home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

NOWE MUZEUM ŻYDOWSKIE W SYNAGODZE W ŁĘCZNEJ
XVII-wieczna Wielka Synagoga w Łęcznej przy ul. Bożniczej jest jedną z najlepiej zachowanych synagog na Lubelszczyźnie i materialnym reliktem nieistniejącej łęczyńskiej gminy żydowskiej. Poważnie uszkodzony podczas wojny, w latach późniejszych budynek synagogi ucierpiał z powodu zaniedbań i rabunku. W latach pięćdziesiątych rozważano rozbiórkę synagogi, jednak na szczęście decyzja ta została zmieniona i rozpoczęto remont budynku, który zakończył się w połowie kolejnego dziesięciolecia. Mimo wprowadzenia zmian w architekturze budynku, zachowano większość elementów charakterystycznych dla synagogi, w tym centralnie umieszczoną, wpartą na czterech kolumnach, bimę z późnorenesansowymi sztukateriami i polichromiami, oraz dwukolumnowy i dwukondygnacyjny aron ha-kodesz, bogato zdobiony siedemnastowiecznymi stiukami i napisem w języku hebrajskim „Wiedz, przed kim stoisz – przed Królem Królów nad Królami; Święty, błogosławiony On”.

Począwszy od roku 1966 w budynku synagogi mieściło się Muzeum Regionalne, oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W jego zbiorach znajdowały się obiekty związane z etnografią i archeologią miasta i okolicy, oraz niewielka, ale cenna ekspozycja judaików.


W 2013 r. synagoga wróciła pod zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, obecnie stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Łęczna znajduje się wśród miast biorących udział w realizowanym przez Fundację projekcie Szlak Chasydzki.


W 2014 r. Muzeum Lubelskie podjęło decyzję o opróżnieniu budynku i oddaniu zbiorów na przechowanie. Miasto zamierza ubiegać się o środki unijne na adaptację na nową siedzibę muzeum innego budynku na terenie Łęcznej.


W związku z tym Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wystąpiła z alternatywną propozycją przywrócenia budynkowi synagogi funkcji muzealno-edukacyjnych. W synagodze ma powstać muzeum poświęcone historii miejscowych Żydów, w którym mieszkańcy Łęcznej i odwiedzający miasto goście mogliby uczyć się o historii i tradycji miejscowych Żydów. Otwarcie muzeum zaplanowano na 2016 r.


Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zwraca się do wszystkich osób prywatnych i organizacji zainteresowanych utworzeniem Muzeum w Łęcznej o darowizny finansowe i rzeczowe na rzecz Muzeum. Poszukujemy pamiątek związanych z istnieniem i funkcjonowaniem gminy żydowskiej w Łęcznej i życiem codziennym miejscowych Żydów, takich jak zdjęcia, dokumenty, listy, rysunki, archiwalia, przedmioty o charakterze zarówno kultowym, jak i używane na co dzień, książki, odzież etc. Zainteresowanych prosimy o kontakt z naszą Fundacją.
 

Więcej o Szlaku Chasydzkim


Interaktywna mapa Szlaku Chasydzkiego na stronie World Monuments Fund  » powrót

  Dotacje on-linePolecamy
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy