"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie
Strona www
http://www.v-lo.tarnow.pl/Kim jesteśmy
V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie, Harel High School w Mevaserret Zion (Izrael), Liceum Plastyczne w Tarnowie
Dlaczego realizujemy projekt
Chcemy poznać nie tylko kulturę i religię społeczności, która do II wojny światowej stanowiła niemal połowę ludności naszego miasta, ale także nawiązać żywy kontakt z młodymi Izraelczykami, aby się dowiedzieć jak najwięcej o ich życiu, zainteresowaniach, problemach.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Obecnie w Tarnowie nie istnieje społeczność żydowska. Ostatni tarnowski Żyd zmarł w latach 90-tych XX wieku, choć w mieście wciąż mieszkają potomkowie dawnych tarnowskich Żydów.
Nauczyciel-koordynator projektu uczestniczy natomiast w grupie facebookowej "Jewish Tarnow" (Żydowski Tarnów), do której należy ponad 300 osób, z których większość stanowią potomkowie, krewni, a nawet osoby, które mieszkały w Tarnowie przed wojną, podczas wojny oraz do lat 60-tych ubiegłego wieku. Grupa jest na biężąco informowana o przebiegu naszego projektu.
Co robimy w ramach projektu
Do tej pory odbyły się dyskusje w zamkniętej grupie facebookowej, do której należą koordynatorzy i uczniowie biorący udział w projekcie. W trakcie dyskusji przygotowano program 3-dniowej wizyty 16 uczniów z Harel High School z Mevasseret Zion spod Jerozolimy w Tarnowie i okolicach. Na początku września odbyła się trzydniowa wizyta, w trakcie której miały miejsce warsztaty na cmentarzu żydowskim w Tarnowie, zwiedzanie Tarnowa, integracja i wspólne muzykowanie, zwiedzanie Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, zwiedzanie i warsztaty malowania kwiatów w Zalipiu, zwiedzanie synagogi w Bobowej, integracyjne ognisko w Jeżowie, warsztaty poświęcone myśli pedagogicznej Janusza Korczaka.
W lutym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorki projektu Przywróćmy Pamięć.
Galerie:
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Obecnie trwają prace nad opracowaniem graficznym zdjęć zrobionych podczas pobytu młodzieży z Izraela w Tarnowie i przygotowanie wystawy prezentującej fotomontaże zdjęć archiwalnych żydowskiego Tarnowa ze zdjęciami zrobionymi w czasie wycieczki po Tarnowie. Możliwe, że powstanie także aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android umożliwiająca zapoznanie się ze zdjęciami powstałymi w ramach projektu.
Przygotowywany był też wyjazd młodzieży tarnowskiej do Izraela, jednak w związku z zaognieniem sytuacji w Izraelu prace nad wyjazdem zostały na razie wstrzymane ze względów bezpieczeństwa.
Naszym marzeniem jest, aby wernisaż wystawy odbył się właśnie w Izraelu, a w wersnisarzu wzięliby udział wszyscy autorzy i młodzież uczestnicząca w projekcie.
Cały czas na grupie facebookowej i na prywatnych czatach trwają, a raczej kontynuowane są rozmowy, dyskusje, a także wzajemne poznawanie siebie, swoich pasji i kultur.
Kto nam pomaga
Podczas realizacji projektu współpracujemy z takimi instytucjami jak:
Tarnowskie Centrum Kultury
Kino Marzenie
Harel High School w Mevaserret Zion (Izrael)
Liceum Plastyczne w Tarnowie
Fundacja Antyschematy 2
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Uczniowie dwóch polskich szkół i szkoły z Izraela mieli nie tylko okazję poznać miejsca związane z kulturą Żydów galicyjskich (Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Bobowa), ale także z kulturą polskiej Galicji (Zalipie, Jeżów). Projekt daje okazję nie tylko zdobycia wiedzy o innej kulturze i religii, ale i rozwiewa stereotypy przez umożliwienie żywego kontaktu z uczniami z Izraela.