home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2012-04-11 Krzepice, ZS. Sesja edukacyjna i spotkanie z Haliną Birenbaum w Oświęcimiu

23. 03. 2012 r. uczennice naszego LO uczestniczyły w sesji edukacyjnej pod hasłem „Moje życie zaczęło się od końca” zorganizowanej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Program obejmował wykład pt. „Kobiety w KL Auschwitz” oraz spotkanie z Panią Haliną Birenbaum, która opowiadała swoje przeżycia z czasu II wojny światowej. Halina Birenbaum jako dziecko przeżyła koszmar warszawskiego getta i obozów hitlerowskich: na Majdanku, w Auschwitz, Ravensbruck i Neustadt-Glewe, gdzie została wyzwolona w 1945 r. W roku 1947 wyemigrowała do Izraela, wyszła za mąż, ma dwóch synów. W czasie licznych spotkań z młodzieżą izraelską, polską i niemiecką opowiada o swych obozowych przeżyciach. W 1967 r. ukazała się jej pierwsza książka „Nadzieja umiera ostatnia”. Przetłumaczono ją na język angielski, niemiecki, francuski, japoński, hebrajski. W 1991 r. wydała drugą książkę „Powrót do ziemi praojców”, następnie „Każdy odzyskany dzień”, „Wołanie o pamięć”, trzy tomiki wierszy „Nawet gdy się śmieję”, „Nie o kwiatach”, „ Jak można w słowach”. Jej twórczość jest świadectwem pamięci o holocauście i zarazem dowodem niezniszczalności najbardziej ludzkich uczuć: nadziei, miłości do świata i życia w każdej postaci. 

Spotkanie z Panią Haliną było dla nas niezwykłe nie tylko ze względu na dramatyczne wydarzenia, które były jej udziałem, ale może przede wszystkim, dlatego że potrafiła ona zachować tak wielki optymizm i radość życia. 83 letnia pisarka opowiadała o sobie, swoich najbliższych -  pięknie, szczerze, bez patosu, zjednując sobie wszystkich słuchaczy. Jak sama podkreślała mówi o przeszłości, aby dać świadectwo prawdzie i zachować pamięć o ludziach, którzy wówczas zginęli. Wzruszające wspomnienia Pani Haliny Birenbaum zapisały się głęboko w naszej pamięci, rzadko  mamy okazję spotkać ludzi o tak wyjątkowej biografii i osobowości.

W wyjeździe do Oświęcimia brało udział 8 osób, zaangażowanych w szkolny projekt „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć”, z klasy I c: Hanna Kiepura, Magdalena Kotasińska i Dominika Woźniak oraz z klasy II b: Sylwia Malina, Patrycja Włodarczyk, Julita Pilarz, Michalina Jęsior. Organizatorem wyjazdu była Pani Jolanta Drab.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy