home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

ŁĘCZNA - REWITALIZACJA DAWNEJ SYNAGOGI
XVII-wieczna Wielka Synagoga w Łęcznej przy ul. Bożniczej jest jedną z najlepiej zachowanych synagog na Lubelszczyźnie i materialnym reliktem nieistniejącej łęczyńskiej gminy żydowskiej. Poważnie uszkodzony podczas wojny, w latach późniejszych budynek synagogi ucierpiał z powodu zaniedbań i rabunku. W latach pięćdziesiątych rozważano rozbiórkę synagogi, jednak na szczęście decyzja ta została zmieniona i rozpoczęto remont budynku, który zakończył się w połowie kolejnego dziesięciolecia. Mimo wprowadzenia zmian w architekturze budynku, zachowano większość elementów charakterystycznych dla synagogi, w tym centralnie umieszczoną, wpartą na czterech kolumnach, bimę z późnorenesansowymi sztukateriami i polichromiami, oraz dwukolumnowy i dwukondygnacyjny aron ha-kodesz, bogato zdobiony siedemnastowiecznymi stiukami i napisem w języku hebrajskim „Wiedz, przed kim stoisz – przed Królem Królów nad Królami; Święty, błogosławiony On”.
Od 1966 r. w budynku synagogi mieściło się Muzeum Regionalne, oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W jego zbiorach znajdowały się obiekty związane z etnografią i archeologią miasta i okolicy oraz ekspozycja judaików.

W 2013 r. synagoga wróciła pod zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, obecnie stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W 2014 r. Muzeum Lubelskie podjęło decyzję o opróżnieniu budynku i oddaniu zbiorów na przechowanie.  

We współpracy z Urzędem Miejskim w Łęcznej Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego planuje przeznaczyć dawną synagogę na ośrodek edukacyjno-kulturalny o roboczej nazwie Centrum Dialogu Międzykulturowego.  » powrót

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy