznych dla synagogi, w tym centralnie umieszczoną, wpartą na czterech kolumnach, bimę z późnorenesansowymi sztukateriami i polichromiami, oraz dwukolumnowy i dwukondygnacyjny aron ha-kodesz, bogato zdobiony siedemnastowiecznymi stiukami i napisem w języku hebrajskim „Wiedz, przed kim stoisz – przed Królem Królów nad Królami; Święty, błogosławiony On”.

Począwszy od roku 1966 w budynku synagogi mieściło się Muzeum Regionalne, oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W jego zbiorach znajdowały się obiekty związane z etnografią i archeologią miasta i okolicy, oraz niewielka, ale cenna ekspozycja judaików.


W 2013 r. synagoga wróciła pod zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, obecnie stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Łęczna znajduje się wśród miast biorących udział w realizowanym przez Fundację projekcie Szlak Chasydzki.


W 2014 r. Muzeum Lubelskie podjęło decyzję o opróżnieniu budynku i oddaniu zbiorów na przechowanie. Miasto zamierza ubiegać się o środki unijne na adaptację na nową siedzibę muzeum innego budynku na terenie Łęcznej.


W związku z tym Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wystąpiła z alternatywną propozycją przywrócenia budynkowi synagogi funkcji muzealno-edukacyjnych. W synagodze ma powstać muzeum poświęcone historii miejscowych Żydów, w którym mieszkańcy Łęcznej i odwiedzający miasto goście mogliby uczyć się o historii i tradycji miejscowych Żydów. Otwarcie muzeum zaplanowano na 2016 r.


Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zwraca się do wszystkich osób prywatnych i organizacji zainteresowanych utworzeniem Muzeum w Łęcznej o darowizny finansowe i rzeczowe na rzecz Muzeum. Poszukujemy pamiątek związanych z istnieniem i funkcjonowaniem gminy żydowskiej w Łęcznej i życiem codziennym miejscowych Żydów, takich jak zdjęcia, dokumenty, listy, rysunki, archiwalia, przedmioty o charakterze zarówno kultowym, jak i używane na co dzień, książki, odzież etc. Zainteresowanych prosimy o kontakt z naszą Fundacją.
 

Więcej o Szlaku Chasydzkim


Interaktywna mapa Szlaku Chasydzkiego na stronie World Monuments Fund  » powrót

  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy