home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

MUROWANA GOŚLINA - Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 linia

Kim jesteśmy

MUROWANA GOŚLINA Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Zarys dziejów goślińskiej społeczności żydowskiej znajduje się w osobnym pliku zamieszczonym w zakładce "Do ściągnięcia". Autorem artykułu jest pracownik Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej - Pan Dariusz Paprocki. Zapraszamy do lektury.

Co robimy w ramach projektu

Projekt edukacyjny "Powrót do korzeni - Murowana Goślina miastem trzech narodowości" ma na celu odkrycie wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta, przełamanie licznych stereotypów istniejących wśród mieszkańców, przeciwdziałanie dyskryminacji i wrogości wobec innych.

Jest on kontynuacją wcześniejszych działań członków Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej w ramach programu „Przywróćmy Pamięć” organizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Poniżej prezentujemy chronologiczny oips wybranych działań w ramach naszego projektu.

Poprzez projekt chcielibyśmy ukształtować wśród mieszkańców postawę otwartości, tolerancji wobec różnorodności oraz przywrócić i pogłębić zapomnianą wielokulturowość miasta sprzed wojny, kiedy pokojowo współistniały trzy grupy narodowo-wyznaniowe (katolicy – protestanci - żydzi).

Potomkowie goślińskiej społeczności żydowskiej w Gimnazjum
nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie,
wrzesień 2007

27 września miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego wraz z nauczycielami p. Agnieszką Drabczyk oraz p. Jakubem Niewińskim przygotowali spotkanie dla grupy 24 Żydów z Izraela oraz Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku szkolnym 2006/2007 ci sami uczniowie oraz nauczyciele z dwóch goślińskich gimnazjów wymyślili edukacyjny projekt „Wspólna przeszłość. Wspólna pamięć”, którego celem było poszukiwanie śladów żydowskich w Murowanej Goślinie. Efekty tego projektu w postaci prezentacji multimedialnej, filmu oraz przedstawienia teatralnego społeczność Murowanej Gośliny mogła zobaczyć podczas festynu w maju 2007 r. Informacja o tym przedsięwzięciu znalazła się także w Internecie. I właśnie dzięki komunikacji internetowej zostaliśmy „odkryci” przez izraelskiego nauczyciela z Haify, którego przodkowie mieszkali w Murowanej Goślinie (pradziadek Juliusz Józef Markowicz na początku XX wieku był radnym miasta). Yair z Haify, także nauczyciel, poprosił nas o zorganizowanie krótkiej podróży wokół miejsc, które są związane ze społecznością żydowską. Wielkim jego marzeniem stała się wizyta w naszym mieście. I udało się. Wraz z innym członkami swojej rodziny z Izraela oraz ze Stanów Zjednoczonych aktualnie odbywają podróż pamięci do miejsc, gdzie mieszkali ich przodkowie. Na drodze ich wędrówki znalazła się także Murowana Goślina.

Uczniowie z goślińskich gimnazjów przygotowali w języku angielskim prezentację multimedialną na temat projektu edukacyjnego „Wspólna przeszłość. Wspólna pamięć”. Przedstawili także po angielsku historię społeczności żydowskiej w naszym mieście. Należą im się ogromne brawa za trud włożony w lingwistyczne opracowanie tego spotkania. Goście byli zachwyceni wystąpieniem gimnazjalistów. Brawo!!! Podziękowania kierujemy także w stronę Rodziców naszych uczniów, którzy zadbali o to, by goście mogli spróbować polskiego ciasta. Po spotkaniu w gimnazjum cała grupa wraz z p. Norbertem Kulse oraz p. Dariuszem Paprockim wędrowała śladami przeszłości po Murowanej Goślinie. Największe wzruszenie wśród żydowskich gości wzbudził widok szkoły z końca XIX wieku, do której uczęszczali ich przodkowe.

Dla nas – nauczycieli - oraz dla naszych uczniów każde takie spotkanie z ludźmi innego wyznania, innej kultury, z innego państwa jest świetną okazją do przełamywania barier i uczenia się otwartości oraz tolerancji. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty zaowocują w niedalekiej przyszłości podczas realizacji naszego kolejnego projektu edukacyjnego „Powrót do korzeni – Murowana Goślina miastem trzech narodowości”.

Agnieszka Drabczyk, Jakub Niewiński

Zobacz zdjęcia w naszej galerii

Rewizyta w Izraelu, październik 2007

Kiedy Yair z Haify wraz ze swoją rodziną odwiedzili Murowaną Goślinię pod koniec września, nikt się nie spodziewał, że za niecały miesiąc będziemy mogli się spotkać ponownie. I jakże wielkie zdziwienie oraz radość zagościły w naszych sercach, kiedy mogliśmy się zobaczyć już nie na ziemi polskiej, ale w Izraelu - w Haifie.

Na początku października zostałem zaproszony do uczestniczenia w niemiecko-izraelsko-polskim projekcie pt. "Pamięć dla przyszłości Europy" organizowanym przez niemiecki instytut Neue Impulse e.V. Razem z młodymi ludźmi z Polski, Niemiec oraz z Izraela odbyliśmy podróż studyjną do miejsc związanych z historią Żydów oraz z Holokaustem (Berlin, Poczdam, Kraków, Oświęcim, Łańcut, Lwów, Izrael: Tel Aviv, Haifa, Jerozilima, Yad Vashem). Przez cały czas towarzyszył nam 83-letni Schlomo Walkowicz, ważny świadek czasu, ocalały z Holokaustu. Na terenie dzisiejszej Ukrainy cudem udało mu się uniknąć śmierci z rąk SS. Schlomo odwiedził już wiele niemieckich szkół i opowiadał o swoich doświadczeniach. Nigdy jeszcze nie był w polskiej szkole i nie spotkał się z polską młodzieżą. Dlatego też zaprosiłem tego ważnego świadka historii do Polski, do naszej szkoły. Zaproszenie zostało przyjęte i wiosną będziemy mieć wspaniałego gościa z Izraela.

Bardzo ważne dla mnie w czasie tego wyjazdu było oczywiście spotkanie w Haifie z naszym przyjacielem Yairem oraz z jego starszym wujkiem, którego ojciec mieszkał przed wojną w Murowanej Goślinie. Gospodarze zaprosili polską grupę na nocą peregrynację ulicami Haify, a potem do pubu, gdzie mogliśmy porozmawiać o pomysłach na dalszą polsko-izraelską współpracę. Mamy nadzieję, że jej efketem staną się letnie warsztaty dla młodzieży z Murowanej Gośliny oraz z Haify.

Jakub Niewiński

Zobacz zdjęcia w naszej galerii

Porządkowanie cmentarza z okazji Wszystkich Świętych, październik 2007

Już drugi rok z rzędu młodzież z Gimnazjum nr 1 oraz z Gimnazjum nr 2 uczestnicząca w projkecie "Przywróćmy Pamięć" udała się na cmentarz katolicki w Murowanej Goślinie, by uporządkować zapomniane i zaniedbane nagrobki. Towarzyszył nam kustosz Izby Regionalej Ziemi Goślińskiej - Pan Dariusz Paprocki - który wskazał nam najstarsze nagrobki oraz opowiedział o najważniejszych gośliniakach pochowanych na cmentarzu. Wiedzę tę wykorzystamy podczas realizacji naszego projektu "Powrót do korzeni - Murowana Goślina miastem trzech narodowości".

J.N.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii

Szkolenia antydyskryminacyjne, listopad 2007

W listopadzie odbyły się trzy dwugodzinne spotkania, w czasie których zostały przeprowadzone szkolenia antydyskryminacyjne. Warsztaty zostały zorganizowane przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niezależnych "Mikuszewo" w ramach projektu Galeria Tolerancji z okazji Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich. Zajęcia poprowadzili
p. Agnieszka Drabczyk oraz p. Jakub Niewiński, uczestnik Akademii Trenerów i Trenerek Różnorodności. Tematyka warsztatów obejmowała zagadnienia dotyczące powstawania uprzedzeń i stereotypów oraz zachowań dyskryminacyjnych.

Na przeprowadzenie szkolenia otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach projektu "Galeria Tolerancji" ze środków Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

J.N.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii

Uczniowska refleksja na temat szkoleń antydyskryminacyjnych

W dniach 6, 13, 27 listopada 2007 roku o godzinie 15:00 odbywały się spotkania projektu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”. Dotyczyły one problemu, z którym spotykamy się na co dzień – stereotypów, które jak wiemy są tylko uproszczonym obrazem osób, rzeczywistości. Celem przewodnim zajęć nie było oczywiście wyeliminowanie stereotypów z naszego życia (są one często przecież potrzebne jako odruch samozachowawczy i chronią nas przed zagrożeniem), ale wykluczenie cynizmu i bezmyślności. Zajęliśmy się także omówieniem różnych postaw dyskryminacyjnych.

Na samym początku, w niepełnym składzie (część osób dotarła dopiero po kwadransie) zajęliśmy się „przemianowaniem” nazwy naszego kółka na Koło Wielokulturowości. Nowa nazwa spotkała się ze zbiorową aprobatą. Następnie usiedliśmy wszyscy na przepięknym dywanie i po zapoznaniu niektórych osób z naszymi zasadami, rozpoczęliśmy dydaktyczne „zabawy”. Otrzymaliśmy wszyscy kartki z puzzlami, na których zostały wypisane rozmaite cechy ludzkiego wyglądu (w tym znaki zodiaku). Zadaniem było odszukanie osób posiadających takie same cechy. Kolejnym tematem było zaznaczenie na kartce stereotypu, z którym się zgadzamy – o dziwo, u wszystkich znalazł się przynajmniej jeden. Następnie, po przydzieleniu do grup, zostaliśmy zobowiązani do odnalezienia kontrargumentów do stereotypów, które wybrała największa liczba osób. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i zostawiły lwią część naszych niepotrzebnych stereotypów w tyle. Wszyscy bardzo dobrze się przy tym bawiliśmy.

Adam Rakowski, uczeń klasy 2b, Gimnazjum nr 1

Regionalne szkolenie "Przywróćmy Pamięć" w Poznaniu, grudzień 2007

W dniu 01 grudnia 2007 roku w siedzibie Gminy Żydowskiej w Poznaniu przy ulicy Stawnej 10 odbyło się szkolenie regionalne dla uczniów biorących udział w programie "Przywróćmy Pamięć" z Murowanje Gosliny oraz ze Zbąszynia. Szkolenie miało na celu przybliżenie uczniom metod realizacji projektów, promocji i współpracy z mediami, specyfiki programu "Przywróćmy Pamięć" i związanej z nim tematyki kultury żydowskiej, oraz integrację okolicznych szkół realizujących projekty w ramach programu. Szkolenie poprowadzili animatorzy z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z Warszawy. Po trwającym 5 godzin szkoleniu grupa uczestników udała się na pizzę.

J.N.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii

Styczeń 2008, XI Dni Judaizmu

13 stycznia mieliśmy okazję uczestniczenia w niesamowitym wydarzeniu artystyczno-modlitewnym pt. "Pieśń zatopionych synagog", które odbyło się w Gmachu Historycznym Synagogi w Poznaniu przy ulicy Wronieckiej. Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej w tej synagodze zaśpiewał kantor - była to więc swoista modlitwa w murach dawnego miejsca modlitwy. Wystąpił Meshulam Shafran z Izraela, któremu towarzyszył na fortepianie David Sebba. Śpiewy zostały wzbogacone projekcją multimedialną dotyczącą życia społeczności żydowskiej w przedwojennym Poznaniu. Po koncercie odbyło się bardzo sympatyczne spotkanie w siedzibie Poznańskiej Gminy Żydowskiej, w czasie którego przewodnicząca gminy - Pani Alicja Kobus - podziękowała kantorowi za jego piękny występ.

W styczniu zebraliśmy i uporządkowaliśmy wszelkie informacje dotyczące Żydów oraz Niemców w Murowanej Goślinie. Ropoczęliśmy także rozmawiać ze starszymi mieszkańcami miasta na temat zapomnainej przeszłości Murowanej Gośliny.

Luty 2008, Szabat. Warsztaty kulinarne. Oral history. Wielokulturowość Murowanej Gośliny

15 lutego młodzież przygotowała dwie potrawy: żydowski kugel oraz tort wg przepisu cukierni niemieckiej. Słodkości towarzyszyły nam przy wieczornej modlitwie szabatowej, którą poprowadzili członkowie Poznańskiej Gminy Żydowskiej. Uczniowie poznali wszystkie elementy szabatu oraz dowiedzieli się o najciekawszych tradycjach związanych ze świętowaniem piątkowego wieczoru. W dziale Do ściągnięcia znajduje się sprawozdanie z tego spotkania.

22 lutego gościliśmy w Gimnazjum nr 1 przedstawiciela luterańskiego kościoła z Hamburga - Samuela - który przyjechał do Murowanej Gośliny, aby wspólnie m.in. z członkami Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej rozpocząć przygotowania do festiwalu ekumenicznego, który na początku sierpnia odbędzie się w naszym mieście (szczegółowe informacje na stronie: www.bienweb.org). Uczniowie zaprezentowali działania projektowe oraz zadali kilka pytań odnoszących się do sytuacji religijnej Niemiec, współpracy kościoła katolickiego z protestanckim. Wywiązała się ciekawa rozmowa. Dla młodzieży była to także dobra okazja do rozmowy w języku angielskim.

26 lutego Pan Jakub Niewiński przeprowadził dwugodzinne warsztaty na temat "Historii Mówionej". Uczniowie poznali zasady przeprowadzania rozmów ze świadkami historii. Niebawem swoją wiedzę na temat tej formy docierania do wydarzeń z przeszłości wykorzystają przeprowadzając konkretne wywiady. W tym dniu odbył się także wykład pracownika Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej - Pana Dariusza Paprockiego - na temat wielokulturowości Murowanej Gośliny przed rokiem 1939.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii

Marzec 2008, wizyta studyjna w Żabikowie

19 marca odbyliśmy wizytę studyjną w dawnym obozie karno-śledczym w Żabikowie koło Lubonia.
W czasie II wojny światowej przebywali tam głównie więźniowie polityczni. Był to obóz przejściowy. Większość więźniów trafiała potem do obozu koncentracyjnego. Zapraszam także do lektury sprawozdania z wizyty w obozie.

Odbyliśmy także zajęcia z języka hebrajskiego, nauczyliśmy się pisowni naszych imion. Towarzyszył nam także żydowksi taniec. A na sam koniec kuchciliśmy.

Zobacz zdjęcia w galerii

Kwiecień 2008, Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, Maraton filmowy, Debata o wartościach, Oral history

Od 15 do 19 kwietnia w Gimnazjum nr 1 odbyły się spotkania w ramach Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu pod hasłem "Inny nie znaczy Obcy - od niechęci do akceptacji". Odbyło się m.in. poetyckie spotkanie z Panią Alicją Kobus - przewodniczącą Poznańskiej Gminy Żydowskiej. Pani Alicja pięknie wyrecytowała nam wiersze: "Do ptaszyny", "Droga do Cezarei" oraz "W kraju mojej miłości".

18 kwietnia przeprowadziliśmy panel dyskusyjny na temat Holokaustu i jego skutków. Zastanawialiśmy się m.in. nad szerszym rozumieniem tego pojęcia jako nie tylko określeniu zagłady Żydów, ale jako o każdym ludobójstwie, jakie przytrafiło się ludzkości. Jako właściwy kontekst przywołaliśmy Katyń, w którym odbyło się ludobójstwo polskich oficerów. Wspólnie obejrzeliśmy film pt."Katyń", który stał się dobrym punktem wyjścia do warsztatów, które zostały przeprowadzone 19 kwietnia przez animatorów FODŻ-u w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Dotyczyły one wartości.

W kwietniu w ramach oral history przeprowadziliśmy wywiad z jednym najstarszych mieszkańców miasta, 94-letnim Panem Falińskim. Zapytaliśmy się m.in o historię wzajemnych relacji polsko-niemiecko-żydowskich w Murowanej Goślinie. Wszyscy potrafili ze sobą współpracować.

Zobacz zdjęcia w galerii

Maj 2008, Marsz Żywych, Żydowskie Centrum Edukacyjne w Oświęcimiu,
spotkanie z chórem ukraińskim, Dzień Izraela

W dniach 1-2 maja uczestniczyliśmy już po raz drugi w Marszu Żywych. Byliśmy także w synagodze oraz w Żydowskim Centrum Edukacyjnym.

5 maja Koło Wielokulturowści przygotowało spotkanie z członkami chóru z Ukrainy.

8 maja uczestniczyliśmy w przepięknej uroczystości z okazji 60-lecia Państwa Izrael. Młodzież z Gimnazjum nr 1 recytowała dwa wiersze oraz śpiewała hymn Izraela po hebrajsku.

28 maja braliśmy udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Rodzynki z migdałami - czyli tradycje kulinarne w dawnych i współczesnym Izraelu". Zajęcia poświęcone były przede wszystkim różnym rodzajom chleba, pieczywa w tradycji żydowskiej. Warsztaty odbyły się w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie a prowadziły je Pani Joanna Brańska - Prezeska Stowarzyszenia Polska-Izrael oraz Pani Tova Ben-Zvi - artystka i pedagog z Izraela.

30 maja odwiedziliśmy Kościół Ewangelicko-Augsburski pod wezwaniem Łaski Bożej w Poznaniu. Wzięliśmy udział w III Wiośnie u Luteranów, w ramach której odbył się wspaniały koncert Hanny Jursch oraz Ronny Camernn z Niemiec. Obie panie specjalizują się w jazzie oraz w muzyce gospel i soul. Wysłuchaliśmy zarówno piosenek po niemiecku, jak i po angielsku i hebrajsku.

W maju opracowaliśmy także pomysł gry edukacyjnej pt. "Śladami trzech wybitnych Gośliniaków trzech narodowości". Została także przygotowana mapa pamięci o ważnych osobach ze społeczności niemieckiej, żydowskiej oraz polskiej, którzy przysłużyli się miastu.

Zapraszamy do lektury sprawozdań z Marszu Żywych oraz Dnia Izraela.

Zobacz zdjęcia w galerii

Czerwiec 2008, Ogólnopolska Prezentacja Projektów w Synagodze im. Nożyków w Warszawie oraz Festyn "Powrót do korzeni"

1 czerwca 8-osobowa grupa z Koła Wielokulturowości uczestniczyła w podsumowaniu III edycji projektu "Przywróćmy Pamięć", które odbyło się w Warszawie.

9 czerwca odbył się centralny punkt naszego projektu, czyli prezentacja naszych działań na forum. Relacja z tego wyjątkowego wydarzenia znajduje się poniżej. Zapraszam do lektury.

Dnia 9 czerwca 2008 roku o godzinie 1900 w auli Gimnazjum nr 1 odbyło się zakończenie projektu edukacyjnego, który nosił nazwę „Powrót do korzeni - Murowana Goślina miastem trzech narodowości”, a jego uczestnikami byli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie.


Na spotkanie przybyło wielu gości, m.in. rodzice uczestników projektu, Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina - pan Tomasz Łęcki, przewodnicząca gminy żydowskiej - pani Alicja Kobus oraz wielu innych wspaniałych gości. Nim jednak doszło do tak ważnego wydarzenia, uczestnicy projektu musieli włożyć wiele wielogodzinnego wysiłku na zorganizowanie tego dnia. Dziewczyny z Gimnazjum nr 1 przygotowały kugel - jedną z wielu smacznych żydowskich potraw. Już około godziny 1830 zaczęli zjeżdżać się pierwsi goście. Coraz szybciej zbliżała się jedna z ważniejszych godzin w naszym projekcie, a mianowicie czas podsumowania całorocznej pracy.


