home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Poznań, Gimnazjum nr 68 w Zespole Szkół nr 2 linia

Strona www

http://www.szkolatytusa.pl

Kim jesteśmy

Gimnazjum nr 68 wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 2 w Poznaniu, który nazywamy "SZKOŁĄ TYTUSA". 

 

Nasza szkoła zapewnia każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotowuje go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady:

1) solidarności,

2) demokracji,

3) tolerancji,

4) sprawiedliwości,

5) wolności.

Tworzymy szkołę nowoczesną i otwartą. Kładziemy nacisk na wartości demokratyczne oraz edukację multikulturową. Chętnie przyjmiemy do szkoły uczniów, którzy są innego wyznania, mają inny kolor skóry lub mieszkali w innym kraju.  

Dlaczego realizujemy projekt

Realizujemy projekt ponieważ stanowi on element naszego programu szkoły. Chcemy, aby społeczność naszego osiedla - Osiedla Wola, które znajduje się na przedmieściach Poznania, a także mieszkańcy Poznania stali się otwarci na Żydów, chcieli poznać ich zwyczaje, kulturę i uszanować miejsca święte dla Żydów. 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W Poznaniu znajduje się filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, której przewodnicząca Pani Alicja Kobus.

 

 

Co robimy w ramach projektu

Młodzież organizuje różne przedsięwzięcia, których celem jest budowanie dialogu polsko-żydowskiego, przywrócenie pamięci o Żydach poznańskich oraz poznanie współczesności Żydów w Polsce i na świecie.

Tytuł realizowanego projektu: "BLIŻEJ ŚWIATA - JUDAIZM"

Koordynatorzy: Jarosław Haładuda - dyrektor, nauczyciel biologii i chemii,

                      Bernadetta Nowotna-Rydzik - nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych.

 

Koordynatorka grupy uczniowskiej: Agata Tomaszewska - uczennica klasy II gimnazjum 

 

Zrealizowane działania w roku szkolnym 2011/12:

Spotkanie I. Wybór tematu projektu.

Pracę nad projektem rozpoczęliśmy od zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dla uczniów i nauczycieli, które na swojej stronie internetowej umieściła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Następnie Agata Tomaszewska razem z innymi uczniami zastanowiła się na tym, co chcemy osiągnąć, przystępując do projektu. W pierwszej kolejności chcieliśmy poznać kulturę żydowską i dowiedzieć się czegoś więcej na temat judaizmu - religii Żydów. Uczniowie uznali, że program szkolny w żaden sposób nie oferuje im wystarczającej wiedzy na ten temat. Stąd postanowili być "bliżej świata". Tak oto narodził się temat naszego szkolnego projektu.

 

Spotkania: II i III - Wyznaczanie celów. 

W czasie kolejnych spotkań uczniowie dyskutowali, jakie cele chcą zrealizować w projekcie. Wybrany temat dawał wiele możliwości, ale pojawiły się różne ograniczenia (np. brak dostatecznych funduszy na wyjazd do Krakowa).  Uczniowie uznali, że trzeba w pierwszej kolejności przełamać funkcjonujące stereotypy na temat Żydów, poznać historię Żydów poznańskich, odwiedzić miejsca pamięci, zaprosić do szkoły przedstawiciela Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich.

 

Faza realizacji projektu.

I. UDZIAŁ W GRZE MIEJSKIEJ 

14 stycznia 2012 roku - grupa gimnazjalistów z Panią Bernadettą Nowotną- Rydzik jako "Tytusy" wzięła udział w grze miejskiej "Pojzn, tej! - Śladami Żydów Poznańskich"

 

Pojzn w języku jidysz znaczy "Poznań" (część Żydów poznańskich posługiwała się tym językiem)         "tej" - to charakterystyczny wyłącznie dla Poznania zwrot, forma zawołania. Gra miejska śladami Żydów poznańskich miała na celu poznanie przez jej uczestników miejsc związanych z Żydami w Poznaniu.

 

Poznane przez nas miejsca w Poznaniu związane z poznańskimi Żydami:

1. Synagoga przy ulicy Wronieckiej;

2. Miejsce po dawnej synagodze przy ulicy Dominikańskiej 8;

3. Dawny dom modlitwy Bejt ha-midrasz (budynek studiów);

4. Budynek Zarządu Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy ulicy Stawnej 10;

5. Cmentarz żydowski przy ulicy Głogowskiej 50 (teren MTP), gdzie znajduje się nagrobek rabina Akivy Eigera

oraz inne.

 

II. PRELEKCJE NA TEMAT HOLOKAUSTU I WYJŚCIE DO KINA NA FILM " W CIEMNOŚCI"

19 stycznia 2012 roku, w związku z premierą filmu A. Holland " W ciemności" nauczycielka historii Pani Elżbieta Kaźmierska przygotowała wspólnie z uczniami prelekcje na temat Holokaustu. W prelekcjach uczestniczyli wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Następnie cała szkoła udała się do kina na projekcję filmu.

 

III. WIECZÓR Z HISTORIĄ: "CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE"

2 marca 2012 roku nauczycielka historii dla uczniów, którzy są członkami Koła Historycznego oraz dla zaproszonych gości zorganizowała wieczór, w czasie którego oglądany był film pt. "Chłopiec w pasiastej piżamie".  Po filmie odbyła się dyskusja na temat Holokaustu i realiów II wojny światowej.

 

IV. UDZIAŁ MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ W ŻYDOWSKIM ŚWIĘCIE PURIM 

7 marca 2012 roku reprezentacja Rady Samorządu Uczniowskiego wzięła udział w święcie Purim.  

Udział w święcie był bardzo ważny dla zrozumienia przez uczniów współczesności Żydów, ich zwyczajów i świąt. Uczniowie, przebierając się, zrozumieli jaką rolę w Purim pełnią maski: symbolizują cud ocalenia Żydów, który okrywa się za kostiumem, przebraniem, wprowadzeniem w błąd, zatajeniem prawdziwego sensu wydarzeń - ukryciem działań Boga za maską przypadku.  Ponadto, jak powiedziała następnego dnia Agata - koordynatorka zespołu uczniów - "Purim pozwala zrozumieć rolę naszych ciała - narzędzia pochwały Boga, ale też intelektu i ducha".

 

V. II ŚNIADANIE U TYTUSA - SPOTKANIE Z PANIĄ ALICJĄ KOBUS (przewodniczącą Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich - oddział w Poznaniu)

 

Śniadania u Tytusa to cykl spotkań ze znanymi ludźmi, od których możemy się czegoś nauczyć. Gościem I Śniadania u Tytusa był Ruszard Grobelny - Prezydent Poznania, z którym rozmawialiśmy o samorządności.  

Spotkanie z Panią Kobus przybliżyło uczniom wartość żydowskiego wyciągania ręki do osób potrzebujących oraz tego, jak ważny jest dialog w budowaniu dobrych relacji z innymi.  

 

VI. 19 KWIETNIA - UROCZYSTY APEL Z OKAZJI DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Tego dnia uczniowie, pod przewodnictwem Agaty Tomaszewskiej przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu. Apel miał formę widowiska teatralno- muzycznego.

 

VII. 11 MAJA - SPOTKANIE Z OFRĄ RIESENFELD Z INSTYTUTU HEBRAISTYKI

W dniu 11 maja odbyło się spotkanie Pani Ofry Riesenfeld z Instytutu Hebraistyki UAM z uczniami N naszego gimnazjum, którzy znają język angielski na najwyższym poziomie, ponieważ cały wykład i spotkanie odbyły się właśnie w tym języku. Celem spotkania było nie tylko otwarcie się na nowego człowieka, jego pasje, ale też refleksja i zwrócenie się ku judaizmowi, który jest elementem realizowanego przez szkołę projektu "Zachować pamięć"

VIII. 13 MAJA - UDZIAŁ DYREKTORA SZKOŁY W UROCZYSTOŚCIACH "DZIEŃ IZRAELA"

64 lata temu - 14 maja, zgodnie z decyzją ONZ państwo Izrael proklamowało niepodległość. Z tej okazji w Poznaniu (Ogród Botaniczny) odbył się w niedzielę 13 maja Dzień Izraela. - Tu po prostu są ludzie, którzy chcieli zrobić to święto - mówił w Ogrodzie Botanicznym Ambasador Zvi Rav-Ner.

Na to ważne święto został zaproszony Dyrektor Szkoły, który złożył Pani Alicji Kobus i Ambasadorowi Izraela gratulacje z okazji 64. rocznicy istnienia Państwa Izrael.

 

 

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Nasze plany:

- dotarcie do synagog żydowskich, które znajdują się w Poznaniu i Wielkopolsce,

- wydanie albumu o synagogach,

- nawiązanie współpracy ze szkołą z Izraela. 

Kto nam pomaga

Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich - filia w Poznaniu.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni z tego, że przełamujemy stereotypy i stajemy się jako społeczność szkolna otwarci na świat i inne kultury. 
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Media o nas  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy