"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011
Zduńska Wola, Publiczne Gimnazjum nr 5
Strona www
http://www.sspg5.republika.plKim jesteśmy
Zduńska Wola, Publiczne Gimnazjum nr 5
Jesteśmy uczniami PG5 w Zduńskiej Woli - klasa IIIc. Mieszkamy w niedużym mieście, które związane jest ze społeczną żydowską - z ich życiem i kulturą.
Dlaczego realizujemy projekt
Projekt ten powstał w celu upamiętnienia społeczności żydowskiej, która kiedyś zamieszkiwała tereny Zduńskiej Woli. Ich cierpienie podczas II wojny światowej musi pozostać w pamięci młodego pokolenia.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Pierwsze wzmianki o zduńskowolskich Żydach pochodzą z 1788 roku. Na samym początku w osadzie mieszkały 33 rodziny polskie i żydowskie. W 1825 roku Zduńska Wola otrzymała prawa miejskie. W zwiazku z tym Żydzi zamieszkali przy kilku wyznaczonych ulicach oraz otrzymali plac gdzie w 1826 został utworzony cmentarz żydowski. który obecnie jest jedynym śladem bytności tych ludzi w Zduńskiej Woli.
Okres przedwojenny
Społeczność żydowska była znacząca liczbowo i materialnie. Posiadali oni np piekarnie.
w latach 1941-1942 w naszym mieście przebywało od 10000 do 12 000 Żydów. Było to największe skupisko ludności żydowskiej, po Łodzi, w kraju Warty, założonym na naszym terenie przez III Rzeszę Niemiecką. Utworzone tu getto zostało zlikwidowane w 1942 roku.
Co robimy w ramach projektu
- prelekcja zorganizowana przez towarzystwo Yachad - lekcja muzealna w muzeum historii miasta - zajęcia na cmentarzu żydowskim - wycieczka po mieście - projekcja filmu " Hide and seek" - stworzenie prezentacji multimedialnej oraz gazetki - lekcje angielskiego i niemieckiego na temat kultury żydowskiej oraz holocaustu
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Spacer po mieście w poszukiwaniu śladów społeczności żydowskiej.
Kto nam pomaga
Wolontariusze z lokalnego stowarzyszenia Yahad.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Z lekcji historii, ktora odbyła się na cmentarzu żydowskim. Dowiedzieliśmy sie min jak przebiegał pogrzeb żydowski, co oznaczają symbole umieszczane na macewach oraz poznaliśmy podstawowe informacje zwiazane z judaizmem.
Szczególnie zapamiętamy historię likwidacji getta zduńskowolskiego i przetrzymywanie ludności żydowskiej na terenie cmentarza przez trzy doby bez jedzenia i picia.
Zapraszamy do naszej galerii, w której umieściliśmy kilka zdjęć z naszej wizyty na cmentarzu.