O wyznaczonej godzinie pojawili się prowadzący festyn: Anna Skouda – uczennica Gimnazjum nr 1 oraz Radek Wawrzyniak – uczeń Gimnazjum nr 2. Na początku obejrzeliśmy prezentację Adama Rakowskiego, która ukazywała naszą całoroczną pracę, to, co osiągnęliśmy przez miniony rok szkolny. Następnie z krótki wprowadzeniem do spektaklu wystąpił pan Jakub Niewiński – koordynator projektu. Po uroczystym przemówieniu, odbyło się przedstawienie, którego scenariusz napisała Beata Jerzakowska, absolwentka Gimnazjum nr 1. Przedstawienie opierało się na historii prawdziwej, , a dotyczyło SS-mana i Polaka zakochanego w Żydówce. Była to bardzo wzruszająca historia. Jeszcze bardziej docierała do ludzkich serc, gdy uświadomiliśmy sobie, że coś podobnego wydarzyło się naprawdę w czasie II wojny światowej. Gdy przedstawienie się skończyło, na sali rozległy się oklaski, wszyscy aktorzy, uśmiechnięci i zadowoleni z siebie, słysząc miłe i ciepłe słowa gratulacji zeszli ze sceny i zajęli swoje miejsca. Następnie wyświetlona została prezentacja dwóch uczennic – Moniki Smoczyk oraz Joanny Duhr – pt. „U nas, w Auschwitz”. Pokazywała ona obóz w Auschwitz, wykończonych ciężką pracą ludzi, małe dzieci trafiające od razu po przybyciu transportu do komór gazowych, gdzie umierały tylko i wyłącznie za to, że były Żydami. Podczas prezentacji, na auli zapanowała zupełna cisza, ludzie zamarli ze łzami.. Po prezentacji, wystąpił chór pod kierownictwem pani Adrianny Tworkowskiej. Chór zaśpiewał pieśni żydowskie, m.in. „Shalom”, czyli „pokój”. Siedząca obok nas pani Alicja znała każdą z zaśpiewanych piosenek i bardzo podobało jej się całe wystąpienie, szczególnie zaangażowanie tak młodych osób w nauczenie się trudnego tekstu i zaśpiewanie go. Wyświetlona została jeszcze jedne prezentacja – Weroniki Bałamut i Moniki Kapuściarek ,uczennic Gimnazjum nr 2, na temat życia Adolfa Wienera, głównego rabina Opola, urodzonego w Murowanej Goślinie. Pan Darek Paprocki – pracownik izby regionalnej w Murowanej Goślinie – przygotował kilkuminutowy wykład na temat wielokulturowej Murowanej Gośliny. Na samym końcu przemówili: pan Tomasz Łęcki, pani Alicja Kobus oraz pani Małgorzata Kaszyńska – Trębacz, dyrektor Gimnazjum nr 1. Wypowiedziane zostały słowa gratulacji dla wszystkich pomysłodawców oraz uczestników projektu, za które bardzo dziękujemy. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, co może zdziałać wypowiedziane słowo „podziwiam” w stronę tak młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie, zaczynają podejmować pierwsze ważne decyzje w swoim życiu. Nie tylko zwiększa zadowolenie z wykonanego zadania, którego się podjęło, ale także motywuje do dalszej pracy, sprawia, że chcemy wzbogacać swoje wnętrze jeszcze bardziej. Niestety niektórzy młodzi ludzie nadal dyskryminują ludzi ze względu na rasę, wyznanie, pochodzenie. Cieszymy się jednak, że są tacy, którzy na pierwszym miejscu stawiają człowieka i jego wnętrze, a na dalszy plan schodzi wyznanie, rasa, pochodzenie. Mamy nadzieję, że takich ludzi będzie coraz więcej, szczególnie młodych, którzy będą potrafili podać rękę potrzebującemu pomocy, nie tylko Polakowi, ale także np. Żydowi. W głębi serca, liczymy na to…

Monika Smoczyk, uczennica Gimnazjum nr 1
im. Hipolita Cegielskiego w

Murowanej Goślinie

Zdjęcia z Warszawy oraz z festynu znajdują się w galerii.

Od 16 do 19 czerwca odbyliśmy "Wielokulturową podróż w czasie przez Podlasie". Odwiedziliśmy m.in. Tykocin, Białystok, Supraśl. Uczniowie wizytowali synagogę, meczet oraz przepiękny monaster. Odwiedziliśmy także zaprzyjaźnioną grupę w Knyszynie, która oprowadziła nas po swoim mieście oraz pokazała najbardziej unikatowy cmentarz żydowski na groblach. O naszej wizycie w Knyszynie można przeczytać na stronie loklanej tej miejscowości:

http://www.knyszyn.pl/asp/start.asp?tytul=Wynik%20poszukiwań&page=ngk-artykul&dzial=Historia&nr=495

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W nowym roku szkolnym 2008/2009 zamierzamy uczestniczyć w IV edycji Programu "Przywróćmy pamięć".

Kto nam pomaga

Kto nam pomaga

Projekt "Powrót do korzeni - Murowana Goślina miastem trzech narodowści jest współfinansowany przez British Council w ramach programu "Wielokulturowa Europa". Wsparcia finansowego na prowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych udzieliło nam także Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych "Mikuszewo" w ramach projektu "Galeria Tolerancji" finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dotację na działania projektowe otrzymaliśmy także w ramach Ogólnopolskiego Programu "Równać Szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Polską Fundację Dzieci
i Młodzieży.

polandlogotopbar rs2007_rkg_400log_1alog_2a

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Maraton filmowy oraz szkolenie o wartościach aniamatorów FODZ  
  Wywiad z Panem Kazimierzem Falińskim - mieszkańcem Murowanej Gośliny  
  Dzień Niepodłegłości Izraela - koncert w Pozaniu  
  Marsz Żywych - refleksje  
  Wizyta w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie  
  Sprawozdanie z szabatu (15.02.2008)  
  Zarys dziejów żydowskiej społeczności w Murowanej Goślinie  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy