home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2012-03-07 Poznań, Gimnazjum nr 68,Świętujemy Purim w Gminie Żydowskiej

 

Czego dowiedzieliśmy się o Purim w ramach projektu?

 

Nazwa święta pochodzi od słowa "pur", znaczącego "los", ponieważ to właśnie za pomocą losów wróg narodu żydowskiego Haman wyznaczył dzień jego zagłady. Upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, jaka im groziła w Persji. Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy - Estery, żony króla Ahaswerusa - udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono (Estera 9:22).

 

Radość tego purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Jest to święto radosne, podczas którego zakazany jest post i żałoba. Jest to dzień radości i zabawy, dzień wręczania podarków rodzinie i przyjaciołom, dzień troski o najbiedniejszych.

 

Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantomimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery. Święto Purim ma charakter karnawału. Urządza się przyjęcia, zabawy, maskarady. Jest to okazja do przebierania się. Weseli przebierańcy chodzą od domu do domu. Urządzane są wtedy uczty z piciem alkoholu. W uczcie bierze udział rabin purimowy (purimraw), który musi posiadać wiedzę talmudyczną. Jego obowiązkiem jest wygłoszenie wykładu, zwanego Purim Tora.

 

Przede wszystkim piecze się ciasta, zwane hamanową kieszonką (bo Haman miał kieszenie pełne bogactw). Mogą one mieć kształt kieszeni, sakiewki, bądź kapelusza Hamana. We Włoszech piecze się ciastka w kształcie wydłużonego oślego ucha o trzech rogach. Mówi się, że trzy rogi ciasta przedstawiają Abrahama, Izaaka i Jakuba. Hamanowe rożki nadziewane są rodzynkami, orzechami, makiem lub powidłami, a nawet marcepanem.

W Izraelu tańczy się na ulicach przez całą noc.


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy