home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Błonie, Gimnazjum Nr 1 linia

Strona www

http://gim1blonie.edupage.org

Kim jesteśmy

W VII edycji Projektu bierze udział grupa 10 uczniów naszego Gimnazjum.Są to:

Kamil Oszczyk, Adrian Nadulny, Kasia Kaołowska, Dominika Nita, Dominika Kożuch, Aneta Zimak, Karolina Latoszewska, Patrycja Śliwińska, Marta Nawrot, Kinga Żuk. Jesteśmy uczniami klas II i III.

Naszym opiekunem jest pani Aneta Kobosz.

 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W naszej galerii umieściliśmy zdjęcia ukazujące życie i działalność żydów na terenie naszego miasta podczas II wojny światowej.

 Żydzi w Błoniu

Żydzi mieszkali w Błoniu prawdopodobnie od XV wieku. Nieruchomości mogli jednak nabywać dopiero w połowie XIX wieku. Niektórzy z nich brali udział w powstaniu styczniowym. W latach siedemdziesiątych XIX wieku liczba osób narodowości żydowskiej zamieszkującej nasze miasto wynosiła już tysiąc dwadzieścia siedem. W XX wieku była wyższa o około 150 Żydów. Zajmowali się oni głównie krawiectwem, szewstwem i obnośnym handlem. W czasie II wojny światowej zostali przewiezieni do Warszawy, a potem do obozu śmierci w Treblince.

Jeszcze przed II wojną światową w Błoniu istniała synagoga. Jednak jej istnienie możemy potwierdzić tylko za pomocą zdjęć.

W XIX wieku powstał cmentarz żydowski przy ulicy Polnej, nad Utratą. Jego powierzchnia wynosi pół hektara. Mimo że jest uznany za zabytkowy (w 1989 roku został wpisany do rejestru zabytków), nie jest w najlepszym stanie.  Na kirkucie pozostały już tylko nieliczne pomniki nagrobne, choć liczba grobów w 1991 roku wynosiła 53.  Stało się tak dlatego, że podczas wojny naziści niszczyli pomniki. Działania te były kontynuowane także po wojnie. Zachował się również słupy dawnej bramy. W trawie można jeszcze znaleźć kawałki płyt, a w niektórych miejscach widoczne są ślady rozkopów.

 Podczas okupacji niemieckiej, w czasie II wojny światowej,  istniało  w naszym mieście getto żydowskie, w którym przebywało około 2,1 tys. Żydów.

 

                              

 

    ...za późno na ocalenie pamięci ?

 Zaczęliśmy poszukiwać informacji o żydowskiej społeczności naszego miasteczka czytając stare dokumenty, książki, a przede wszystkim rozmawiając z mieszkańcami Błonia.

 Informacji które udało nam się zdobyć nie  było  zbyt wiele. "Żydowska historia Błonia" rozpoczęła się wraz ze zniesieniem ograniczeń dotyczących osiedlania się Żydów,w 1862  społeczności żydowska osiągnęła 1. 027 osób ( koniec XIX wieku). Po wkroczeniu Niemców na początku września 1939 roku, Żydzi zostali zmuszeni do prac przymusowych. Pod koniec 1939 roku osiedlono tam 600 deportowanych z innych miejscowości. Getto z Judenratem zostało utworzone jesienią 1940 i zlikwidowane w lutym 1941 roku. Żydzi zostali deportowani do Warszawy, a stamtąd do obozu śmierci w Treblince.

W Błoniu nie ma śladu po Żydach, po ich bliskich. Nic poza kilkoma macewami nieopodal rzeki Utraty. Niedługo zapewne i one znikną. 

I tu zaczyna się nasza rola, zrobić wszystko by zachować w pamięci dawnych mieszkańców naszego miasta. 

Co robimy w ramach projektu

To już nasza kolejna edycja Projektu. Duzo nauczylismu sie od naszych starszych kolegów i koleżanek, którzy rok temu realizowali ten Projekt. Teraz kolej na nas!

Mamy mnóstwo pomysłów! Najważniejsze nasze działani będą dotyczyły sporządzenia dokumentacji nagrobków na miejscowym cmentarzu żydowskim. Zdjęcia, opisy symboliki, oraz makieta cmentarza - to nasz cel.

Ponadto społeczności naszej szkoły i Liceum zaprezentujemy w formie gazetki wielokulturowość Błonia.

Dla uczniów klas I przygotowaliśmy cykl lekcji o zwyczajach, religii i języku Żydów.

I jeszcze jedno- dla wszystkich nauczycieli i zaproszonych gości przygotujemy wieczór poezji " Z odchłani pamięci", gdzie przy świecach, wśród zapachu rodzynek, kawy, w tle słysząc muzykę zaprezentujemy poezję czasu Holokaustu.

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

.

Kto nam pomaga

Wspiera nas Pani Dyrektor oraz wszystcy wspaniali nauczyciele naszej szkoły :)
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy