home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie linia

Strona www

http://www.v-lo.tarnow.pl/

Kim jesteśmy

V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie, Harel High School w Mevaserret Zion (Izrael), Liceum Plastyczne w Tarnowie

Dlaczego realizujemy projekt

Chcemy poznać nie tylko kulturę i religię społeczności, która do II wojny światowej stanowiła niemal połowę ludności naszego miasta, ale także nawiązać żywy kontakt z młodymi Izraelczykami, aby się dowiedzieć jak najwięcej o ich życiu, zainteresowaniach, problemach. 

 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Obecnie w Tarnowie nie istnieje społeczność żydowska. Ostatni tarnowski Żyd zmarł w latach 90-tych XX wieku, choć w mieście wciąż mieszkają potomkowie dawnych tarnowskich Żydów. 
Nauczyciel-koordynator projektu uczestniczy natomiast w grupie facebookowej "Jewish Tarnow" (Żydowski Tarnów), do której należy ponad 300 osób, z których większość stanowią potomkowie, krewni, a nawet osoby, które mieszkały w Tarnowie przed wojną, podczas wojny oraz do lat 60-tych ubiegłego wieku. Grupa jest na biężąco informowana o przebiegu naszego projektu.

Co robimy w ramach projektu

Do tej pory odbyły się dyskusje w zamkniętej grupie facebookowej, do której należą koordynatorzy i uczniowie biorący udział w projekcie. W trakcie dyskusji przygotowano program 3-dniowej wizyty 16 uczniów z Harel High School z Mevasseret Zion spod Jerozolimy w Tarnowie i okolicach. Na początku września odbyła się trzydniowa wizyta, w trakcie której miały miejsce warsztaty na cmentarzu żydowskim w Tarnowie, zwiedzanie Tarnowa, integracja i wspólne muzykowanie, zwiedzanie Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, zwiedzanie i warsztaty malowania kwiatów w Zalipiu, zwiedzanie synagogi w Bobowej, integracyjne ognisko w Jeżowie, warsztaty poświęcone myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. 

W lutym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorki projektu Przywróćmy Pamięć.

Galerie:
 
 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Obecnie trwają prace nad opracowaniem graficznym zdjęć zrobionych podczas pobytu młodzieży z Izraela w Tarnowie i przygotowanie wystawy prezentującej fotomontaże zdjęć archiwalnych żydowskiego Tarnowa ze zdjęciami zrobionymi w czasie wycieczki po Tarnowie. Możliwe, że powstanie także aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android umożliwiająca zapoznanie się ze zdjęciami powstałymi w ramach projektu.

Przygotowywany był też wyjazd młodzieży tarnowskiej do Izraela, jednak w związku z zaognieniem sytuacji w Izraelu prace nad wyjazdem zostały na razie wstrzymane ze względów bezpieczeństwa.

Naszym marzeniem jest, aby wernisaż wystawy odbył się właśnie w Izraelu, a w wersnisarzu wzięliby udział wszyscy autorzy i młodzież uczestnicząca w projekcie. 

Cały czas na grupie facebookowej i na prywatnych czatach trwają, a raczej kontynuowane są rozmowy, dyskusje, a także wzajemne poznawanie siebie, swoich pasji i kultur.

Kto nam pomaga

Podczas realizacji projektu współpracujemy z takimi instytucjami jak:
 
Tarnowskie Centrum Kultury
Kino Marzenie 
Harel High School w Mevaserret Zion (Izrael)
Liceum Plastyczne w Tarnowie
Fundacja Antyschematy 2
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Uczniowie dwóch polskich szkół i szkoły z Izraela mieli nie tylko okazję poznać miejsca związane z kulturą Żydów galicyjskich (Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Bobowa), ale także z kulturą polskiej Galicji (Zalipie, Jeżów). Projekt daje okazję nie tylko zdobycia wiedzy o innej kulturze i religii, ale i rozwiewa stereotypy przez umożliwienie żywego kontaktu z uczniami z Izraela. 
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy