home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

KRYNKI - Gimnazjum linia

Kim jesteśmy

Gimnazjum w Krynkach

Jesteśmy uczniami, którzy interesują się tematyką historii i kultury żydowskiej naszej miejscowości. W roku szkolnym 2005/2006 byliśmy laureatami ogólnopolskiego programu "Pamięć dla Przyszłości" w kategorii szkół gimnazjalnych.

Dlaczego realizujemy projekt

Projekt ten bardzo nas zainteresował z uwagi na jego założenia. Pragniemy, by pamięć o tych, którzy odeszli przetrwała i chcemy ją pielęgnować dbając o cmentarz i tworząc historię Żydów z Krynek w oparciu o relacje tych, którzy pamiętają tę społeczność.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Historia Żydów kryńskich sięga XII wieku. Żydzi z Krynek przyczynili się do rozwoju garbarstwa i handlu. Tutaj mieli swoje szkoły, synagogi i domy modlitw. W czasie II wojny światowej zostało utworzone getto. Żydów z getta wywieziono do Grodna. Po wojnie już nie wrócili i od tego czasu Krynki zaczęły się wyludniać. W chwili obecnej pozostały po nich ślady w postaci cmentarza, synagogi i ruin tej najstarszej synagogi z XVII wieku.

Co robimy w ramach projektu

Uczniowie pod opieką nauczyciela po zajęciach lekcyjnych sprawują opiekę nad wydzieloną częścią cmentarza żydowskiego. Dbają o jego estetyczny wygląd, gromadzą potrzebne informacje o powstaniu cmentarza w Krynkach. Wykorzystują przy tych działaniach relacje świadków, dostępne informacje o Holokauście z ŻIH. W efekcie końcowym powstaje praca pisana o historii naszych Żydów, film, oraz wystawa o życiu codziennym i zagładzie Żydów kryńskich.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Projekt rozpoczynamy od sprzątania wydzielonej części cmentarza. Uczniowie pod opieką nauczyciela wyznaczają teren, którym będą się opiekować i dbać o porządek. Zostało już wysłane pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o przesłanie nam kopii dokumentacji o cmentarzu żydowskim w Krynkach. W dalszej części uczniowie będą gromadzić informacje na podstawie relacji świadków i pisać pracę o Żydach z Krynek oraz tworzyć album i ulotkę promującą wielokulturowość naszego terenu.

Kto nam pomaga

Wojewódzki konserwator zabytków, Gospodarka Komunalna Gminy Krynki, mieszkańcy Krynek, rodzice, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jestem dumna z tego, że tak licznie zgłosiła się moja młodzież z gimnazjum do realizacji tego projektu. Jestem dumna z tego, że kiedyś mieszkali tu Żydzi i możemy starać się, by przywrócić im należną pamięć.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy