home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Krzepice, Zespół Szkół linia

Strona www

http://www.lo.krzepice.pl

Kim jesteśmy

Krzepice, Zespół Szkół

W projekcie uczestniczą uczniowie liceum ogólnokształcącego klas pierwszych i drugich, pracując pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego.

Dlaczego realizujemy projekt

Obecny projekt poświęcony krzepickim Żydom ma na celu zainteresowanie młodzieży, ale również społeczności lokalnej historią i kulturą ich dawnych sąsiadów, co pozwoli upamiętnić świat, który bezpowrotnie odszedł.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Obecnie w naszej miejscowości nie zamieszkuje społeczność żydowska, natomiast przed II wojną światową  Żydzi stanowili ok. 40 procent mieszkańców.

Co robimy w ramach projektu

Uczniowie Zespołu Szkół w ramach projektu uporządkują cmentarz żydowski znajdujący się w Krzepicach przy ulicy Nadrzecznej  1.Ponadto zbiorą materiały dotyczące historii krzepickich Żydów, ich kultury, zwyczajów. Zgromadzone informacje posłużą do przygotowania referatów, które zostaną wygłoszone podczas sesji naukowej poświęconej historii i kulturze mieszkańców Krzepic narodowości polskiej i żydowskiej.W ramach projektu uczniowie wezmą udział w konkursach: plastycznym. fotograficznym, literackim, ich tematyka również będzie nawiązywać do współistnienia obu kultur.Celem projektu jest nie tylko poznanie historii, ale przede wszystkim kształtowanie postaw tolerancji i otwartości oraz akceptacji odmienności kulturowej. Dzięki realizacji projektu młodzież ma możliwość rozwijania swoich zdolności, zainteresowań, pasji.

 W ramach projektu odbyło się spotkanie z uczestnikami w formie warsztatów, na którym dokonaliśmy wyboru zagadnień, które będą realizowane przez cały rok szkolny.

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Planujemy wyjazd młodzieży i nauczycieli biorących udział w projekcie do Krakowa w celu zwiedzenia Kazimierza, żydowskiej dzielnicy i poznania tradycji, religii, zwyczajów, oraz wycieczkę do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w celu pogłębienia wiedzy o tragedii narodu żydowskiego.  Skorzystamy z propozycji Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu z programu Oświęcim inaczej, który proponuje jednodniowe wizyty młodzieży, w ramach których odbywa się zwiedzanie terenu byłego obozu oraz warsztaty antydyskryminacyjne.  

 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni z faktu, iż zdążyliśmy uporządkować cmentarz żydowski w Krzepicach przed nadejściem zimy. To wyjątkowe miejsce odzyskało przynajmniej częściowo swój niepowtarzalny charakter.

 

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy